logo

MEB, 2016’DA BAŞLAYAN ÖĞRENCİ KAYITLARINI AÇIKLADI

MEB, 2016’DA BAŞLAYAN ÖĞRENCİ KAYITLARINI AÇIKLADI

meb-KHK_kayit_okul2016-2017 eğitim öğretim yılı başlayacak ikokul ve ortaokul öğrenci MERNİS üzerinden E-okul‘un E-kayıt sistemi ile adres uyumlu otomatik olarak yapıldı. Kayıtlar MEB adresinde.

Recep Kenan/itvhaber.com

2016 eğitim öğretim yılı başlayacak bütün resmi okulların 1.ve 5. sınıflarına öğrenci kayıtları, MERNİS bilgilerindeki ikametgahlarına en uygun okula, e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi üzerinden başvuru olmaksızın yapıldı.

ADRESE DAYALI OTOMATİK KAYIT

MEB’den yapılan yazılı açıklamaya göre, 2016 eğitim öğretim yılı için bütün resmi okulların 1.ve 5. sınıflarına öğrenci kayıtları, çocukların MERNİS bilgileri esas alınarak ikametgahlarına en uygun okula, herhangi bir başvuru olmaksızın, e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi üzerinden otomatik olarak yapıldı. Bunun için Eylül’e kadar ailelerin okuluna başvurması yeterli.

YERLEŞTİĞİ OKUL VE BİLGİLERİ MEB SİSTEMİNDEN ÖĞRENİLECEK

Çocukları bu yıl kaydolarak 1 ve 5.sınıflarda okula başlayacak veliler, Milli Eğitim Bakanlığının www.meb.gov.tr internet adresinde yer alan Veli Bilgilendirme Sisteminden, çocuklarının TC kimlik numaralarını yazarak, yerleştirildiği okulu ve okulun iletişim bilgilerini öğrenebilecek.

ÖZEL EĞİTİM, ŞEHİT VE MUHARİP GAZİ ÇOCUKLARI İSTEDİKLERİ OKULA

Özel eğitime ihtiyacı olan bireyler ile şehit ve muharip gazilerin çocuklarının kayıtları, velilerinin istemeleri ve durumlarını belgelendirmeleri halinde, 2016-2017 eğitim öğretim yılı başında, istedikleri resmi okula yapılacak.

5.SINIF KAYITLARI MERNİS ÜZERİNDEN

2016-2017 eğitim öğretim yılı okul kayıtları ilkokulu tamamlayan tüm öğrencilerin, ortaokul 5. sınıfa kayıtları da MERNİS üzerinden adres uyumlu olarak yapılacak.

KAYIT SONRASI İKAMETİ DEĞİŞEN YENİ ADRESE

Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra görev yeri değişen kamu görevlileri ile ikamet adresi değişen vatandaşların çocuklarının kayıtları, müracaatları halinde, yeni adreslerine en uyumlu okullara sistem tarafından otomatik olarak yapılacak. Herhangi bir nedenden dolayı hiçbir okula kaydı yapılmamış çocukların velilerinin, öncelikle ilçe nüfus müdürlüğüne giderek adres kontrolü yaptırmalarının ardından ilçe milli eğitim müdürlüğü yetkililerini bilgilendirecek.

Herhangi bir nedenden dolayı hiçbir okula kaydı yapılmamış çocukların velilerinin, öncelikle ilçe nüfus müdürlüğüne giderek adres kontrolü yaptırmalarının ardından ilçe milli eğitim müdürlüğü yetkililerini bilgilendirecek.

ÖZEL OKUL, KONSERVATUVAR, İMAM HATİP KAYITLARI DOĞRUDAN OKULDA

Özel okullara, konservatuvarlara ve imam hatip ortaokullarına adrese dayalı kayıt işlemi yapılamadığından, e-okul işlemleri açıldığında, çocuklarını özel okul, konservatuvar veya imam hatip ortaokullarına kaydettirmek isteyen velilerin doğrudan bu okullara başvurmaları yeterli olacak. Bu okulların yöneticileri, başvuran velilere gerekli kolaylıkları sağlayarak kayıt ve nakil işlemlerini gerçekleştirecek.

E-OKUL İLKOKUL KAYIT NASIL YAPILIR?

E-Okul ilkokul kayıt işlemini yapabilmek için, yazımızda daha önce de bahsettiğimiz gibi, kayıt dönemlerinin gelmiş olması gerekmektedir. Kayıt dönemleri açıldığında E-Okul ilkokul kayıt sistemi de açılacaktır ve bu sisteme E-Okul web sitesinde ulaşabilirsiniz. Sistemin web sitesine yazımızın sonunda vermiş olduğumuz linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. E-Okul ilkokul kayıt işlemini için öncelikle linke tıklayıp siteye gidiniz. Siteyi açtığınızda karşınıza aşağıdaki görselde görebileceğiniz türde bir web sayfası çıkacaktır. Kayıt dönemi açıldığında, sayfada öğrenci girişi yapabileceksiniz ve bu şekilde öğrencinizin ilkokula kaydını E-Okul ilkokul kayıt sistemi aracılığı ile tamamlamış olursunuz.

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ