logo

Isparta’da CASA Tipi Askeri Eğitim Uçağı Düştü

Eskişehir’den kalkan Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait CASA tipi askeri eğitim uçağı Isparta Yalvaç’ta düştü.  Düşen uçaktaki 3 askeri personel şehit oldu.

TSK, Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait uçağın Yalvaç ilçesinin Kaşıkara bölgesinde düştüğünü, üç askeri mürettebatın şehit olduğunu açıkladı.  Düşen CASA tipi askeri eğitim uçağında şehit olan askerlerin Hava Pilot Binbaşı Ümit Karamustafa, Hava Pilot Yüzbaşı Ali Şahin Odabaşı ve Hava Uçak Bakım Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Kadir Arlı olduğu açıklandı.

Eskişehir’den eğitim amacıyla kalkan CASA tipi askeri eğitim uçağı saat 12.50’de radardan kayboldu. Hemen ardından uçağın, Isparta’nın Yalvaç ilçesine bağlı Kaşıkara Bölgesi’nde düştüğü belirlendi. 112 Acil Çağrı Merkezi’ne yapılan ihbar üzerine bölgeye çok sayıda ekip sevk edildi.

3 askerin şehit olduğu CASA tipi askeri eğitim uçağının düşüşü ile ilgili açıklama yapan TSK, şehit askerlere rahmet yakınlarına baş sağlığı dileyerek; “17 Ocak 2018 tarihinde 11.03’te konuşlu bulunduğu Eskişehir 1’inci Ana Jet Üs Komutanlığından planlı uçuş eğitimi maksadıyla içinde iki pilot ve bir teknisyen olduğu halde kalkış yapan bir CN-235 CASA tipi askeri nakliye uçağı ile saat 12.50 civarında radar irtibatı kesilmiş ve derhal arama kurtarma faaliyetlerine başlanmıştır. Saat 14.30 sularında Eğirdir Gölü kuzeyinde uçağımızın enkazına ve üç kahraman personelimizin naaşlarına ulaşılmıştır. Bu elim kaza neticesinde şahadet mertebesine erişen kahraman silah arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet değerli aile fertlerine, Türk Silahlı Kuvvetlerimize ve yüce Türk Milletine başsağlığı dileriz” ifadelerine yer verdi.

CASA’LARIN DÖRDÜNCÜ KAZASI

CASA tipi uçaklar daha önce de ölümlü kazalara neden olmuştu. 2001 yılında CASA tipi uçaklarla 3 kaza gerçekleşmiş ve bu uçakların uçuşlarına bir süre ara verilmişti. Kazalarda 41 kişi hayatını kaybetmişti.

19 Ocak 2001’de Kayseri’de düşen CASA’da 3 kişi hayatını kaybetti.
17 Mayıs 2001’de düşen uçakta 34 asker şehit olmuştu. Malatya’ya inmeye çalışan uçak bordo bereli komandoları taşıyordu.
Olaydan iki gün sonra 19 Mayıs 2001’de test uçuşu sırasında düşen uçakta 4 kişi öldü.

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
886 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ