logo

TÜİK ‘Çankırı, Kavun Üretiminde 8’nci’

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community EditiKastamonu Bölge Müdürlüğü’nce açıklanan TÜİK Başkanlığının yayınladığı 2014 yılı Bitkisel Üretim İstatistikleri sonuçlarına göre Çankırı, kavun üretiminde 8. sırada

TÜİK Başkanlığının yayınladığı 2014 yılı Bitkisel Üretim İstatistikleri sonuçlarına göre TÜİK Kastamonu Bölge Müdürlüğünce kavun üretimi ile ilgili bilgi verildi.

Çankırı, kavun üretiminde 8. sırada

TÜİK Başkanlığının yayınladığı 2014 yılı Bitkisel Üretim İstatistikleri sonuçlarına göre TÜİK Kastamonu Bölge Müdürlüğünce kavun üretimi ile ilgili bilgi verildi. Bölge Müdürü Sevgi Altınbaş tarafından verilen bilgiye göre; Çankırı kavun üretiminde 8. sırada yer alırken Çankırı’da son beş yılın en yüksek kavun üretimi 63 bin 358 ton ile 2014 yılında gerçekleşti.

Altınbaş tarafından verilen bilgiye göre; “Çankırı’da son beş yılın en yüksek kavun üretimi 63 bin 358 ton ile 2014 yılında gerçekleşti. Bu üretim miktarı ile Çankırı kavun üretimi yapılan 72 il içerisinde 8. sırada yer aldı. Kavun satışından çiftçinin eline geçen ortalama kilogram fiyatı 0,53 TL, dekar başına alınan ortalama verim ise 1,7 ton oldu. Çankırı’da kavun üretimi 2012 yılında 56 bin 856 tona gerilemişti.”

Çankırı’da KAVUN ÜRETİMİNDE KIZILIRMAK İLK SIRADA

Çankırı’da kavun üretimi yapılan 5 ilçe içerisinde ilk sırada 43 bin 200 tonluk üretim miktarıyla toplam üretimin üçte ikisinin gerçekleştiği Kızılırmak ilçesi yer aldı. Kızılırmak’ı sırasıyla; 18 bin tonluk üretimiyle Merkez ilçe, bin 260 tonluk üretimiyle Yapraklı, 706 tonluk üretimiyle Eldivan ve 192 tonluk üretimiyle Şabanözü takip etti.

KAYNAK: Bugün

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
2801 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

TÜİK ‘Çankırı, Kavun Üretiminde 8’nci’” için 2 Yorum

 1. recep : diyor ki:

  TÜİK ‘Çankırı, Kavun Üretiminde 8’nci’ |
  İTV Haber:
  HABERİN AYRINTISI İÇİN TILAYINIZ…
  https://www.itvhaber.com/?p=74221
  #TÜİK #Çankırı #KavunÜretimi #TÜİKBaşkanlığı #BitkiselÜretimİstatistikleri #ÇankırıKavunu #Kavun #Kızılırmak

 2. abdullah darı : diyor ki:

  ben 55 yıldır istanbuldayım ,sizin dediğiniz ,ürettiğimiz ve 8.olduğumuz kavunu ,maalesef İstanbul veya gezdiğim illerin hiç birinde göremedim,duymadım bile,demekki ya haber yalan,yada türkiye tarımı ,5 tom kavun üreten bir ili sıralamaya sokacak kadar bitmiş,bu haberi yapanlar eğer bu konuda samimi iseler,yapılan heslerin de etkisiyle,5 yıl sonra çankırıda ne yetiştirilebilecek yazarlarsa sevinirim,