logo

Köprü ve Otoyollara 2024 Yılında İkinci Kez Büyük Zam

Köprü ve Otoyollara 2024 Yılında İkinci Kez Büyük Zam

İşletmesi devlete ait olan KGM ve YİD kapsamındaki özel şirketler tarafından işletilen otoyol ve köprülerin geçiş ücretlerine ikinci zam geldi.

Recep Kenan / itvhaber.com

Otoyol ve köprü ücretleri, 15 Mayıs 2024 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde yüzde 50 zamlandı.

İşletmesi devlete ait olan Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) ve Yap-İşlet-Devret (YİD) kapsamındaki özel şirketler tarafından işletilen otoyol ve köprülerin geçiş ücretlerine zam geldi.

2024 yılında 2. kez zam yapılan köprü ve otoyol geçiş ücretleri ne kadar oldu? Seçim sonrası beklenen zam sonrası köprü ve otoyollarda geçiş ücretleri ne oldu.

15 MAYIS 2024 TARİHİNDEN İTİBAREN GEÇERLİ

Daha önce 1 Ocak’da yüzde 50 zamlanan otoyol ve köprü ücretleri, 15 Mayıs 2024 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde bir kez daha yüzde 50 zamlandı.

Ekonomide yürütülen parasal sıkılaşma politikalarına hız verilirken, enflasyonu düşürmek için alınan kararlara yenisi eklendi.

OTOYOL VE KÖPRÜ ÜCRETLERİNE YÜZDE 50 ZAM YAPILDI

Emekli ve çalışan ücretlerine beklenen artışları yansıtmayan iktidar, her türlü mal ve hizmet bedelini fahiş oranlarda artırmaya devam ediyor. Son olarak yapılan açıklamada, bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere otoyol ve köprü ücretlerine yüzde 50 zam yapıldığı belirtildi.

KÖPRÜLERİN ÜCRETLERİ YARI ORANINDA ARTIRILACAK

Devlet işletmesindeki (KGM) ve Yap-İşlet-Devret (YİD) kapsamında özel şirketler tarafından işletilen otoyol ve köprülerin geçiş ücretleri, 15 Mayıs Çarşamba günü saat 00.00’dan itibaren geçerli olmak üzere yeniden düzenledi.

İSTANBUL KÖPRÜ GEÇİŞ ÜCRETLERİ MAYIS 2024

Aşağıda verilen 15 Temmuz, Fatih Sultan ve Yavuz Sultan Köprülerinde fiyatlar tek yönlü köprü geçiş ücretleridir. İstanbul köprülerinde iki yönlü ücret alınma uygulamasına geçilmiştir. Yani 15 Temmuz Şehitler Köprü’sünden geçen bir otomobil gidiş-geliş şeklinde köprüyü kullanırsa 2024 yılında 48 TL olarak ücretlendirilecektir.

15 Temmuz Şehitler ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri kullanımına izin verilen araçların dışındaki 2. 3. 4. ve 5. sınıf araçlar ile kimyasal ve tehlikeli madde taşıyan araçların zorunlu olarak Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü kullanabiliyor.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü Geçiş Ücreti ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü (FSM) Geçiş Ücreti olarak yer alan fiyatlar, tek yön geçişler için geçerlidir.

İSTANBUL-İZMİR ARASI OTOYOL ÜCRETLERİ

İstanbul- İzmir arasındaki ulaşım; Gebze ile Osmangazi Köprüsü üzerinden gerçekleştirilir. Osmangazi Köprüsü geçiş ücreti ile İstanbul İzmir otoban ücreti 2024 yılında toplam 984 TL etmektedir. Osmangazi Köprüsü’nden giriş yapıp İzmir’den çıkarak kısa yolu kullanmak isteyen sürücülerin bu ücreti ödemesi gerekmektedir.

AVRASYA TÜNELİ GEÇİŞİ

Avrasya tüneli ücretinde gündüz ve gece tarifesi uygulaması vardır. Dolayısıyla Avrasya tüneli geçiş ücreti ödemesi yapmak isteyen sürücülerin gece ve gündüz geçişlerde farklı ücretler ödemeleri gerekir. Gece ödenecek geçiş ücretleri, gündüz tarifesinin %50’sidir.

Gündüz ve gece tarifleri; 05:00- 23:59 saatleri gündüz tarifesi, 00:00 – 04:59 saatleri ise gece tarifesi olarak ücretlendirilir.

Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) ve Yap-İşlet-Devret (YİD) kapsamındaki özel şirketler tarafından işletilen otoyol ve köprülerin zamla birlikte oluşan güncel ücret tarifesi:

Paylaşın:
Etiketler: » » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ