logo

KILIÇDAROĞLU ‘ADALET ARAYICISI’ MİLYONLAR İLE MALTEPE’DE

“Adalet Yürüyüşü”nü Maltepe’deki “Adalet Mitingi” ile tamamlayan Kılıçdaroğlu, mitingin son olmadığını, yeni bir adım olduğunu, toplumda korku duvarının aşıldığını söyledi.

Recep Kenan/itvhaber.com

Maltepe Etkinlik Alanı’nda “Adalet Yürüyüşü”nü yapan CHP Lider Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımı ile gerçekleşen “Adalet Mitingi” için vatandaşlar günün erken saatlerinde itibaren miting alanında yerlerini aldı.

“ADALET YÜRÜYÜŞÜ” “ADALET MİTİNGİ” İLE TAMAMLADI.

15 Haziran’da Ankara Güvenpark’tan başlattığı “Adalet Yürüyüşü’nün 25. gününde Dragos’tan Maltepe’deki alanına yürüyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, burada; “Hak, Hukuk, Adalet” sloganları ile alanda bekleyen milyonlarla buluşarak 25 gün süren “Adalet Yürüyüşü”nü “Adalet Mitingi” ile tamamladı.

GÜVENLİK KUVVETLERİNE TEŞEKKÜR

Kemal Kılıçdaroğlu, Maltepe mitingindeki konuşmasının başında “Adalet Yürüyüşü” ve “Adalet Mitingi” güvenliğini sağlayan askeri ve polis ile tüm güvenlik kuvvetlerine teşekkür eti.

MİTİNG ÖNCESİ Zülfi Livanellli ve Onur Akın KONSERi

Sanatçılar Zülfi Livanellli ve Onur Akın miting alanında yerlerini alarak Kemal Kılıçdaroğlu’nu bekleyen katılımcılara konser verdiler.

“HİÇBİR ZAMAN YALNIZ YÜRÜMEYECEKSİN”

“Adalet Yürüyüşü”nün 24. Gününün tamamlandığı ve geceyi geçirdiği Dragos’tan Maltepe Miting alanına yürüyüşe geçen Kılıçdaroğlu, yalnız yürüyeceğini açıklamış olmasına rağmen, “Hiçbir Zaman Yalnız Yürümeyeceksin” sloganları ile yürüyüşünü tamamlayarak mitinge katıldı.

Dragos’tan yürüyüşe başlayarak kalabalık arasında yalınız olarak yürüyerek Maltepe’deki miting alanına gelen Kemal Kılıçdaroğlu, sevgi, gösterileriyle karşılandığı alana gelir kürsüye çıkarak konuşmasına başladı.

SEVGİLİ YOL ARKADAŞLARIM, SEVGİLİ ADALET ARAYICILARI

“Yol arkadaşları, adalet arayıcıları” olarak nitelediği Maltepe Miting Alanındaki katılımcılar ve televizyonlarda kendisini izleyenleri selamlayan Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasına; “450 kilometreyi kat eden sevgili yol arkadaşlarım, sevgili adalet arayıcıları, bizleri televizyonları başında izleyen saygı değer yurttaşlarım, Maltepe Meydanından bütün İstanbul’a, bütün Türkiye’ye gönül dolusu selamlar, sevgiler ve muhabbetler gönderiyoruz” ifadeleri ile başladı.

9 TEMMUZ YENİ BİR ADIM, TARİH, DOĞUŞTUR

Kılıçdaroğlu, 15 Haziran 2017’de Ankara Güvenpark’tan başlattığı yürüyüşü Maltepe’de noktaladıklarının altını çizen Kılıçdaroğlu, bu yürüyüşün son olduğunu düşünmesi gerektiğini, yürüyüş ilk adımları olarak görülmesi gerektiğini kaydederek; “Herkes şunu çok iyi bilsin, 9 Temmuz yeni bir adımdır, 9 Temmuz yeni bir iklimdir, 9 Temmuz yeni bir tarihtir, 9 Temmuz yeni bir doğuştur” dedi.

 10 MADDELİK “ADALET ÇAĞRISI” METNİ OKUDU

“Maltepe Çağrısı, Adalet Çağrısı” metni okuyan, dikkatle dinlenmesini isteyen Kılıçdaroğlu, ortak arzuların yansıtıldığını vurguladığı 10 maddelik bildiri ile tarihe not düşüldüğünü kaydederek, “-Ben de Maltepe Meydanına gittim- diye torunlarımıza, çocuklarımıza anlatacağız. -O tarih yazılırken ben de oradaydım- diyeceğiz, -Birlikteydik orada… Milyonlardık orada, bir aradaydık orada… Barış istiyorduk, huzur istiyorduk, kardeşlik istiyorduk, adalet istiyorduk, hak istiyorduk, hukuk istiyorduk- diyeceğiz” ifadelerini kullandı.

DESTEK VERENLERE TEŞEKKÜR

“Adalet” aradıkları yürüyüşüne çok değişik kesimlerden destek veren olduğunu vurgulayan Kemal Kılıçdaroğlu, destek verenlere teşekkür ettiği konuşmasında, “Destek açıklaması yapan siyasi partiler ve milletvekillerine, bizzat katılan siyasal partilerin Genel Başkanı ve yöneticilerine, sendikalara, sanatçılara, muhtarlara, engellilere, gazi ve şehit ailelerine, Ergenekon, Balyoz ve KHK mağdurlarına, emekli hakim ve komutanlara, taşeron işçilerine, emeklilikte yaşa takılanlara, kadınlara, sivil toplum örgütlerine, meslek kuruluşlarına, barolara, çiftçilere, emeklilere ve mağdur ailelere yürekten teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

ADALET DÜZENİ OLMAYAN TOPLUM, DEVLET YAŞAYAMAZ

Adaletin ve ahlakın bütün inançların ortak temeli olduğunun altını çizen Kılıçdaroğlu, bütün peygamberlerin adalet için mücadele ettiklerini vurgulayarak, “Kuranı Kerim’de adaletle hükmediniz der, işi ehline veriniz der, peygamberimizin veda hutbesi de adalettir. Adalet düzeni olmayan bir toplum, bir devlet yaşayamaz, çöker. Tarih bunun onlarca, yüzlerce, binlerce örneğiyle doludur. Onun için diyoruz ki, “önce adalet” “Hak, Hukuk, Adalet” diyoruz” diye konuştu.

KORKU GÖMLEĞİNİ ÇIKARIP ÇÖP SEPETİNE ATTIK

Kılıçdaroğlu, yürüyüşle kazanılanların en önemlisinin, “korku duvarının aşılması” olduğunun altını çizip, “Toplum olarak korku gömleğini çıkarıp çöp sepetine attık. Çekinmeyeceğiz, cesur olacağız, biz cesur insanlarız. Milli Kurtuluş Savaşını vermiş bir milletiz biz. Korkuya teslim olmak bizim kültürümüzde yoktur. O nedenle dedim zaten yargıçlara, siz de korkuya teslim olmayın, onurlu durun, namuslu durun diye. Yalnız olmadığımızı gördük. Tüm Türkiye’ye ve dünyaya yalnız olmadığımızı duyurduk. Adaletli bir Türkiye kuracağımızı gördük ve bunu bütün dünyaya seslendirdik. Umudumuzu yeniden yeşerttik, artık hepimiz umutluyuz” dedi.

Kılıçdaroğlu, “Neden Yürüdük?” Sorusunu şu satırbaşları ile açıkladı:

Olmayan adalet için yürüdük, mazlumların hakkı için yürüdük, hapisteki milletvekilleri için yürüdük, tutuklu gazeteciler için yürüdük. KHK ile Üniversitelerden atılan hocalar için yürüdük. Haksız yere kamu görevinden atılan memurlar için yürüdük.

ÇOCUK İŞÇİLER, TAŞERON İŞÇİLER, TARIM İŞÇİLERİ İÇİN YÜRÜDÜK

Çocuk işçiler için yürüdük, taşeron işçiler için yürüdük, her türlü güvenceden yoksun tarım işçileri için yürüdük, Türkiye’nin en fakir kesimi olan orman köylüleri için yürüdük, hapisteki askeri öğrenciler için yürüdük, hapisteki er ve erbaşlar için yürüdük ve linç edilen askerler için yürüdük. Tek adam rejimine karşı çıktığımız için yürüdük, FETÖ’ya karşı olduğumuz için yürüdük, 20 Temmuz darbesine karşı olduğumuz için yürüdük. IŞİD, PKK terör örgütü EL NUSRA ve diğer terör örgütlerine karşı olduğumuz için yürüdük.

GAZİ MECLİSE SAHİP ÇIKTIĞIMIZ İÇİN YÜRÜDÜK

Gazi Meclise sahip çıktığımız için yürüdük. Yargı siyasetin emrine verildiği için yürüdük. Devlette liyakat sistemi kalmadığı için yürüdük. Son 15 yılda 13 kez üniversite ve KPSS sınav soruları çalındığı için yürüdük. Şiddet mağduru kadınlarımız ve çocuklarımız için yürüdük, Mavi Marmara şehit ve gazileri için yürüdük. Onursuz bir anlaşmayla Mavi Marmara şehitlerinin hakları ellerinden alındığı için yürüdük. KHK ile görevlerinden atılan, işlerine geri dönmek için hak arayan, hak aradığı için terörist ilan edilip hapse konulan, açlık grevindeki kardeşlerimiz Nuriye ve Semih için yürüdük.

KONUŞAMAYAN İŞ DÜNYASI İÇİN YÜRÜDÜK

Can ve mal güvenliği olmadığı için, korku iklimi nedeniyle konuşamayan iş dünyası için yürüdük, FETÖ’nün siyasi ayağı ortaya çıksın, gerçek darbeciler yargılansın diye yürüdük. 249 şehidimiz ve 2301 gazimiz için yürüdük. Şehitler ve gaziler arasında ayrım yapılamaz. Şehitler ve gaziler arasında ayrım yapıldı, ikilik yaratıldı. Ayrım yapılmasın diye yürüdük.

450 KİLOMETREYİ KEYİFLE, İNANÇLA, KARARLILIKLA YÜRÜDÜM

450 kilometreyi büyük bir keyifle yürüdüğünü ifade eden Kılıçdaroğlu, “450 kilometreyi yürürler mi?” diye soru soranlar olduğunu “Fazla yürüyemezler canım 50- 60 kilometrede bırakırlar” dediklerini hatırlatarak; “Baktılar ki yürüyor bu adam… Evet, yürüdüm… İnançla yürüdüm, kararlılıkla yürüdüm, ülkem için yürüdüm, Türkiye için yürüdüm, torunlarımız için yürüdüm, 80 milyon için yürüdüm, 80 milyon için. Hiçbir ayrım yapmadım herkesi kucakladım.

SİYASET AHLAK TEMELLİ, ADALET TEMELLİ YAPILMAK ZORUNDA

Siyaset ahlak temelli, adalet temelli yapılmak zorundadır. Siyaset topluma adanmışlıktır, siyaset köşeyi dönme alanı değildir, siyaset malı götürme alanı değildir, siyaset vatandaş için yapılır, ülke için yapılır, ülkenin çıkarları için yapılır. Siyaset ülkeyi birleştirmektir, kutuplaştırmak değil, bölmek değil, ayrıştırmak değil, gerginlik yaratmak değil.

HALKIN 15 TEMMUZ’U BİZİM ONURUMUZ, GURURUMUZDUR

İki tane 15 Temmuz var; Halkın 15 Temmuz’u, sarayın 15 Temmuz’u. Halkın 15 Temmuz’unda halk sokaklara indi, 249 şehitle ve 1000’i aşkın gaziyle darbeyi önledi. Biz buna Halkın, Sokağın 15 Temmuz’u diyoruz. Bu 15 Temmuz bizim onurumuz, bizim gururumuzdur.

SARAYIN 15 TEMMUZUNA SONUNA KADAR KARŞIYIZ

Bir de Sarayın 15 Temmuzu var. Sokağın 15 Temmuz’undan yararlanıp, darbe girişiminden yararlanıp, 20 Temmuz’da KHK yetkisi alarak TBMM’yi devre dışı bırakarak, sivil darbenin yolunu açan 15 Temmuz’dur. Buna da Sarayın 15 Temmuz’u diyoruz. Sarayın 15 Temmuzuna sonuna kadar karşıyız, sonuna kadar direneceğiz, sonuna kadar mücadele edeceğiz. Sarayın 15 Temmuzu, 5 gün sonra 20 Temmuz’da sivil darbe yapıldı, TBMM’nin yetkileri alındı. Adalet mekanizması tamamen siyasi otoriteye bağlandı.

BU SON GÜN, YENİ BİR BAŞLANGIÇTIR, İLK ADIMDIR

“Bu mücadele adalet mücadelesi” diye konuşan Kılıçdaroğlu, “Bu yürüyüş bizim yürüyüşümüz. Bu çağrıdaki tüm taleplerimiz karşılanıncaya kadar durmayacağız. Bu yürüyüş artık başladı. Korku duvarlarını yıkacağız. Adalet yürüyüşümüzün bu son günü yeni bir başlangıçtır… Yeni bir ilk adımdır” şeklindeki ifadeleri ile adalet arayışlarının devam edeceğinin altını çizdi.

YETKİLİLERE UYARI, STK VE VATANDAŞLARA MÜCADELE ÇAĞRISI

Kılıçdaroğlu yetkililere uyarılarını ilettiği bildiriyi hayata geçirmek için ise STK ve vatandaşların desteğini istediği konuşmansının son bölümünde şu ifadelere yer verdi;
“Bu bağlamda Yasama/yürütme ve yargı erklerini kullanan bütün yetkililere bu uyarılarımızı iletirken, siyasal partileri, toplumun farklı kesimlerini, sivil toplum örgütlerini ve bütün yurttaşları, bildirinin hedeflerini sahiplenmeye ve hayata geçirmek için mücadeleye çağırıyoruz.”

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
1038 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

KILIÇDAROĞLU ‘ADALET ARAYICISI’ MİLYONLAR İLE MALTEPE’DE” için 2 Yorum

 1. recep : diyor ki:

  KILIÇDAROĞLU ‘ADALET ARAYICISI’ MİLYONLAR İLE MALTEPE’DE
  http://www.itvhaber.com/kilicdaroglu-adalet-arayicisi-milyonlar-ile-maltepede.html#.WWMduRT2iFo.twitter
  Adalet Yürüyüşü, Maltepe, Adalet Mitingi, Kemal Kılıçdaroğlu, Korku Duvarının Aşıldı, itvhaber, Hak, Hukuk, Adalet, Adalet Arayıcıları, Adalet Çağrısı

 2. recep : diyor ki:

  KILIÇDAROĞLU ‘ADALET ARAYICISI’ MİLYONLAR İLE MALTEPE’DE
  http://www.itvhaber.com/kilicdaroglu-adalet-arayicisi-milyonlar-ile-maltepede.html#.WWMduRT2iFo.twitter
  #AdaletYürüyüşü #Maltepe #AdaletMitingi #KemalKılıçdaroğlu #KorkuDuvarınınAşıldı #itvhaber #Hak #Hukuk #Adalet #AdaletArayıcıları #AdaletÇağrısı