logo

KBO Müdürü Göncer Demiryülek, ‘Fatih’i, Fethi Anmak, Anlatmak Bizim İçin Onur’

KBO Müdürü Göncer Demiryülek, ‘Fatih’i, Fethi Anmak, Anlatmak Bizim İçin Onur’

Ataşehir Kaymakamlığı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü adına düzenlenen programla Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul’un fethinin yıldönümü kutlandı.

Recep Kenan / itvhaber.com

İstanbul’un fethinin 569 yılı kutlama töreninde konuşan KBO Müdürü Göncer Demiryülek, “Sultan Fatih‘in Kutlu Zaferi‘nin 569 yılında bugün burada Fatih’i ve Fethi anmak ve anlatmak bizim için bir onurdur.” Dedi.

Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü adına Kemal Berktan Ortaokulu idarecileri, öğretmen ve öğrencileri  tarafından düzenlenen, İstanbul’un Fethi‘nin 571. Yılı programı Ataşehir İlçe Kaymakamı Bekir Dınkırcı ve İlçe Protokolu, daire amirleri, siyasi parti ve STK temsilcileri, veliler, öğretmen ve öğrencilerin katıldığı törenle kutlandı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunuşu ile başlayan İstanbul’un fethinin yıl dönümü kutlama programı Kaymakam Bekir Dınkırcı’nın katılımı ile Kemal Berktan Ortaokulu’nda gerçekleştirildi.

Fetih gününün İstanbul’u bekleyen önemli bir gün olduğunu kaydeden Kemal Bekten Ortaokulu Müdürü Göncer Demiryülek, şiirlerle bezediği konuşmasında, “İstanbul’umuzun fethinin 569 yılı münasebetiyle düzenlemiş olduğumuz programa hoş geldiniz. Napolyon Bonapart der ki; ‘Eğer dünya bir ülke olsaydı hiç şüphesiz ki başkenti İstanbul olurdu.’ Üstat Necip Fazıl, Canım İstanbul şiirinde de İstanbul’u kalıplaşmış bir ruha benzetir. ‘O ruhu çektiğimiz zaman yeryüzünde sadece bir ceset kalır’ der. Hz. Peygamberimiz bir sohbetinde; ‘hiç şüphesiz Konstantine fethedilecektir. Orayı fetheden kumandan ne güzel kumandandır ve orayı fethedecek asker ne güzel askerdir’ müjdesini veriyor.” İfadelerine yer verdi.

KBO Müdürü Göncer Demiryülek, konuşmasını, “Peygamberimizin bu müjdesine nail olabilmek için bütün sahabeler, bütün İslam orduları akın akın İstanbul’a kadar geldiler. Sultan Alparslan Ahlat’tan başladı, bayrağa göndere dikti. Söğüt’e geldik, hilalin ilk aşamasını oluşturduk. Bursa’ya geldik orta nizamı, Edirne’ye geldi hilalin sonunu oluşturduk. Sultan Fatih 6 Nisan’da başlattığı İstanbul seferini 29 Mayıs’ta tamamlayacaktı. 8 hafta 3 gün sürdü. Sultan Fatih’in Kutlu Zaferi’nin 569 yılında bugün burada Fatih’i ve Fethi anmak ve anlatmak bizim için bir onurdur. Ben nice fetihlerin Fatihlerle beraber olacağına inanıyorum. Fatih’in İstanbul’u fethettiği yaşta olan gençlerimizin de Fetih ruhunu yüreklerinde taşımalarını temenni ediyorum.” İfadeleri ile tamamladı.

Öğrenciler tarafından şiirlerin seslendirildiği Fetih Kutlamasında Mehteran takımından Mehteran gösterisi ile kısa bir konser verildi.

Program Fatih ve Fetih konulu anlatım ile ve coşkulu bir canlandırmayla sona erdi.

Paylaşın:
Etiketler: » » » » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ