logo

İSTANBULLULARDAN İKİNCİ BÜYÜK ÇANKIRI BULUŞMASI

İSTANBULLULARDAN İKİNCİ BÜYÜK ÇANKIRI BULUŞMASI

Zeynettin Aydın başkanlığındaki Maltepe Çankırılılar Derneği, ikincisini düzenlediği Büyük Çankırı Buluşması ile Çankırı’da gündem oluştururken, ziyaretçilere Çankırı’yı ve zenginliğini tanıttı.

Recep Kenan/itvhaber.com

Zeynettin Aydın başkanlığındaki Maltepe Çankırılılar Derneği, 2.kez İstanbul’da yaşayan Çankırılıları ata toprakları sılada buluşturmayı, Çankırı dostları ile atalarının yaşadığı toprakları ve ata kültürünü tanıtmayı amaçlayan Büyük Çankırı Buluşması’nın gerçekleştirdi.

Maltepe Çankırılılar Derneği “Büyük Çankırı Buluşması-2” adıyla düzenlenen Çankırı gezisine Maltepe Ak Parti İlçe Başkanı Av.Ümit Çoban,  Maltepe MHP Parti İlçe Başkanı Mesut Kamburoğlu ve siyasi pati temsilcileri ile birlikte Maltepe ilçesi; Zümrütevler Mahalle Muhtarı Serkan Arslan, Cevizli Mahalle Muhtarı Fikret Birdal, Girne Mahalle Muhtarı Tevfik Songün, Bağlarbaşı Mahalle Muhtarı Ali Galip Yurduseven, Gülsuyu Mahalle Muhtarı Nejdet Tümer, Yalı Mahalle Muhtarı Ali Bayraklı katılan konuklar arasında yer aldılar.

Çankırı’nın merkez ve ilçelerini kapsayan “Büyük Çankırı Buluşması-2” adıyla geziyle 16 otobüsle kültür gezisine çıkan 650’nin üzerinde Çankırı dostları ve İstanbul’da yaşayan Çankırılıların yer aldığı ziyaretçilere doğal, tarihi ve kültürel değerlerini tanıtı.

BAŞKAN İRFAN DİNÇ TARİHİ ÇAMAŞIRHANE’DE KARŞILADI

Maltepe Çankırılılar Derneği tarafından ikincisini düzenlenen “Büyük Çankırı Buluşması” kapsamında şehri ziyaret eden konukları Tarihi Çamaşırhane’de karşılayarak “hoş geldiniz” diyen Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç, kızılcık şerbeti ikramı eşliğinde yaptığı kısa konuşmada belediyenin yaptığı yatırımlar ile gerçekleştirmeyi planladıkları projeler hakkında bilgi verdi.

650 KİŞİNİN İSTANBUL’DAN ÇANKIRI’YA GELMESİNE VESİLE OLAN; BAŞKAN İRFAN DİNÇ

Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç’in mütevazı kişiliği ile organizasyona katkısını dile getirmediğinin ifade eden Maltepe Çankırılılar Derneği Başkanı Zeynettin Aydın, 650 kişinin İstanbul’dan Çankırı’ya gelmesine vesile olanın Başkan İrfan Dinç olduğunun altını çizerek, desteklerinden dolayı kendisine teşekkür etti.

ÇANKIRI ANADOLU’NUN KARA KUTUSU, KİLİT TAŞI

Küçük bir il gibi görünen Çankırı’nın Anadolu’nun kadim medeniyetinin merkezi olduğuna işaret eden İrfan Dinç, Çankırı’nın Anadolu’nun kara kutusu, kilit taşı olduğunu ifade etti.

ÇANKIRI  MİLLETVEKİLLERİNDEN ZEYNETTİN AYDIN VE YÖNETİMİNE TEŞEKKÜR

Gurubu konaklayacakları yurt girişinde karşılayan Çankırı milletvekilleri Hüseyin Filiz ve M.Emin Akbaşoğlu ile Ak Parti Çankırı İl Başkanı Celal Kaman, Çankırı’nın tanıtımına önemli katkı sunan Zeynettin Aydın başkanlığındaki Maltepe Çankırılılar Derneği yönetimine teşekkür etti.

DERNEKÇİLİK BİRLİK, BÜTÜNLEŞME İÇİN YAPILAN SONUÇ ODAKLI ÇALIŞMA OLMALI

İstanbul’dan Çankırı’ya yapılan “Büyük Çankırı Buluşması”nın ikincisi olan kültür turunun bitiş noktası olan Çerkeş’te kafileyi uğurlarken Recep Kenan aracılığı ile itvhaber.com’a açıklama yapan Belediye Başkanı Hasan Sopacı, gerçekleştirilen ziyaret organizasyonu için ilçesi ve halkı adına Maltepe Çankırılılar Derneği Başkanı Zeynettin Aydın ve yönetimine ve tüm Çankırılılara teşekkür ederek, dernek ve vakıf çalışmalarının bir ilin halkının birlik ve bütünleşmesi için yapılan sonuç odaklı çalışma olması gerektiğinin altını çizdi.

ZEYNETTİN AYDIN VE YÖNETİMİ ÇANKIRILILARI BİR ARAYA GETİRMEYE ÇALIŞIYOR

Boşa çalışmadan, proje üretilerek yapılan çalışmaları en iyi Maltepe’deki Çankırılılar Derneği’nde görüldüğünü ifade eden Hasan Sopacı, Zeynettin Aydın ve yönetiminin Maltepe ve İstanbul’daki Çankırılıların tamamını bir araya getirmeye çalıştıklarını vurgulayarak; “Birlikten kuvvet doğar; bunu biliyoruz. Bu ilkeyi en güzel yerine getiren Maltepe Çankırılılar Derneği’ndeki arkadaşlarımız. Çalışmalarından ve ilçemizi, ziyaret etikleri için kendilerine teşekkür ediyoruz” dedi.

İSTANBUL STK’LARIN ÇALIŞMALARIYLA ÇANKIRI’YI BİLİYOR

20 yıl önce İstanbul’da Çankırı’nın bilinmediğini, Ankara’nın ilçesi Çankaya sanıldığını hatırlatan Sopacı, bu çalışmalarla İstanbul’un artık Çankırı’nın neresi olduğunu bildiğini, bunun il, ilçe ve köy derneklerinin aralarında olduğu STK’ların çalışmaları ile gerçekleştiğini kaydederek, bir olmanın, birlik olmanın güç oluşturduğunu, bu durumun da Çankırı ve Çerkeş’in de olduğu ilçelerine güç kattığını ifade etti.

ÇERKEŞ KARAMUSTAFA’DA KAHVALTI

16 otobüsle Maltepe’deki dernek merkezi önünden Cuma günü saat 23:00’da hareket eden 650’nin üzerinde Çankırılı ve Çankırı kültürü ile tarihi ve doğal zenginliklerini tanımak isteyen diğer illerin mensubu Çankırı dostlarından oluşan gurup Çankırı ile ilk buluşmasını Çerkeş’teki Aytaç Tesislerinde gerçekleştirdi. Burada bir süre mola veren kafile Çerkeş Karamustafa Köyü’nde yöre ürünlerinden oluşan kahvaltı ile güne başladı.

ILIPINAR’DAKİ YARALI BALIKLAR’A ZİYARET

Ramazan Aydın’ın muhtarı olduğu Karamustafa Köyü’ndeki kahvaltı sonrası Çerkeş’ten ayrılan, Atkaracalar Merkez’e uğrayan ziyaretçiler, Ilıpınar’daki Yaralı Balıklar’ı ziyaret etti.

Ilgaz’da bulunan Kadın Çayırı Milli Park ve Mesire Alanına gitmek üzere yola çıkan gurup Kurşunlu merkeze de uğrayarak bir süre mola verdi.

ILGAZ BELEDİYE BAŞKANI ARİF ÇAYIR’DAN KARŞILAMA

Öğle saatlerinde Ilgaz’da bulunan Kadın Çayırı Tabiat Parkına gelen 650 kişilik ziyaretçi gurubu karşılayan Ilgaz Belediye Başkanı Arif Çayır ziyaretçilerle ilgilenerek sohbet etti. Ilgaz Belediye Başkanı Arif Çayır Maltepe Çankırılılar Derneği Başkanı Zeynettin Aydın ve konuk siyasi parti Maltepe İlçe başkanlarına hediye takdim etti.

KADINÇAYIRI DOĞA PARKI YIDIZTEPE MANZARASINDA EĞLENCE

Kadınçayırı Doğa Parkı alanında Yıdıztepe’de bulunan telesiyej tesisleri ile zirveye çıkan ziyaretçiler yeşilin her tonunun yer aldığı muhteşem Ilgaz Dağı manzarası, eşsiz doğal güzelliği ile birlikte bol oksijenli orman havasını eşliğinde güzel bir zaman geçirdiler. Çankırı yöresinin önemli düğün ve toplantı yemeği olan Keşkek ve pilavın yer aldığı öğle yemeğinin ikramı ile birlikte, ziyaretçiler yöre sanatçıların seslendirdikleri türküler eşliğinde oyunlar oynandı. Çuval oyunu, halat çekme gibi eğlenceler ile devam Kadınçayırı’ndaki piknik havasındaki eğlencenin sona ermesi ile akşamüzeri Çankırı’ya hareket edildi.

ZEYNETTİN AYDIN VE YÖNETİMİNE TANITIMA KATKISI İÇİN TEŞEKKÜR

Akşamüzeri Çankırı’ya gelen gurup, geceyi geçirmek üzere merkezde bulunan kredi ve Yurtlar Kurumu’na ait yurda yerleşti. Gurubu yurt girişinde Çankırı milletvekilleri Hüseyin Filiz ve M.Emin Akbaşoğlu ile Ak Parti Çankırı İl Başkanı Celal Kaman karşıladı. Karşılama sırasında kısa bir konuşma ile son dönemde Çankırı’ya yapılan yatırımlar hakkında bilgi veren Çankırı Milletvekili M.Emin Akbaşoğlu, organizasyonu düzenleyerek Çankırı’nın tanıtımına önemli bir katkı sunan Zeynettin Aydın başkanlığındaki Maltepe Çankırılılar Derneği yönetimine teşekkür etti.

AKŞAM YEMEĞİ VE KAHVALTI ÇANKIRI BELEDİYESİ’NDEN

Ziyaretçilere Çankırı Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Boz ve Özel Kalem Müdürü Muharrem Ovacıklı gözetiminde akşam yemeği ve sabah kahvaltısı İrfan Dinç Başkanlığındaki Çankırı Belediyesi tarafından ikram edildi.

“BÜYÜK ÇANKIRI BULUŞMASI”NIN 2. GÜNÜNDE ÇANKIRI GEZİSİ

“Büyük Çankırı Buluşması” Çankırı’ya düzenlenen ikinci büyük gezinin ikinci günü kahvaltı sonrası 4’e bölünerek Tuz Mağarası, Çankırı Kalesi ve Çankırı Merkez’den dönüşümlü olarak başladı.

Şehir merkezinde bulunan Tarihi Çamaşırhane, Çivitçi Medresesi, Buğday Pazarı Medresesi ile Büyük Cami ziyaret edildi.

ÖZEL İZİNLE TUZ MAĞARASI’NA ZİYARET

Çankırı’ya 20 km mesafede bulunan turizme açılma kararı ile başlatılan ve Kültür Müdürü Ethem Yenigürbüz başkanlığında yürütülen restorasyon projesi nedeni ile kapalı olan ve özel işletme tarafında işletilen Tuz Mağarası özel izinle açılarak ziyaret edildi.

CAM SEYİR TERASI’NDAN ÇANKIRI’YI KUŞ BAKIŞI SEYİR

Çankırı Belediyesi’ne ait araçlarla şehir merkezinden alınan gezi gurubu Çankırı Kalesi’ne çıkartılarak burada bulunan Çankırı Fatihi Emir Karatekin Türbesi’ni ziyaret etti. Çankırı Kalesi’nin tarihi dokusu doğal güzellikleri arasında vakit geçiren serinleyen ziyaretçiler, daha sonra Türkiye’nin en büyük Cam Seyir Terası’ndan Çankırı’yı kuş bakışı seyrettiler.

ÖĞLE YEMEĞİ; ELDİVANLI KADINLARIN ELİNDEN GÖZLEME

Çankırı programını tamamlayan gezi gurubu, Eldivan Belediye Başkanı Nusrettin Gökçer’in çabaları Eldivanlı kadınların emekleri ile Eldivan Belediyesi tarafından hazırlanan Maltepe Çankırılılar Derneği’nce ikram edilen gözleme ve ayran ile öğle yemeği molası sonrası Şabanözü üzerinden Çerkeş’e geçti.

ÇERKEŞ’TE YÖRESEL ÜRÜN PAZARI

Akşam üzeri Çerkeş’e ulaşan Çerkeş Belediye Başkanı Hasan Sopacı tarafından karşılanan kafileye dernek yönetimi tarafından akşam yemeği olarak bölgenin lezzetlerinden pide ikram edildi. Yöresel ürünlerin yer aldığı pazarda alışveriş yapan “Büyük Çankırı Buluşması” kafilesi iki günlük kültür gezisini tamamlayarak İstanbul’a dönmek üzere akşamüzeri yola çıktı.

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ