logo

07 Mart 2017

KADINLAR GÜNÜ


Coşkun Özdemir
prof.coskunozdemir@gmail.com

coskun-ozdemir-yazar

Bir gün gelecek kadınlar günü kutlaması yapmayacağız. Buna gerek kalmayacak. Kadınlarımız hak ettikleri layık oldukları yerde olacaklar. Kadını ikinci plana, erkeğin gerisine koyan törelerimiz geleneklerimiz ve yanlış din yorumlarını geride bırakacağız.

Türkiye cumhuriyetinin kurucusu büyük ATATÜRK kadın özgürlüğüne kadın eşitliğine büyük önem ve öncelik vermişti. O uygar, çağdaş aydınlanmacı bir ülke yaratmak amacında idi ve kadının toplumda her alanda yer alması bunun vazgeçilmez bir gereği idi. Oysa kadın yüz yıllardır Allah’ın emri varsayılarak erkeğin gerisinde onun, yönetim ve denetiminde bırakılmıştı.

Cumhuriyet eğitim, hukuk sanayi ve güzel sanatlar alanlarında büyük devrimler gerçekleştirdi. Dünyanın saygın ülkelerinden biri haline geldi. Bu kalkınmayı dünyanın birçok devlet adamı, yazar ve düşünürü bir mucize olarak karşılamış ve bu gelişmelerin mimarı Mustafa Kemal Atatürk’ü övgü ile takdir ile anmıştır ve anmaya devam etmektedir. Sanırım hiçbir devlet adamının yabancı ülkelerde bu kadar çok sayıda büstü ve heykeli yoktur. Ne yazık ki Türkiye halkının küçümseyemeyeceğimiz bir bölümü, politikacının bilinçsizliği ve aydınlanmadan uzak kalışı ve oy sevdasının önceliği nedeni ile dünyanın en itibarlı kaynaklarının bu takdirini paylaşamamıştır.

Çok sık yineliyorum çünkü bu gerçek açıkça gizleniyor: Türkiye’nin benzersiz kalkınması ve devrimlerine ÇOK PARTİLİ DÜZENE GİRİŞİMİZLE BİRLİKTE ağır bir DARBE vurulmuştur.

Türkiye halkının akla, bilime aydınlanmaya dayanan iyi bir eğitim görerek bilinçlenmesi istenmemiştir. Toprak ağaları ve devrimi benimsemeyen POLİTİKACI işbirliğine AMERİKA destek vermiş MARSHAL PLANI TRUMAN DOKTRİNİ ile birer aydınlanma odağı olan HALKEVLERİ ve KÖY ENSTİTÜLERİ KAPATILMIŞTIR. Yineliyorum, bu ülkeye onun masum halkına vurulmuş en büyük DARBEDİR ve aslında mümkün olsaydı HESABI SORULACAK DARBE BU İDİ. Tüm siyasal yaşamımızın demokrasimizin bunca yıldır aksamasında, halkın cephelere bölünmesinde, Kürt sorununun çözümsüzlüğünde, tüm olumsuzluklarımızda BU DARBENİN YANSIMALARI en güçlü faktör olmuştur.

Bu çok açık gerçeği saklamak iyi niyetle bağdaşmaz. Kürt, Arap, Çerkez, Türkmen, Yahudi ve diğer etnik grupların hümanist halkçı bir eğitim görerek bu okullardan mezun oluşunu, onların bilime sanata yakın, sınıf bilincine de varmış gençler olarak bu eşsiz okullardan çıkıp yurda dağılışlarını düşünebiliyor musunuz?

TÜRKİYE, İKTİDARLARI ve HALKI ile birlikte LAİKLİĞİ AYDINLANMAYI ve BİLİMİ BENİMSEMEDİKÇE HUZURA KAVUŞAMAYACAKTIR.

Türkiye’ye gerçekçi gözlerle baktığımızda, öncekiler gibi bugünkü İKTİDAR da çıkarcı bencil yalaka okumuşları bir yana koyarsak desteğini başlıca EĞİTİM BİLİM YOKSUNU ÇOĞUNLUKTAN ALMAKTADIR.

Bugün yurdumuzda kadının yerine bir göz atacak olursak, sanırım dünya rekoru olması beklenen KADIN CİNAYETLERİ ile karşılaşırız. Son 5 yıl içinde bu cana kıymaların % 1400 ARTTIĞI bildirilmekte.

Bir üniversite profesörü “ÖRTÜNMEYEN KADINLAR FUHUŞU DAVET EDERLER” buyuruyor.

Maarif müdürlüğüne yeni atanan bir EĞİTİMCİ, “Kadınlar giyinip sokağa yalnız çıkarsa rastladığı her erkekle ZİNA ETMİŞ SAYILIR” diyor.

Üst düzey bir devlet adamımız “KADINLAR ağır başlı olsun, sesli GÜLMESİN KAHKAHA ATMASIN” demekte.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANININ bunlara hiçbir diyeceği yok ve o da “NİŞANLILARIN EL ELE TUTUŞAMAYACAĞINI bir odada yalnız kalamayacağını” söylüyor.

Halkın yarıdan çoğunun oyunu alan CUMHURBAŞKANIMIZ, “KADIN ve ERKEĞİN EŞİT OLAMAYACAĞINI asıl yerinin EV KADINLIĞI olduğunu 3 çocuk, daha iyisi -madem ki çamaşır makinası bulaşık makinesi var- 5 ÇOCUK sahibi olmasının uygun olduğu” tavsiyesinde bulunuyor.

Evet, ben 2017 yılında uygarlık ve çağdaşlıktan epey uzakta kaldığımız ve kadınlarımızın da buna uygun düşen bir yerde olduğu kanısındayım.

İktidar yandaşlarınca bir ENKAZA bir REKLAM ARASINA benzetilen CUMHURİYET DEVRİMLERİNE bütün gücümüzle SAHİP ÇIKMAMIZ gerektiğine inanıyorum.

https://profcoskunozdemir.wordpress.com/2017/03/06/kadinlar-gunu/

dunya-kadinlar-gunu

Etiketler: » » » »
Share
1251 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

KADINLAR GÜNÜ” için 1 yorum

 1. recep : diyor ki:

  KADINLAR GÜNÜ
  https://www.itvhaber.com/?p=114508
  #KADINLARGÜNÜ #8Mart #EmekçiKadınlar #Yazar #CoşkunÖzdemir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İBB Tahsisli Saha Yurt Oluyor, Sırada Hangi Saha Var?

  15 Haziran 2019 Yazarlar

  Yüzlerce Ataşehirli gencin spor yaptığı, amatör sporcuların kullanabildiği az sayıda sahalardan biri daha gençlerin spor yapabildikleri yerler arasından çıkıyor. Recep Kenan/itvhaber.com Mahalle aralarında çok sayıda olan uluslar arası ünü yakalayan sporcuların bir çoğunun kaynağı olan arsa ve bahçeler bir bir yok oldu. Bir elin parmaklarını bile bulmayan sayıda kalan az sayıda spor alanları da bir bir amatör sporun kullanımından alınıyor. 1990'lı yıllardan bu güne İstanbul Site Spor'un kullanımında olan amatör spora hizmet veren spor ...
 • OTOPARK MI, CADDE PARK MI/SOKAKPARK MI?

  09 Haziran 2019 Yazarlar

  Otopark, kelime anlamıyla insanların otomobillerini vb. her türlü araçlarını kullanmadıkları zaman koydukları güvenli alanlardır. Park yerleridir. Bu güvenli alanlar, kimi yerlerde kişiler, kimi yerlerde ise kamu kurumları ve kuruluşları tarafından yapılır ve işletilir. Yıllar öncesinde bu park alanları çeşitli gayri resmi güç odakları aracılığıyla işletilirdi. Çok da sorunlar ve olaylar yaşanırdı. Yer işgali yüzünden çıkan olaylarda birçok insan yaşamını da kaybetmişti. Gerçi şimdide otoparkların ne kadar güvenli oldukları da ayrıca bir tar...
 • Noktalı virgül…

  31 Mayıs 2019 Yazarlar

  Elim kolum kalkmıyor, kolum kanadım kırılmış gibi... Ne yapacağımı, ne düşüneceğimi kestiremiyorum. Bildiğim tek şey var, o da çok üzgünüm. O duysaydı hemen öfkelenirdi ve derdi ki "Üzülmenin azı çoğu olmaz... üzülmek tekdir..." Ben de hemen karşı çıkardım "Fakat ben her şeye aynı oranda üzülmüyorum ki!" Ama artık o yok ve ben ona çok üzülüyorum. Gerçi bir yıla yakın zamandır da yok sayılırdı. Çünkü yoğun bakımda hastanede idi... Duayen gazeteci-yazar... hemşehrim, ağabeyim, Türkçe'nin efendisi, köşedaşım, bana Türkçeyi  iyi kullanmayı...
 • Noktal Virgül…

  30 Mayıs 2019 Yazarlar

  Elim kolum kalkmıyor, kolum kanadım kırılmış gibi... Ne yapacağımı, ne düşüneceğimi kestiremiyorum. Bildiğim tek şey var, o da çok üzgünüm. O duysaydı hemen öfkelenirdi ve derdi ki "Üzülmenin azı çoğu olmaz... Üzülmek tekdir... "Ben de hemen karşı çıkardım "Fakat ben her şeye aynı oranda üzülmüyorum ki!" Ama artık o yok ve ben ona çok üzülüyorum. Gerçi bir yıla yakın zamandır da yok sayılırdı. Çünkü yoğun bakımda hastanede idi... Duayen gazeteci-yazar... hemşehrim, ağabeyim, Türkçe'nin efendisi, köşedaşım, bana Türkçeyi iyi kullanmayı,...