logo

Kamu Borçlarında Yeniden Yapılandırmada Son Gün

Kamu borçlarında yeniden yapılandırmadan yaralanmak isteyenler için son gün 27 Ağustos Pazartesi. Bu gün (27 Ağustos) Saat 23:00’a kadar başvurmayanlar yapılandırma hakkını kaybediyor.

KAMU BORÇLULARI YAPILANDIRMADAN YARARLANACAK

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın mektup göndererek çağrı yaptığı 2 milyon 821 bin 619 borçlunun yararlanacağı, aralarında; 31 Mart 2018 ve öncesi döneme ait vergi borcu, trafik, otoyol ve köprülerden ihlalli geçiş, askerlik, seçim, nüfus gibi cezalar ve öğrenim kredi borçlarının yer aldığı kamu borçluları, yeniden yapılandırma fırsatından yararlanabilecek.

ÇALIŞMA BAKANI SELÇUK: SGM 23.59’A KADAR HİZMET VERECEK

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Yapılandırmadan faydalanmak isteyen vatandaşlarımız için sosyal güvenlik müdürlüklerimiz saat 23.59’a kadar hizmet verecek.” dedi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, SGK borçlarının yapılandırması için sosyal güvenlik müdürlüklerinin (SGM) bugün saat 23.59’a kadar hizmet vereceğini bildirdi.

Selçuk, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) borçlarının yapılandırmasının bugün sona ereceğini anımsatarak, yapılandırmadan faydalanmak isteyen vatandaşlar için sosyal güvenlik müdürlüklerinin saat 23.59’a kadar hizmet vereceğini duyurdu.

Yapılandırma, 31 Mart 2018 ve öncesi döneme ait vergi borcu, trafik, otoyol ve köprülerden ihlalli geçiş, askerlik, seçim, nüfus gibi cezalar ve öğrenim kredilerini kapsıyor.

PEŞİN ÖDEYENE İNDİRİM

Borçlarını peşin ödeyenlere indirim yapılıyor ya da 18 aya kadar taksit seçenekleri bulunuyor. Gelir İdaresi Başkanlığı da 2 milyan 821 bin 619 mektup göndererek borçlulara çağrı yapmıştı.

E-DEVLET (www.turkiye.gov.tr) ÜZERİNDEN DE BAŞVURULUYOR

Son başvuru gününün 27 Ağustos Pazartesi olarak belirlendiği yapılandırma imkanından yararlanmak isteyenler vergi dairelerine gitmeden, www.gib.gov.tr ile e-devlet (www.turkiye.gov.tr) üzerinden de müracaatta bulunabiliyor. Vergi dairelerinde yığılma yaşanmaması için internetten başvuru imkanının kullanılması önem taşıyor. Vatandaşlar, yarın gün sonuna kadar başvuru yapabilecek.

ÖDEMELER EYLÜL AYINDA

Başvuru sürecinin ardından, vergi dairelerine ödemeler ise eylül ayında gerçekleştirilecek.

PEŞİN ÖDEMEYE İNDİRİM

Yapılandırılan borçların peşin 1 Ekim 2018’e kadar ödenmesi halinde, hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından yüzde 90, idari para cezalarının aslından yüzde 25 indirim yapılacak.

PEŞİN YADA 2 AYLIK DÖNEMLERDE ÖDEME

Yapılandırılan borçlar, peşin ödemenin yanı sıra ikişer aylık dönemler halinde 6, 9, 12 veya 18 taksitle de ödenebilecek. Bu takdirde tercih edilen ödeme süresine göre çeşitli oranlarda katsayı uygulanacak.

ZAMANINDA ÖDEME YAPILANMAZSA YAPILANDIRMA HAKKI KAYBEDİLECEK

Yapılandırmadan yararlanmak için ilk iki taksitin tam ve süresinde ödenmesi gerekecek. Bir takvim yılında ikiden fazla taksitin süresinde ödenmemesi halinde, yapılandırma hakkı kaybedilecek.

KREDİ KARTIYLA ÖDEME

Kredi kartıyla ödemeler, “www.gib.gov.tr”de yer alan internet vergi dairesinden gerçekleştirilecek. Kredi kartıyla ödeme yapıldığında, işlem tarihi itibarıyla borç ödenmiş olacak.

BORÇLAR “GİB MOBİL UYGULAMASI”NDAN SORGULANIYOR

Yeniden yapılandırma başvuruları devam ederken vatandaşların haberlerinin olmadığı borçlarına da dikkat etmeleri gerekiyor. Mükellefler, devlete borcunun bulunup bulunmadığını “www.gib.gov.tr”den ya da Gelir İdaresi Başkanlığının ( GİB) mobil uygulamasından sorgulayarak öğrenebiliyor.

100 LİRA VE ALTINDAKİ BORÇLAR SİLİNİYOR

Vadesi 31 Aralık 2013’ten önce olan 100 lira ve altındaki borçlar başvuru aranmadan silinecek.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1209 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ