logo

Katarlı Gençlere Türkiye’de Sınavsız Tıp Eğitimi Verilecek

Katarlı Gençlere Türkiye’de Sınavsız Tıp Eğitimi Verilecek

Türkiye ile Katar arasında imzalanan “Askeri Sağlık Alanı’nda Eğitim ve İşbirliği” protokolü kapsamında Katarlı gençler Türkiye’de tıp, diş hekimliği, eczacılık eğitimi alabilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın onayladığı sınav koşulu olmayan anlaşmaya göre Katarlı gençler Türkiye’de tıp, diş hekimliği, eczacılık eğitimi alabilecek.

Anlaşma kapsamında hastane kurulması ve işletilmesi de olduğu iddia edilen protokolde kontenjanları her yıl tespit edileceği ön görülüyor.

 Türkiye ile Katar arasında “Askeri Sağlık Alanında Eğitim ve İşbirliği” Protokolü Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandı. Katarlı gençlerin sınava girmeden Türkiye’de tıp, diş hekimliği, eczacılık sağlık meslek yüksek okulu, hemşirelik alanlarında ön lisans, lisans ve lisansüstü eğitim alabileceği kayıt altına alınan protokolde eğitime kabul edilecek öğrencilerle ilgili şartlar sıralanırken, YKS veya benzer herhangi bir sınav koşulu yer almadığı iddia ediliyor.

FAALİYETLERİN ÜCRETLİ, ÜCRETSİZ OLMASINA KABUL EDEN ÜLKE KARAR VERECEK

Protokol kapsamında görevlendirilen misafir personel ve misafir öğrencilerin mali ve özlük hakları da belirlendi. Faaliyetlerin ücretli, ücretsiz veya indirilmiş ücret karşılığında düzenlenmesine kabul eden ülke karar verecek.

ASKERİ ULAŞIMLA ÜCRETSİZ SEYAHAT

Protokolde Katarlı misafir personel ve yakınları ile Katarlı öğrenciler mümkün olan hallerde askeri hava/kara ulaşım araçlarından ücretsiz istifade edebilecek. Askeri orduevi ve misafirhanelerden de yararlanabilecekler.

HASTANE KURULABİLECEK, İŞLETİLEBİLECEK

Protokole göre iki ülke de karşılıklı misafir öğrenci kabul edebilecek ve misafir personel istihdam edebilecek. Sağlık kurumlarının kurulması, işletilmesi ve sağlık hizmeti sunumu alanında karşılıklı bilgi paylaşımı ve yardımlaşma da iş birliği kapsamına alındı. Ayrıca hasta tedavisi, sağlık lojistiği alanında iş birliği, sağlık alanında ortak tatbikat ve ziyaretler düzenlenmesi de öngörüldü.

PROTOKOL 5 YIL İÇİN DÜZENLENDİ

Askeri Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Vekili Hava Tabip Tuğgeneral Durmuş Aydemir tarafından imzalanan protokol 5 yıl için düzenlendi. Aksi beyan edilmedikçe bu sürenin sonunda her yıl otomatik olarak uzayacak.

İLETİŞİM BAŞKANI FAHRETTİN ALTUN’DAN KONUYLA İLGİLİ AÇIKLAMA:

“Türkiye ve Katar arasında imzalanan ‘Askeri Sağlık Alanında Eğitim ve İş Birliği Protokolü’ sadece silahlı kuvvetler mensuplarını kapsamaktadır. Protokole göre;  Katar’daki silahlı kuvvetler mensupları ile Türkiye’deki silahlı kuvvetler mensupları belirlenen kontenjanlar çerçevesinde karşılıklı değişimden yararlanabileceklerdir.  Amaç tamamıyla “askeri tıp” alanındaki tecrübelerden istifade edebilmektir. Katar haricinde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Bosna Hersek, Azerbaycan, Kazakistan, Afganistan, Arnavutluk, Moldova, Gambiya, Somali ve Güney Kore’nin de bulunduğu 20’den fazla dost ve müttefik ülkenin askeri öğrencileri de Türkiye’de öğrenim görmektedir.”

İtvhaber

Etiketler: » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ