logo

TAPU TAHSİS BELGESİNİN SÜRESİ 3 YIL UZATILDI

TAPU TAHSİS BELGESİNİN SÜRESİ 3 YIL UZATILDI

tapu - tahsis_sureTBMM’den geçerek yasalaşan Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ‘torba yasa’ ile tapu tahsis belgesinin süresi uzatıldı.

TBMM’de, Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin maddeleri arasında süresi biten tapu tahsis belgelerinin uzatılası maddesi de yer alıyor.

1984 yılında çıkartılan, imar ve gecekondu mevzuatına aykırı olarak inşa edilmiş ve inşa halindeki bütün yapılar hakkında uygulanacak işlemleri düzenleyen ve hak sahiplerinin mülkiyet sorunlarını çözen 2981 sayılı ‘’İmar Affı” Kentsel Dönüşüm projelerini desteklemek üzere 2012 yılında yürürlüğe giren 6306 sayılı ‘Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun’un 23. maddesi gereği yürürlükten kaldırılmıştı.

Tapu tahsis belgelerinin tapuya çevrilmesini ön gören 2981 sayılı yasa 2015 Mayıs sonunda süresini dolduruyor. CHP Grup Başkanlığı Tapu Tahsis belgesinin 3 yıllık süre uzatımı için AKP Grubunun da desteği alınarak hazırladığı teklif TBMM’ye sunulan torba yasada yer aldı.

2981 sayılı İmar Affı Kanunu’nun dayanılarak görülen davalarda ve bu kanuna ilişkin devam eden işlemlerde kargaşa ve hak kayıplarının önüne geçilmesi için bu kanunun yürürlükten kalkma süresi 3 yıl daha uzatılıyor.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ