logo

PKK’ya büyük finans darbesi

PKK’ya büyük finans darbesi

Terör örgütü PKK’nın finans kaynaklarından uyuşturucu maddeye yönelik düzenlenen tarihin en büyük operasyonunda 78 milyon TL değerinde uyuşturucu madde ele geçirildi.

Canan ALTINTAŞ imzalı vatan gazetesinin haberi;DİYARBAKIR Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin PKK’ya yönelik düzenlediği operasyonlarda toplam 3 ton 769 kilo esrar ele eçirilirken, 530 bin kök hint keneviri imha edildi. Diyarbakır Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam, PKK/KCK terör örgütünün organize ettiği uyuşturucu ekimi ve ticaretine tarihin en büyük darbesinin vurulduğunu söyledi. Sağlam, “Ele geçirilen madde miktarı ve bu miktarın tekabül ettiği parasal değer olarak tarihi bir rekora imza atılmıştır” dedi.

Diyarbakır’da MİT, polis ve jandarmanın işbirliğiyle PKK’nın uyuşturucularına yönelik operasyonlar sürdürülüyor. Son operasyon Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube ekipleri tarafından yaklaşık 3 aylık çalışma sonucu PKK’nın kurulduğu Lice İlçesi’nde bağlı Fis Köyü’ne (Ziyaret) dün yapıldı. Operasyona helikopterler, özel harikat timleri ve narkotik dedektör köpekler de katıldı.

 

YAKLAŞIK 4 TON ESRAR ELE GEÇTİ

Diyarbakır Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam, Fis Köyü ve çevresindeki mezralar olmak üzere 69 dönemlük alanda operasyon düzenlendiğini açıkladı. Operasyonda, 530 bin 494 kök Hint keneviri imha edilirken, 3 ton 122 kilo kubar esrar, 647 kilo toz esrar olmak üzere toplam 3 ton 769 kilo esrar ele geçirildi. Arama yapılan yerlerde 7.65 çapında 2 tabanca, 1 pompalı tüfek, bunlara ait mühimmat ele geçirildi. Operasyonda uyuşturucu kaçakçılığından hakkında yakalama kararı bulunan E.T. ile ürettiği uyuşturucuları kaçırmaya çalışan H.D., adlı şüpheli olmak üzere 2 kişi gözaltına alındı.

PKK’YA EN BÜYÜK DARBE VURULDU

Emniyet Müdürü Sağlam 18 Temmuz’dan bu yana polis ve jandarmanın aralıksız sürdürdüğü operasyonlarda PKK/KCK terör örgütü organizesinde yapılan uyuşturucu ekimi ve ticaretine tarihin en büyük darbesinin vurulduğunu söyledi. Sağlam, şöyle dedi:

 

“Ele geçirilen madde miktarı ve bu miktarın tekabül ettiği parasal değer olarak ta tarihi bir rekora imza atılmıştır. Bölücü terör örgütü finansmanı konusunda gerek Avrupa’da gerekse ülkemizde düştüğü hal, içine düştüğü mali çıkmazı aşabilmek için her yıl artan oranda hint kenevirin ekilmesini teşvik etmekte, bundan da rantını almakta. Gerçekleşen operasyonların başarısını ise müzahir basın yayın organlarında çıkardığı haberlerle akabete uğratmaya çalışmaktadır. Yerel ve ulusal basın yayın organlarının tamamında gerçekleştirilen operasyonlar bütün açıklığıyla yer almış, hint kenevirlerinin sökülmesi, imha edilmesi halkımızca açık bir şekilde görülmüştür.”

Sağlam, PKK’nın yapılan operasyonlara gölge düşürmeye çalıştığını anlatırken, şöyle konuştu:

“Örgüt üst düzey yöneticileri her ne kadar inkar etseler de yapılan operasyonları çaresizce izlemekte ve düştükleri bu durum gerekçesiyle birbirlerini sürekli eleştirmektedirler. Bu operasyonlarla emniyet birimlerince yürütülen başarılı ve etkili operasyon engellemek amacıyla, ekim yapılan alanlara mayınlar döşendiği ve devlet buralarda bir daha operasyon yapmaz, düşüncesini yaymaya çalıştığı tarafımızca bilinmektedir. Ve müzahir kitleye, kanunsuzluğa nerede ne şekilde olursa olsun, müsaade edilmeyecektir. Bundan sonra ardı arkası kesilmeden devam edecektir mesajını veriyoruz.”

Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam, bu operasyonun Türkiye’de ilk olduğunu, ele geçirilen uyuşturucunun toptan piyasa değerinin 70 milyon TL olduğunu, parekende fiyatının iki katına çıktığını anlatırken, “Kubar esrarın toptan fiyatı kilosu 2 bin TL, toz esrarın toptan fiyatı 4 bin TL. Bunlar perakende olarak satıldığında ikiye katlanıyor. Dünkü imha ettiğimiz tarlada esrarın mali değeri yaklaşık 35 milyon TL. 2 ile çarpınca 70 milyon TL ediyor şimdiki parayla. Yine burada gördüğümüz toz esrarla birlikte miktarı 8 milyon 832 bin TL.”

Gazetecilerin ele geçirilen uyuşturucuların bizzat örgüt tarafından işlenip işlenmediği yönündeki sorusu üzerine şöyle dedi:

“Terör örgüt nerede ve nerelerde barınıyor, konumlanıyorsa oralarda ekiliyor. Bakıyoruz nerede bunlar ekilmiş. Ekildiği yerlerde örgütte aynı yerde. Bundan bir çok örgüt ve müzahir kesimin almış olduğumuz ifadelerinde bunlar örgüte bundan payın da, rantını da veriyorlar belli bir oranda. ’Bahoz Erdal’ kod adlı şahıs 4-5 milyon liralık gelirleri toprağın altında kaybolmuş diyor, yani nasıl kaybolmuş? Orada bir yerlere gömüyorlar. Ondan sonra muhtemelen birileri bu paraları götürdü yedi, ama ona da dediler ki bunları gömen arkadaşımız öldürüldü. Onun için bu paraların yerini onlardan başka bilen yok. Nerede olduğunu bilemiyoruz. Şu anda o para konusunun tartışması var kendi aralarında. Bunlar kendi aralarında telsiz görüşmelerinde geçen ’4-5 milyon TL’ diyorlar. Onu muhtemelen birileri yedi.”

Operasyona giden polislerin uyuşturucuları buldukları andaki sevinçleri de kameralara yansıdı. (Vatan)

 

Etiketler: » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ