logo

KADIN GÜCÜ AKAGİM’LE EKONOMİYE KAZANDIRILIYOR

Ataşehir Belediyesi’nin kadını güçlendirmeye yönelik çalışmalarından “Ataşehir Belediyesi Kadın Girişimcilik Merkezi”nin 2.dönem açılışı yapılırken, ilk dönem kursu tamamlayan 160 kadın girişimci de sertifika aldı.

Kurulduğu günden itibaren her alanda kadını güçlendirmeye yönelik çalışmalar sürdüren Ataşehir Belediyesi, bunlara bir yenisini daha ekleyerek “Ataşehir Belediyesi Kadın Girişimcilik Merkezi”ni hayata geçirdi. Geçtiğimiz Haziran ayında 160 kadınla birlikte hizmet vermeye başlayan AKAGİM’in resmi açılışı yapıldı.

Ataşehir Belediyesi olarak bu güne kadar 100 bine yakın diploma verdiklerini kaydeden Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, “Kadın Girişimcilik Merkezi”nin 2. Eğitim dönemi açılışındaki konuşmasında, 10 bine yakın vatandaşı da üretime katkı verecek duruma getirdiklerini söyledi.

ATAŞEHİR BELEDIYESI KADIN GİRİŞİMCİLİK MERKEZİ, 160 KADIN GİRİŞİMCİ SERTİFİKA ALIYOR, Battal İlgezdi konuşuyor.

Recep Kenan paylaştı: 10 Ekim 2017 Salı

100 BİNE YAKIN DİPLOMA VERDİK

Ataşehir Belediyesi olarak bu güne kadar 100 bine yakın diploma verdiklerini, 10 bine yakın vatandaşın da üretime katkı sunduğunu kaydeden Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, açılıştaki konuşmasında, “Maalesef yaptıklarımız evde kalıyor. Başkan yardımcısı arkadaşlarıma talimattır; Ataşehir’de ürünleri pazarlayacak yer hazırlayın. Yaşamın hiçbir alanında kadın olmadan başar elde edilemez. Kadın olmazsa sonuç alamazsınız. Bu bizim için çok önemli” dedi.

ATAŞEHİR’İN MAHALLELERİNİ SOSYALLEŞTİRMEK İSTİYORUZ

Ataşehir’in; insanlarının denizi görmediği, tiyatroya gidemediği 13 tane mahallesi olduğuna işaret eden Başkan İlgezdi, bu mahallelerini de mümkün olduğu kadar sosyalleştirmek istediklerini söyledi.

ATAŞEHİR BELEDIYESI KADIN GİRİŞİMCİLİK MERKEZİ, 160 KADIN GİRİŞİMCİ SERTİFİKA ALIYOR, Ertuğrul Bilican konuşuyor.

Recep Kenan paylaştı: 10 Ekim 2017 Salı

AMAÇ, GİRİŞİMCİLİK KÜLTÜRÜNÜN YAYGINLAŞMASINI SAĞLAMAK

önemine işaret ettiği projenin tasarımı, üretimi ve hayat geçirilmesinde emeği olan katkı veren başta Belediye Başkanı Battal İlgezdi olmak üzere bütün ekibe teşekkür eden Ataşehir ilçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican’dan sonra Kürsüye gelen İstanbul Kalkınma Ajansı temsilcisi Cüneyt Genç ise, girişimcilik ana başlıklı 10 projeye destek verdiklerini, amaçlarının girişimcilik kültürünün yaygınlaşmasını sağlamak olduğunun altını çizdi.

“GİRİŞİMCİ KADINLAR” OLARAK KOSGEB’TEN KREDİ ALABİLECEĞİZ

Ataşehir Belediyesinin Kadın Girişimciliği programı 4’üncü gruptan katıldığını, arkadaşlarıyla birlikte 3 haftalık yoğun bir girişimcilik eğitimi aldıklarını söyleyen Kadın Girişimci adaylarından Doğuş Spor Futbol Antrenörü Zeynep Özacan, kursu tamamlaya sertifika alan “160 Kadın Girşimci” arsanında 4. Gurupta yer aldığını ifade ederek; “Bize bu imkânı sağlayan Belediye Başkanımız Battal İlgezdi’ye teşekkür ederiz. Buradaki avantajımız “Girişimci Kadınlar” olarak KOSGEB’e başvurarak kredi alıp işletmecilik yapabilme şansımız var.  Ben futbol antrenörüyüm. Aldığım bu sertifikayı futbolla ilgili yada başka alanda da değerlendirmeyi düşünebilirim” dedi.

Kadınların gücüne girişimcilik yoluyla güç katmak için Ataşehir Kadın Girişimcilik Merkezi (AKAGİM) projesi hayata geçirildi. İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve Ataşehir Belediyesi’nin yürüttüğü projenin ortaklığını Ataşehir Kaymakamlığı; iştirakçiliğini ise İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yapıyor.

160 Kadınla birlikte hizmet vermeye başlayan AKAGİM’in resmi açılışına Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezi, Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican, İstanbul Kalkınma Ajansı Destekçisi Cüneyt Genç, Belediye Başkan Yardımcıları ve birim müdürleri ile CHP Ataşehir İlçe Başkanı Hakkı Altınkaynak ve çok sayıda “Kadın Girişimci” katıldı.

İstanbul Kalkınma Ajansı’nın 2016 yılı Girişimcilik Mali Destek Programı içerisinde en başarılı 14 projeden birisi olarak kabul edilen AKAGİM, kadın girişimcilerin iş fikirlerini hayata geçirebilecekleri özgün ve uygulanabilir iş modelleri oluşturmalarına destek verecek bir merkez konumunda bulunuyor.

Kadın işsizliğinin yüzde 14,3’e yükseldiği, girişimciliğinin ise yüzde 8,3’te kaldığı İstanbul’da AKAGİM sayesinde bu rakamlarda iyileştirme de sağlanmış olacak.

Girişimci kadınlara danışmanlık yapılan merkezde, KOSGEB işbirliğiyle iş planı ve fizibilite hazırlamaya yönelik Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi veriliyor.

AKAGİM’de başlayan yeni dönem çalışmaları kapsamında; yaratıcı iş fikri geliştirme eğitimi, girişimcilik eğitimi, iş yönetimi ve geliştirme, e-ticaret eğitimi, iş planı hazırlama, açık pazar etkinlikleri, rol modeller ile söyleşiler, sektördeki lider firmalar ile buluşmalar, seminerler ve workshoplar yapılacak.

Yeni fikirlerin geliştirileceği merkezde, ürünlerinin dünya çapında pazarlanabilmesi için girişimcilere destek olunup, satış ve pazarlama konusunda yönlendirmeler yapılacak. Seçici komisyon tarafından belirlenen girişimcilere ortak alanda 1 yıl süreyle ofis imkanı sunularak işletmelerinin kırılgan dönemlerini atlatmaları sağlanacak.

Deneyimli uzmanlar da sektörler, rekabet, fiyat, tedarik, girdi, işgücü piyasaları, sektördeki fırsatlar ve tehditler gibi araştırma yapmaları gereken konularda adaylara yol gösterecek.

Merkezde şu anda, 160 kadından oluşan üç gruba hizmet veriliyor. İşletmesini açmış ancak çeşitli nedenlerle kapatmış veya ayakta tutmakta zorlanan 25 kadına da, hedeflerine ulaşabilmelerine imkan sağlayacak ortak ofisle destek olunuyor.

2017 yılı Haziran ayı itibariyle başlayan eğitimlerde bugüne kadar 160 kadına pazarlama, marka ve stratejik yönetim ile iş hukuku, finans eğitimi ve iletişim eğitimi verildi.

Merkezde sunulacak e-ticaret eğitimlerinde el sanatları ürünleri tasarlayarak üreten kadınlara atölye hizmeti verilmesinin yanısıra, pazarlama ve ağ kurma uzmanı ile satış ağlarının genişletilmesi de amaçlanıyor.

Ataşehir Belediyesi’nin bugüne kadar kadınlara yönelik gerçekleştirdiği çalışmalar kapsamında, Ataevlerinde 9 bin kadın; meslek edindirme, hobi ve kişisel gelişim kurslarına katıldı.

Ataşehir Belediyesi’nin kadınları güçlendirme ve sosyal hayatın vazgeçilmez bir parçası haline getirmek için çalışmaları hiç ara vermeden devam ediyor.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
1597 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

KADIN GÜCÜ AKAGİM’LE EKONOMİYE KAZANDIRILIYOR” için 1 yorum

  1. recep : diyor ki:

    KADIN GÜCÜ AKAGİM’LE EKONOMİYE KAZANDIRILIYOR
    https://www.itvhaber.com/kadin-gucu-akagimle-ekonomiye-kazandiriliyor.html#.Wd0Pur7exJ0.twitter
    #AtaşehirBelediyesi #KadınıGüçlendirme #Ataşehir #KadınGirişimcilikMerkezi #DönemAçılışı #KadınGirişimci #SertifikaAldı #Battalİlgezdi #itvhaber