logo

YSK: OY KULLANIRKEN BUNLARA DİKKAT

YSK (Yüksek Seçim Kurulu), 16 Nisan referandumu için sandık başına seçmenler için uyarlarda bulundu. Referandumda oy kullanacak kişilerin dikkat etmesi gerekenler nedir?

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 16 Nisan Pazar günü yapılacak olan anayasa değişikliği halk oylamasında, oy kullanırken, dikkat edilmesi gereken konulara ilişkin bir duyuru yayımladı.

YSK’nın resmi internet sitesinden geçerli ve geçersiz sayılacak oy pusulası örnekleri paylaşılırken, tercih mührünün nasıl kullanılacağının yanı sıra zarf ve pusulular üzerinde hangi mühürlerin olacağı bilgisi de verildi. YSK’nın duyurusunda, oy verme işlemi sırasında yapılabilecek ve bu nedenle geçersiz sayılacak olası senaryolar görseller desteğiyle anlatıldı. Oy kullanma işleminde yapılması gerekenler, şöyle sıralandı: “Oyunuzu Kullanırken Sandık kurulu görevlisi kimliğinizi alarak seçmen listesinde isminizi bulur ve kontrollerini yaptıktan sonra birleşik oy pusulası, zarf ve mührü size vererek kabinde oyunuzu kullanmanızı ister.

 

ÖNEMLİ UYARI:
Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasaktır ve cezası bulunmaktadır. Bu tür cihazların oy verme işlemi bittikten sonra iade edilmek üzere sandık kuruluna bırakılması gerekmektedir.

Mührü, tercih ettiğiniz alanın dışına taşırmayın. Birden fazla alana mühür basmayın. Birleşik oy pusulasında tercih ettiğiniz alana ‘TERCİH’ mührünü basın ve mührün kurumasını bekleyin. Mühürlediğiniz yer dışta kalacak şekilde oy pusulasını katlayıp zarfa koyun.

Zarfı sandığa attıktan sonra sandık seçmen listesinde adınızın bulunduğu yerin karşısına imzanızı atın”

Etiketler: » » » » » » » »
Share
755 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

YSK: OY KULLANIRKEN BUNLARA DİKKAT” için 1 yorum

  1. recep : diyor ki:

    YSK: OY KULLANIRKEN BUNLARA DİKKAT
    https://www.itvhaber.com/ysk-oy-kullanirken-bunlara-dikkat.html
    #YSK #16Nisan #Referandum #Sandık #Seçmen #OyKullanacakKişiler #YüksekSeçimKurulu #AnayasaDeğişikliği #HalkOylamasında