logo

Rize İkizdere Taş Ocağına Karşı Eylemi Kapsayan Yasak

Rize İkizdere Taş Ocağına Karşı Eylemi Kapsayan Yasak

Rize Valiliği, 17 günlük kısıtlama uygulamasının ardından İkizdere’ye yönelik 15 gün süreyle umuma açık tüm alanlarda yürüyüş, toplantı, protesto benzeri eylemi yasakladı.

Recep Kenan/itvhaber.com

Rize Valiliği, bir süredir taş ocağı madeni projesine karşı eylemlerin yapıldığı İkizdere ilçesinde vatandaşlar tarafından yapılacak eylem ve basın açıklaması yasağı getirdi.

İŞKENCEDERE VADİSİ’NDE TAŞ OCAĞI KARŞI EYLEMLERE YASAK

Rize Valiliği tarafından alınan yasak kararı ile bölgede yaşayan köylülerin bir süredir İşkencedere Vadisi‘nde taş ocağı madeni projesine karşı düzenlendikleri eylemleri kapsaması dikkat çekiyor.

15 GÜN SÜREYLE TOPLANTI, EYLEM VE BASIN AÇIKLAMASI YASAĞI

İkizdere İlçesi sınırlarında farklı kesimler arasında gerilim yaşanmasının önlenmesi, milli birlik ve beraberliğimizi zedeleyici provokatif eylemlerin önüne geçilmesi, kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanması, koronavirüs salgınına karşı halk sağlığının korunmasının da aralarında olduğu gerekçelerle Rize Valiliği tarafından 15 gün süreyle toplantı, eylem ve basın açıklaması yasağı koydu.

Rize Valiliği Basın Açıklaması:
Yasaklama Kararı

İlimiz İkizdere İlçesi sınırları (polis ve jandarma sorumluluk bölgelerinin tamamı) içerisinde farklı kesimler arasında gerilim yaşanmasının önlenmesi, milli birlik ve beraberliğimizi zedeleyici provokatif eylemlerin önüne geçilmesi, kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanması, koronavirüs salgınına karşı halk sağlığının korunması, temel hak ve özgürlükler ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin ve genel asayişin korunması, genel trafik ve yolcu güvenliğinin sağlanması, şiddet olaylarına mahal verilmemesi ve yaygınlaşmasının önlenmesi, yaşanabilecek olumsuz durumların önüne geçilebilmesi maksadıyla, meydan, cadde, sokak, yol, park gibi umuma açık tüm alanlarda; yürüyüş, protesto eylemi, oturma eylemi, açlık grevi, stant açma, çadır kurma, açık ve kapalı yer toplantısı yapma, yüksek sesli yayın yapan araçlar ile konvoy düzenleme, imza kampanyası, konser, şenlik ve miting düzenleme, el ilanı, bildiri ve broşür dağıtma, afiş ve poster asma, toplu karşılama ve uğurlama, basın açıklaması yapma vb. etkinliklerin (parti, sendika, dernek vb. sivil toplum kuruluşları kongrelerinin, basın açıklamalarının yalnızca parti, sendika, dernek vb. sivil toplum kuruluşu binalarının içinde sosyal mesafe kurallarına uymak şartıyla düzenlenmesi hariç), yapılmasının 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11. maddesi ile 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 17. maddesine istinaden Valilik Makamının 16/05/2021 tarih ve 2835 sayılı Oluru ile 17/05/2021 günü saat 00:01’den başlayarak, 15 (onbeş) gün süreyle yasaklanmasına karar verilmiştir.

 Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ