logo

YARKADAŞ ‘DİPTEN GELEN DALGAYI GÖRÜYOR’


recep
cemil_kirim@hotmail.com

baris_yarkadas_yaziLiselilerin isyan mesajını dipten gelen dalga olarak niteleyen CHP’li Yarkadaş, korkuttuğunu iddia ettiği Erdoğan’ın Gezi çıkışını bu yüzden yaptığını söyledi.

“Erdoğan dipten gelen dalgayı görüyor”

CHP’li Yarkadaş, “Liselilerin isyan mesajı, Erdoğan’ı korkuttu. Gezi çıkışını bu yüzden yaptı” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Gezi Parkı’na yönelik çıkışını değerlendirdi. Yarkadaş, ”Tayyip Erdoğan, ‘dipten gelen dalga’yı görüyor ve bu yüzden önlemini alıyor; kendi kitlesini yeni bir döneme hazırlıyor” tespitini yaptı. Yarkadaş, “Erdoğan, referandum öncesi, kendi kitlesini bir arada tutabilecek siyasi malzemeler üretmek zorunda” dedi.

Sahibi olduğu Gerçek Gündem.com adlı internet sitesinde “Tayyip Erdoğan neyi gördü?” başlıklı bir makaleyi kaleme alan Yarkadaş, yazısına “Cennet vatanımızın yeşili, ağacı, börtü – böceği, suyu, denizi ve çiçeği için hayatlarını ortaya koyan Gezi şehitlerimize…” ifadesiyle başladı.

CHP’li Yarkadaş yazısında Recep Tayyip Erdoğan’ın Gezi Parkı tartışmasını kameraların önünde başlatmasının gerekçelerini sıraladı. Yarkadaş, şu ifadeyi kullandı:

baris_yarkadas (3-0)“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul’da katıldığı bir etkinlikte “Gezi Parkı’na Topçu Kışlası’nı yapacağız” sözleri, yeni bir tartışmanın da ateşleyicisi oldu. Erdoğan, bu sözleriyle hem yaz aylarının sıcak geçeceğini gösterdi, hem de bir türlü yenemediği korkusunu dışa vurdu. Aynı konuşmada, Topçu Kışlası’nın yapılmasına sıcak bakmadığı bilinen Kadir Topbaş’a da seslenen Erdoğan, “Başkana da söyledim; cesur olacağız, korkmayacağız” dedi. Bu sözler, Gezi’yi kaşıdıkları an neyle karşılaşacaklarını bildiklerinin en açık işaretiydi.”

Erdoğan’ın Kadir Topbaş üzerinden AKP yönetimi ile tabanına mesaj verdiğini de belirten Yarkadaş, “Gezi Parkı’nın yapılmasına sıcak bakmadığı bilinen Topbaş’ı herkesin önünde korkaklıkla suçluyor. Erdoğan, Topbaş’ın tavrını bir nevi ”davaya ihanet” olarak da kodluyor. Böylece, hem taban hem de yöneticiler, Reis’e koşulsuz bir şekilde biata zorlanıyor” ifadesini kullandı.

HALKI BIKTIRDIĞINI GÖRÜYOR

Erdoğan’ın Gezi’yi yeniden kaşımaya ve bu politika sonucu çıkacak kaosa mecbur olduğunu da belirten Yarkadaş, ”Son üç yılda ortaya koyduğu politikaların, toplumun büyük çoğunluğunu isyan noktasına getirdiğini görüyor” dedi. Yarkadaş, ”isyan noktası”nı ise şöyle tanımladı:

DİPTEN GELEN DALGA

”Erdoğan’ı korkutan en önemli gelişmelerden biri ise hiç kuşkusuz ki; liseli gençlerin bölük pörçük de olsa dile getirdiği isyan mesajları… Yaşam biçimlerine azgınca saldırılan liselilerin çıkışları, Erdoğan tarafından net bir biçimde görülüyor. Erdoğan bu isyan mesajlarının “dipten gelen dalga” olduğunu seziyor. İşte bu yüzden, kendi kitlesini yeniden konsolide edebilmek için, elindeki en etkili silah olan “Gezi Parkı”na sığınıyor. Çünkü; Gezi’yi kaşırsa, kendi kitlesinin bir bölümünü de kenetleyebileceğini düşünüyor. Bunu ise iktidarının kalıcılığı için elzem görüyor.”

RIZA SARRAF’IN YARATTIĞI KORKU

CHP’li Yarkadaş, Erdoğan’ın ”içeride ve dışarıda git gide sıkıştığı ve yalnızlaştığı”nı da belirterek, “Kitle desteğine ihtiyacı var. Bu yüzden elindeki en önemli malzeme olan Gezi’yi kullanmak istiyor” dedi. Yarkadaş, şu ifadeyi kullandı:

“Rıza Sarraf yüzünden başının ağrıyacağını gören, ekonomiyi yönetmekte güçlük çeken, terör karşısında çaresiz kalan, Başkanlık sistemini bir türlü kabullendiremeyen Erdoğan, kitlesini hayal dünyasında yaşatmak zorunda… Ki; uluslararası arenada kendi aleyhine gelişmesi muhtemel bir olay yaşanırsa, dünyaya “Halk benim arkamda” mesajını verebilsin…

Bunları geçmişte, Kaddafi de Saddam da sıklıkla yapardı… Bindirilmiş kıtalar, uluslararası krizlerde sahaya sürülür, “halk desteği” görüntüsü verilir, pazarlık gücü yükseltilirdi.

Erdoğan, işte bu yüzden Gezi’yi yeniden kaşıyor… Çünkü; kemikleşmiş tabanında, Gezi’nin “faiz lobisi, paralel yapı, darbe, bizi yiyecekler” şeklinde kodlandığını biliyor.”

GERİCİ AYAKLANMANIN MERKEZİ

Erdoğan’ın Gezi Parkı’na Topçu Kışlası’nı yapmak istemesinin ardından, ”para ve rant isteği”nin yanı sıra “cumhuriyetle hesaplaşma” çabasının yattığını da belirten Yarkadaş, yazısını şöyle sürdürdü:

”Gericiliğin sembolü olan ve Harekat Ordusu tarafından dağıtılan Topçu Kışlası’nı inşa ederek, hesaplaşmasını bir adım daha ileri taşımak istiyor. ”Alan düzenlemesi” adı altında yapılacak olan çalışmalar sırasında, Taksim Meydanı ile özdeşleşen Atatürk heykelini de kaldırmak istiyor. Tüm bu niyetlerini ise “Selatin Cami” planının altına saklıyor… Atatürk ile camiyi karşı karşıya getirerek, toplumu bölmeye ve parçalamaya çalışıyor… Ne ucuz ve bayat bir numara…”

BİZ GEZİ’DE AĞACIN, O İSE DOLARIN YEŞİLİNİ GÖRÜYOR!

“Biz Gezi’de ağacın, o ise doların yeşilini görüyor” diyen CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, ”Şanlı Gezi Parkı Direnişi, Türk demokrasi güçlerinin Erdoğan’a yaşattığı en büyük korkudur… Erdoğan, bu korkuyu içinden bir türlü atamıyor. Yenilgiyi bir türlü hazmedemiyor! Gezi Parkı’ndaki yenilgisini ”gurur meselesi” yapıyor… Tabii Topçu Kışlası’nı yaptıramadığı için uçup giden milyon dolarları da bir türlü unutamıyor… Gezi’yi gördükçe, aklına AVM, para, rant ve kar geliyor…” değerlendirmesinde bulundu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın gezi direnişi sonrası “Artık bir durağın yerini bile değiştirsek, halka soracağız” dediğini de hatırlatan Yarkadaş, “Topbaş verdiği sözü tutmalıdır” dedi.

baris_yarkadas_chp_meclis_onerge

REFERANDUM ÖNCESİ MALZEME

”Erdoğan’ın Gezi çıkışının bir sebebi de yaklaşan referandumdur” diyen CHP’li vekil, yazısına şöyle devam etti:

“Ekim ayıyla birlikte, Türkiye ”Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi”ni daha çok tartışacak. AKP’nin bu konudaki hazırlıkları son aşamasına geldi. AKP, “Patronlu Başkanlık” adı verilen, tek adama dayalı sistemi anayasal kılıfa sokmak için çalışıyor. Erdoğan’ın ömür boyu yargı önüne çıkmayacağı, çıksa bile hiçbir ceza almayacağı bir sistemin alt yapısı döşenmek isteniyor. Erdoğan, bu yüzden de kendi tabanını Gezi üzerinden konsolide etmeye ve hareketlendirmeye çalışıyor.”

”GÖREVE HAZIRIZ”

Yarkadaş yazısında, CHP’nin üzerine düşen görevleri de sıraladı. “Erdoğan’ın isteklerine boyun eğmeyeceğiz” diyen Yarkadaş,  ”Erdoğan’ın suni gündem çabalarının peşine takılmadan, halkı uyaran, istikamet çizen ve Erdoğan’ı siyaseten yenilgiye uğratan bir politika izlememiz şart… Buna önderlik edecek tek güç ise kuşkusuz ki; partimiz CHP ve onun lideri Kılıçdaroğlu’dur…” dedi.

Yarkadaş, yazısını şöyle tamamladı:

“Zor bir döneme girdiğimizin ve zor görevler üstleneceğimizin bilincindeyiz… Üzerimizdeki her türlü baskı, komplo, susturma, sindirme çabasına rağmen, halkımızla birlikte faşizme direnecek ve Türkiye’yi sokulmak istendiği o karanlık tünele mahkum etmeyeceğiz. Bunu en başta Erdoğan ve onun yanında saf tutanlar bilsin…”​

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
1482 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

YARKADAŞ ‘DİPTEN GELEN DALGAYI GÖRÜYOR’” için 1 yorum

 1. recep : diyor ki:

  BARIŞ YARKADAŞ ‘DİPTEN GELEN DALGAYI GÖRÜYOR’
  AYRINTI HABERDE, TIKLAYINIZ
  https://www.itvhaber.com/?p=96578
  #LiselilerinİsyanMesajı #DiptenGelenDalga #CHPliYarkadaş #Erdoğan #GeziÇıkışı #Liselilerinİsyanı #CHP #İstanbulMilletvekili #itvhaber #BarışYarkadaş #Gezi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Boşaltılan Kışlalar Ne Olmalı?

  18 Ağustos 2019 Yazarlar

  Malumumuz, 15 Temmuz hain ve alçak darbe girişiminde şehir merkezlerinde bulunan darbecilerin hareket merkezleri olan askeri kışlaların şehir dışlarına çıkarılması sonrasında gündeme gelen ve ne olacakları merak edilen kışlalar için naçizane fikrimi beyan etmek istiyorum. Şimdilerde çokça tartışılan ve çeşitli fikirler ortaya atılan fikirlerden bazılarına bakacak olursak şehir parkları vs. gibi istemler her ne kadar mantıklı gelse de ben de başka bir pencereden bakarak ve eğitim ve sağlık adına bir kazanım olacağını düşünerek şu fikri ileri sür...
 • Sosyal Medya

  18 Ağustos 2019 Yazarlar

  Sosyal Medya, hayatımıza yeni giren ve adeta çok kötü bir huylu virüs gibi ülkemizin en ücra köşesine hızla yayılan bir virüs medya türüdür. Adı sosyal ama bireyler sosyal mi? Ya da bireyleri sosyalleştiriyor mu? Yoksa A Sosyal bir topluluk mu oluyoruz? Bilinmez. Aslında etkili ve doğru amaçla kullanıldığında hatta sadece gereksinim anında kullanıldığında gerçekten çok sosyal ve güçlü bir medya türü. Bir tıkla beş saniyede dünyanın en uzak noktasıyla bilgi paylaşımı yapabilme olanağına sahibiz. Bu birincisiydi. İkincisi ise, A Sosyal bir bir...
 • Tuhaf ölümler!..

  15 Ağustos 2019 Yazarlar

  Kurban bayramı ya, bu günlerde ölümü çok düşünür oldum... Bunda elbet pek çok neden var. Birinci sırada memleketimin içler acısı durumuna üzülmekten ve üzüntümü paylaşmaktan başka elimden pek de bir şey gelmiyor ondan... Yani ruh halim sakat... İkincisi ise geçenlerde yaşadığım bir yakınımın kayıbı... Dün sohbet edip, kimi zaman dertlesip, kimi zaman da kahkahalarla gülerken bu gün yok, toprak altında!.. Ruhu nereye gitti? Ya o koca bir kütüphaneye sığmayacak bilgileri nerede, ne oldu? Şimdi beni görüyor mu? Dün birlikte üzüldüğümüz yu...
 • ATATÜRK : GELDİKLERİ GİBİ GİTTİLER

  04 Ağustos 2019 Yazarlar

  30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 97 yılı tüm yurtta. BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI:  Alinur AKTAŞ’a rağmen büyük bir coşkuyla kutlanacak. 97 yıl önce Türk'ü boğmaya ve vatanını istilaya gelmişlerdi. Ölümsüz kahraman asrın dahisi asırlar sonrasını görebilen,Büyük Devlet adamı ATATÜK'ün komutasındaki Türk Ordusu onlara unutamayacakları bir ders verdi. Atatürk'ün dediği gibi ''Türk ulusu kazandığı bu zaferle, açığa vurduğu gücü ve istemiyle, bu belli gerçeği bir kere daha tarihin bağrına çelik kalemle koymuş bulunuyor.' Büyük Önder Mustafa Kema...