logo

METEOROLOJİDEN SAĞANAK YAĞIŞ UYARISI

METEOROLOJİDEN SAĞANAK YAĞIŞ UYARISI

meteoroloji-kuvvetli-yagis-uyariMeteoroloji Genel Müdürlüğü, yurdun Ege Bölgesi ile Ege Denizi için kuvvetli yağış ve fırtına uyarısında bulundu. Bayramda iç ve batı bölgeler yağışlı.

Recep Kenan/itvhaber.com

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, İzmir ve Aydın başta olmak üzere Ege Bölgesi’nin kıyı kesimlerinde çok kuvvetli; iç ve doğu kesimlerinde ise kuvvetli yağış beklendiği belirtildi. Meteoroloji Ege Denizi ve Finike ile Bodrum arasında fırtına beklendiğini duyurdu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklama şöyle:

Çeşme ve Güney Ege kıyılarında başlayan yağışların akşam saatlerinden itibaren kuvvetli, gece saatlerinden itibaren İzmir ve Aydın kıyı bandında çok kuvvetli (50-75 kg/m2), İç kesimleri ile Manisa, Çanakkale ve Balıkesir çevrelerinde kuvvetli (20-50 kg/m2) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış şeklinde olması beklenmektedir.

Yağışların salı ve çarşamba günlerinde de İzmir Aydın ve Manisa’da çok kuvvetli (50-75 kg/m2), iç kesimlerde kuvvetli (20-50kg/m2) olarak devam etmesi beklenmektedir.

Yağışlı hava kütlesi perşembe günü öğle saatlerinden sonra etkisini yitirmesi ve bölgemizi terk etmesi beklenmektedir.

Yağışların devamlılık arzetmesi ve kuvvetli olması nedeniyle yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ani sel, su baskını, heyelan, yıldırım, kısa süreli dolu, yağışla birlikte kuvvetli rüzgar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

GÖK GÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK YAĞIŞ

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan tahminlere göre; “21.09.2015 akşam saatlerinden sonra yurdumuzun batı kesimlerinin Orta Akdeniz üzerinden gelen yeni bir yağışlı sistemin etkisine girmesi bekleniyor. Batı bölgelerde görülecek olan yağışların; 22.09.2015 (Salı) günü Çanakkale, İzmir ve Manisa çevreleri, Balıkesir’in batı ilçeleri ile Antalya’ nın batı kıyılarında kuvvetli, Aydın ve Muğla ile İzmir’in güney kıyılarında çok kuvvetli ve yer yer şiddetli (76- 100 mm), 23.09.2015 (Çarşamba) günü Kıyı Ege ile Manisa, Çanakkale, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Antalya çevreleri ve Isparta’nın güneyi ile Burdur’un doğusunda kuvvetli (21- 50 mm) olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (Ani sel, yıldırım, dolu, ulaşımda aksamalar vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir” deniliyor

BAYRAMDA HAVA

Meteoroloji tarafından yapılan son tahminlere göre 21.09.2015 Pazartesi günü; İç Ege, Akdeniz, Marmara’ nın güneydoğusu, Karadeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu’nun kuzeyi, Doğu Anadolu’nun batısı ile Adıyaman, Gaziantep ve Kilis çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Bu yağışlı sistemin etkisini kaybetmesi ile birlikte, Pazartesi akşam saatlerinden sonra yurdumuzun batı kesimlerinin Orta Akdeniz üzerinden gelen yeni bir yağışlı sistemin etkisine girmesi bekleniyor.

22.09.2015 Salı günü; Marmara’nın güneyi, Ege, Batı Akdeniz, Batı ve Orta Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Karadeniz kıyıları ile Eskişehir çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bu yağışların, Çanakkale, İzmir ve Manisa çevreleri, Balıkesir’in batı ilçeleri ile Antalya’nın batı kıyılarında kuvvetli, Aydın ve Muğla ile İzmir’in güney kıyılarında çok kuvvetli ve yer yer şiddetli olacağı öngörülüyor.

ARİFE GÜNÜ MARMARA, EGE VE BATI AKDENİZ

23 Eylül Çarşamba (Arife günü) Marmara, Ege ve Batı Akdeniz bölgelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı diğer bölgelerimizin parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Kıyı Ege ile Çanakkale, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Antalya çevreleri ve Isparta’nın güneyi ile Burdur’un doğusunda kuvvetli olması bekleniyor.

1. GÜN MARMARA, KIYI EGE İLE MANİSA’DA YAĞIŞ

24 Eylül Perşembe (Bayramın 1. Günü) Marmara, Kıyı Ege ile Manisa ve Düzce çevrelerinde sağanak yağışlar görüleceği, diğer bölgelerimizin parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

2. Gün De Yağışlı

25 Eylül Cuma (Bayramın 2. Günü) Batı Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Karadeniz kıyıları ile Edirne, Kırklareli, Tekirdağ ve Çanakkale çevrelerinde sağanak yağışlar görüleceği, diğer bölgelerimizin parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

3 Ve 4. Günler İç Ve Batı Bölgelerinde Yağış

Bayramın 3 ve 4. Günleri, Marmara’nın batısı ile zamanla bölge geneli, Doğu Karadeniz ile Bolu, Karabük, Sivas, Ardahan, Iğdır ve Kars çevrelerinde yerel sağanak yağışlar meydana gelebileceği tahmin ediliyor.

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının, Pazartesi gününden itibaren yurdumuzun iç ve batı bölgelerinde (Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu ile Batı ve Orta Karadeniz) 3 ila 6 derece azalacağı tahmin ediliyor.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ