logo

Nişasta Sanayicileri Derneği’nden ‘Nişasta Bazlı Şeker’ Açıklaması

Nişasta Sanayicileri Derneği’nden ‘Nişasta Bazlı Şeker’ Açıklaması

Nişasta Sanayicileri Derneği (NİSAD), “Şeker tüketimini azaltmanın 7 yolu” başlıklı haberde mısır şurubu (nişasta bazlı şeker)  hakkında bilgilendirme amaçlı açıklama yaptı.

Recep Kenan/itvhaber.com

Şeker tüketimini azaltmanın 7 yolu” başlıklı haberimizde konu olan mısır şurubu (nişasta bazlı şeker) ile ilgili Nişasta Sanayicileri Derneği (NİSAD) bilgilendirme amaçlı açıklamayı yayınlıyoruz.

AÇIKLAMAYA KONU HABERİMİZ

Nişasta Sanayicileri Derneği (NİSAD) tarafından yapılan mısır şurubu (nişasta bazlı şeker) açıklaması:

itvhaber.com Genel Yayın Yönetmeni Sayın Recep Kenan,

16.04.2021 tarihinde internet sitenizde yayınlanan “Şeker tüketimini azaltmanın 7 yolu” başlıklı haberde mısır şurubu (nişasta bazlı şeker) hakkında yapılan açıklamaları okuduk. Bu açıklamalarda yer alan yanlış algıya neden olacak bilgileri düzeltmek, kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla, Türkiye nişasta sanayini temsil eden en büyük kuruluş olan Nişasta Sanayicileri Derneği (NİSAD) olarak sizinle nişasta bazlı şeker hakkındaki güncel akademik verileri paylaşmak istedik.

İlgili haberde “Özellikle son yıllarda gıdalarda ve içeceklerde bulunan ve doğal olmayan yüksek fruktozlu mısır şurubu türlerinden uzak durmak sağlık açısından önem taşımaktadır.” ifadeleri kullanılıyor. Nişasta bazlı şeker, yani mısır şekeri, doğal bir tahıl olan mısırdan üretilen bir üründür. Katkı maddesi değil, bir gıdadır. İşlemler, danelerin yumuşatılması ve nişasta, dış kabuk, protein ve yağ bileşenlerine ayrıştırılmasıyla başlar. Mısır şekeri üretiminde kullanılan sonraki aşamalar ise doğal olarak adlandırılan diğer gıda ve bileşenlerin üretiminde kullanılan işlemlerdir. Mısır şekeri yapay bir bileşen veya renk katkı maddesi içermez. Ülkemizde katkı maddeleri Türk Gıda Kodeksi Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği’nde belirtilmiştir. Nişasta bazlı şeker bir katkı maddesi değildir. (1)Nişasta bazlı şekerin bileşimi kullanılacağı uygulamaya göre değişse de, sofra şekeri gibi glikoz ve fruktoz şekerlerinden oluşur. Sakaroz ya da sofra şekeri birbirine bağlanmış glikoz ve fruktozdur, yani %50 glikoz ve %50 fruktozdan oluşur. Nişasta bazlı şekerin içinde ise fruktozun oranı %42 ile %55 arasında olup, gerisi glikozdur. Beslenme açısından ele alındığında, şekerlerin ister pancar, ister kamış, ister nişastadan üretilmiş olsun, hatta şeker katılmamış doğal yiyeceğin (meyve gibi) içeriğinden gelsin, aynı şekilde değerlendirilmesi gerektiğini EFSA (2010-Dietary Reference Values) (2), WHO (2015-Sugar IntakeforadultsandInfants) (3), SACN (2015-Carbohydrates &Health) (4) gibi kuruluşlar da paylaşmaktadırlar.Vücut serbest fruktoz ile glikozu veya aynı şekerlerin sakaroz ve nişasta bazlı şekerden gelen halini tamamı ile aynı şekilde emer. Bu nedenle nişasta bazlı şekerin bir bileşeni olarak tüketilen fruktozunmetabolik anormalliğe yol açması veya aynı kaloriye sahip bir diyette diğer şekerlere göre daha fazla kilo alımına neden olması mümkün görünmemektedir. (5) Bu bilgiler değerlendirildiğinde, toplam şekerin bir parçası ya da serbest şeker olarak bulunmasından bağımsız olarak, beslenme ile alınan fruktozun olumsuz sağlık etkilerine yol açtığına dair yeterli kanıt yoktur. 6)

Ticari bir amaç gütmeden çalışan bir kurum olarak yanlış algılamayı bilimsel gerçeklerle düzeltmeyi ve kamuoyunu doğru bilgilendirmeyi bir sorumluluk olarak kabul etmekteyiz. Bilimsel kanıtlar çerçevesinde, açıklamalarıtekrar gözden geçirmenizi bekliyor ve kamuoyuna karşı sorumluluğunuz kapsamında düzeltmenizi diliyoruz. NİSAD olarak, nişasta ve nişasta ürünleriyle ilgili tüm bilimsel kaynaklarımızı sizinle paylaşmaktan memnuniyet duyacağımızı bilmenizi isteriz.

Saygılarımla,     

İsmail Kemaloğlu

NİSAD (Nişasta Sanayicileri Derneği)

Genel Sekreteri

KAYNAKLAR

1. Türk Gıda Kodeksi Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği

2. EFSA (2010). “Scientificopinion on dietaryreferencevaluesfor CHO anddietaryfibres.” EFSA Journal 8(3): 1462 [77 pp].

3.  WHO (2015). Sugarsintakeforadultsandchildren

4. SACN (2015). Carbohydrates&Health

5. Klurfeld D, Foreyt J, Angelopoulos T, Rippe J. “Lack of Evidencefor High FructoseCornSyrup as theCause of theObesityEpidemic.” (Accepted, International Journal of Obesity, advance online publication, doi:10.1038/ijo.2012.157, 18 September 2012.)

6.  WHO (2003). Diet, Nutritionandtheprevention of chronicdiseases: Technical report 916.

itvhaber

Etiketler: » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ