logo

İnebolu Ilgaz Ankara ‘İstiklal Yolu’ Tarihi Milli Parkı Oldu

İnebolu Ilgaz Ankara ‘İstiklal Yolu’ Tarihi Milli Parkı Oldu

İnebolu’dan başlayan Ilgaz, Çankırı üzerinden Ankara’ya ulşan İstiklal Yolu Tarihi Milli Parkı ve Akşehir Gölü’ne ilişkin Cumhurbaşkanı kararları Resmi Gazete’de yayımlandı.

Recep Kenan/itvhaber.com

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yer alan karara göre, Kurtuluş Savaşı’nda cepheye silah ve erzak taşınan İnebolu ile Ankara arasındaki 105 kilometrelik güzergahta sınırları çizilen alanlar “İstiklal Yolu Tarihi Milli Parkı” olarak belirlendi.

İnebolu’dan başlayan tarihi yol güzergahı Küre, Seydiler, Kastamonu, Ilgaz, Çankırı, Çubuk ve Kalecik’ten Ankara’ya kadar uzanıyor.

“İstiklal Yolu Tarihi Milli Parkı” olarak ilan edilen Ilgaz, Çankırı arasındaki “İstiklal Yolu” bölümünde her yıl Çankırı Valiliği desteği ve Ilgaz Belediyesi katkılarıyla İstiklal Yolu Eğitim Kültür Turizm ve Gençlik Derneği ve Kıyısın Köyü Eğitim ve Hizmet Vakfı tarafından düzenleniyor.

20-21 Ekim 2018 Tarihlerinde gerçekleştirilen olan ve Çankırı sınırındaki bölümde gerçekleştirilen 9. İstiklal Yolu Yürüyüşü Etkinlikleri 20 Ekim 2018 Cumartesi Günü Derbent Şehitliğinde başlayıp, 2. gün Üçoluk Jandarma Karakolunda başlayan “9. İstiklal Yolu Yürüyüşü”  kıyısın köyünde sona erdi.

İnebolu Kastamonu arasındaki İstiklal Yürüyüşü ise Kastamonu Valiliği tarafından gerçekleştiriliyor.

Akşehir Gölü “kesin korunacak hassas alan” ilan edildi

Öte yandan Resmi Gazete’de yer alan bir başka Cumhurbaşkanı kararına göre, “Konya ve Karaman illeri, Akşehir Gölü 1. Derece Doğal Sit Alanı” kapsamına giren bazı alanların kesin korunacak hassas alan olarak tescil ve ilan edilmesine karar verildi.

Söz konusu kararla Akşehir Gölü “kesin korunacak hassas alan” olarak kaydedildi.

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ