logo

07 Mart 2017

KADINLAR GÜNÜ


Coşkun Özdemir
prof.coskunozdemir@gmail.com

coskun-ozdemir-yazar

Bir gün gelecek kadınlar günü kutlaması yapmayacağız. Buna gerek kalmayacak. Kadınlarımız hak ettikleri layık oldukları yerde olacaklar. Kadını ikinci plana, erkeğin gerisine koyan törelerimiz geleneklerimiz ve yanlış din yorumlarını geride bırakacağız.

Türkiye cumhuriyetinin kurucusu büyük ATATÜRK kadın özgürlüğüne kadın eşitliğine büyük önem ve öncelik vermişti. O uygar, çağdaş aydınlanmacı bir ülke yaratmak amacında idi ve kadının toplumda her alanda yer alması bunun vazgeçilmez bir gereği idi. Oysa kadın yüz yıllardır Allah’ın emri varsayılarak erkeğin gerisinde onun, yönetim ve denetiminde bırakılmıştı.

Cumhuriyet eğitim, hukuk sanayi ve güzel sanatlar alanlarında büyük devrimler gerçekleştirdi. Dünyanın saygın ülkelerinden biri haline geldi. Bu kalkınmayı dünyanın birçok devlet adamı, yazar ve düşünürü bir mucize olarak karşılamış ve bu gelişmelerin mimarı Mustafa Kemal Atatürk’ü övgü ile takdir ile anmıştır ve anmaya devam etmektedir. Sanırım hiçbir devlet adamının yabancı ülkelerde bu kadar çok sayıda büstü ve heykeli yoktur. Ne yazık ki Türkiye halkının küçümseyemeyeceğimiz bir bölümü, politikacının bilinçsizliği ve aydınlanmadan uzak kalışı ve oy sevdasının önceliği nedeni ile dünyanın en itibarlı kaynaklarının bu takdirini paylaşamamıştır.

Çok sık yineliyorum çünkü bu gerçek açıkça gizleniyor: Türkiye’nin benzersiz kalkınması ve devrimlerine ÇOK PARTİLİ DÜZENE GİRİŞİMİZLE BİRLİKTE ağır bir DARBE vurulmuştur.

Türkiye halkının akla, bilime aydınlanmaya dayanan iyi bir eğitim görerek bilinçlenmesi istenmemiştir. Toprak ağaları ve devrimi benimsemeyen POLİTİKACI işbirliğine AMERİKA destek vermiş MARSHAL PLANI TRUMAN DOKTRİNİ ile birer aydınlanma odağı olan HALKEVLERİ ve KÖY ENSTİTÜLERİ KAPATILMIŞTIR. Yineliyorum, bu ülkeye onun masum halkına vurulmuş en büyük DARBEDİR ve aslında mümkün olsaydı HESABI SORULACAK DARBE BU İDİ. Tüm siyasal yaşamımızın demokrasimizin bunca yıldır aksamasında, halkın cephelere bölünmesinde, Kürt sorununun çözümsüzlüğünde, tüm olumsuzluklarımızda BU DARBENİN YANSIMALARI en güçlü faktör olmuştur.

Bu çok açık gerçeği saklamak iyi niyetle bağdaşmaz. Kürt, Arap, Çerkez, Türkmen, Yahudi ve diğer etnik grupların hümanist halkçı bir eğitim görerek bu okullardan mezun oluşunu, onların bilime sanata yakın, sınıf bilincine de varmış gençler olarak bu eşsiz okullardan çıkıp yurda dağılışlarını düşünebiliyor musunuz?

TÜRKİYE, İKTİDARLARI ve HALKI ile birlikte LAİKLİĞİ AYDINLANMAYI ve BİLİMİ BENİMSEMEDİKÇE HUZURA KAVUŞAMAYACAKTIR.

Türkiye’ye gerçekçi gözlerle baktığımızda, öncekiler gibi bugünkü İKTİDAR da çıkarcı bencil yalaka okumuşları bir yana koyarsak desteğini başlıca EĞİTİM BİLİM YOKSUNU ÇOĞUNLUKTAN ALMAKTADIR.

Bugün yurdumuzda kadının yerine bir göz atacak olursak, sanırım dünya rekoru olması beklenen KADIN CİNAYETLERİ ile karşılaşırız. Son 5 yıl içinde bu cana kıymaların % 1400 ARTTIĞI bildirilmekte.

Bir üniversite profesörü “ÖRTÜNMEYEN KADINLAR FUHUŞU DAVET EDERLER” buyuruyor.

Maarif müdürlüğüne yeni atanan bir EĞİTİMCİ, “Kadınlar giyinip sokağa yalnız çıkarsa rastladığı her erkekle ZİNA ETMİŞ SAYILIR” diyor.

Üst düzey bir devlet adamımız “KADINLAR ağır başlı olsun, sesli GÜLMESİN KAHKAHA ATMASIN” demekte.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANININ bunlara hiçbir diyeceği yok ve o da “NİŞANLILARIN EL ELE TUTUŞAMAYACAĞINI bir odada yalnız kalamayacağını” söylüyor.

Halkın yarıdan çoğunun oyunu alan CUMHURBAŞKANIMIZ, “KADIN ve ERKEĞİN EŞİT OLAMAYACAĞINI asıl yerinin EV KADINLIĞI olduğunu 3 çocuk, daha iyisi -madem ki çamaşır makinası bulaşık makinesi var- 5 ÇOCUK sahibi olmasının uygun olduğu” tavsiyesinde bulunuyor.

Evet, ben 2017 yılında uygarlık ve çağdaşlıktan epey uzakta kaldığımız ve kadınlarımızın da buna uygun düşen bir yerde olduğu kanısındayım.

İktidar yandaşlarınca bir ENKAZA bir REKLAM ARASINA benzetilen CUMHURİYET DEVRİMLERİNE bütün gücümüzle SAHİP ÇIKMAMIZ gerektiğine inanıyorum.

https://profcoskunozdemir.wordpress.com/2017/03/06/kadinlar-gunu/

dunya-kadinlar-gunu

Etiketler: » » » »
Share
980 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

KADINLAR GÜNÜ” için 1 yorum

 1. recep : diyor ki:

  KADINLAR GÜNÜ
  https://www.itvhaber.com/?p=114508
  #KADINLARGÜNÜ #8Mart #EmekçiKadınlar #Yazar #CoşkunÖzdemir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SAYGI, MİNNET VE ÖZLEMLE 80 YIL

  10 Kasım 2018 Yazarlar

       Tam elli üç yıl önceydi Mustafa Kemal Atatürk’le gıyabında tanışmamız. Yıl 1965 ben ilkokula başlamıştım. Aslında daha da önceydi, O’nu tanımam. Çünkü kocaman bir taş kaidenin üzerinde ki heykeli duruyordu, işyerimizin tam karşısındaki ilçe meydanında. Tanıyordum ama çocukluğumdan kaynaklı anlayamamıştım kim ve ne olduğunu! Okula başladığımda sınıfa ilk girdiğimde meşhur kara tahta üzerinde duran resmini görünce biraz da şaşırmıştım doğrusu. ‘’Caddedeki bu adamın ne işi var burada’’ der gibi. Sonra her gün okul bahçesinde okuduğumuz öğrenc...
 • Avakado çekirdeği…

  08 Kasım 2018 Yazarlar

  Pazardan aldığım avakadoyu soğanların yanına koydum ki soğanların çıkardığı gaz ile çabucak yumuşasın... Yumuşasın ki yenilecek kıvama gelsin... İki gün sonra yumuşamış avakadoyu ortadan ikiye böldüm. Yumuşak yeşil meyveyi sıyırdım. Dövülmüş bir diş sarımsak limon ve zeytinyağı ile karıştırdım. Kahvaltıda ekmeğin üstüne sürüp sürüp yiyeceğiz. Çünkü çok faydalı. Pek çok vitamin ve mineral barındırıyor içinde. E tadını da seviyoruz... Ortasından kocaman bir çekirdek çıktı. Dışı yağlı... Önce yüzüme sürdüm. En iyi doğal kremmiş. Cilde iyi ge...
 • Yerel Seçimde Ataşehir’i Yönetmeye Aday Olanlar

  21 Ekim 2018 Yazarlar

  Yaklaşan takvimi işleyen 31 Mart 2019 Yerel Seçiminde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’nde adaylık başvuruları başladı. Şu ana kadar 5 aday İlçe Başkanlığına başvurarak adaylığını duyurdu. Recep Kenan/itvhaber.com CHP Genel Merkezi tarafından açıklanan takvime göre aday adaylık başvurusunun son gününde 19 Ekim 2019 Cuma günü CHP Ataşehir İlçe Başkanlığı’na gelerek, İlçe Başkanı Hakı Altınkaynaka dilekçesini veren geçici olarak görevden uzaklaştırılan mevcut Ataşehir Belediye Başkanı Battal İgezdi, Ataşehir Belediye Başkanlığı aday adaylığı b...
 • SOSYAL TRAVMA

  26 Eylül 2018 Yazarlar

  Sosyal sarsıntı derken aklımıza çeşitli sorunlar gelebiliyor. Bu nedenle konuyu biraz daha fazla açmak ve irdelemek gerekiyor. Öncelikle de travma (sarsıntı) kavramını açıklamak gerek diye düşünüyorum. Travma, canlıların üzerinde ruh ve beden sağlığı açısından önemli ve etkili yaralanma belirtileri bırakan yaşantı biçimi, şeklinde bir kelime anlamı vardır. Tabi ki ruh ve beden dediğimiz de çok geniş alanları kapsar. Ruhsal bozukluklar ve bedensel bozuklar diye ikiye ayırarak değerlendirebiliriz. Ben bu yazımda daha çok ruhsal bozuntular üzerin...