logo

2015’İN EN İYİ BULUŞ ÖDÜLÜ DR.HANDE ÖZDİNLER’E

hande_ozdinler_an_iyi_bulusABD’de yaşayan Türk Dr. Hande Özdinler, International Innovation Dergisi’nin seçtiği 2015 yılında Dünyanın En İyi Buluş Yapan 10 Bilim Akademisyenleri arasına girdi.

ABD’de Les Turner Amiyotropik Lateral Skleroz (ALS) Araştırma Laboratuvarı’nın kurucu başkanı Dr. Hande Özdinler, ALS hastalığıyla ilgili buluşların ışık hızıyla geliştiğini söylüyor.

Şikago’daki Türk Bilim Kadınımız Dr. Hande Özdinler’in Büyük Başarısı

Uluslarası bilim alanından en çok takip edilen “International Innovation” Dergisi, 2015 yılında Dünyanın En İyi Buluş Yapan 10 Bilim Akademisyeninden biri olarak Dr Hande Özdinler’in seçildiğini duyurarak, kendisiyle 3 sayfalık röportaj yaptı.

ÖZDİNLER ÖDÜLÜNÜ MART’TA ALACAK

Dr Özdinler, yaptığı çalışma ve buluşlarda ALS hastalığının nedeni olan motor sinir hücrelerine yeniden hayatiyet kazandırmak olmak üzere bu daldaki çalışmalara dünyada öncülük edenler arasında. Yakından tanıdığımız Dr Özdinler’e başarılarının devamını dilerken, 17 Mart’ta TOA En Etkili 30 Türk-Amerikalı Kadını Ödül Galasında da New York’ta olacak.

TÜRKİYE’DE AOAMADI ABD’DE ÖĞRETİM GÖREVLİSİ

ABD ’nin en saygın eğitim kurumlarından Chicago’daki Northwestern Üniversitesi’nde Les Turner ALS Araştırma Laboratuvarı’nın kurucu başkanı bir Türk olan Dr. Hande Özdinler, 1998 yılından beri Amerika’da yaşıyor. Özdinler, Türkiye ’de öğretim görevlisi olmak için başvurmuş ancak bu talep reddedilmiş. Bunun üzerine Harvard’a gitmiş ve nöroloji bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamış.

  1. HANDE ÖZDİNLER’İN ÇALIŞMALARI

Dr. Hande Özdinler direktörlüğündeki Dr. Javier Jara ve Dr. Barış Genç tarafından gerçekleştirilen çalışmada, Parkinson hastalığı ile bağlantılı olan genin yokluğunun; beyindeki motor-nöronları artan baskıya maruz bırakıp nörodejenerasyona yol açtığı bulundu.

Araştırmacılar; Parkinson’un yaygın nedeni olarak bilinen ve üst motor nöron kaybı olarak nitelenen “UCHL1 gen kaybı” olan bir fare tasarladılar. Üst motor nöronlar beyin ile omuriliği birbirine bağlarlar ve ALS hastalığı sürecinde kaybedilirler.

Araştırmacılar gen kaybı olan fare çalışmasında; üst motor nöronlarda ayırıcı bir zayıflık buldular. Bu nöronların dejenerasyonu; hücrenin protein kalite kontrol sisteminde – endoplazmik retikulum- stres emarelerine eşlik ediyor ve bu hastalığın gelişimine katkıda bulunuyor.

Bu yeni fare modeli, motor nöron zayıflığının moleküler mekanizmasını çözmeye yardım edebilir ve belki de beyin motor nöron sağlığını iyileştirecek ilaçların test edilmesinde kullanışlı olabilir.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
3910 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

2015’İN EN İYİ BULUŞ ÖDÜLÜ DR.HANDE ÖZDİNLER’E” için 1 yorum

  1. recep : diyor ki:

    2015’İN EN İYİ BULUŞ ÖDÜLÜ DR.HANDE ÖZDİNLER’E
    AYRINTI HABERİMİZDE, TIKLAYINIZ…
    https://www.itvhaber.com/?p=85720
    #InternationalInnovation #Dergi #Dünya #EnİyiBuluş #Türk #DrHandeÖzdinler #ABD #LesTurner #AmiyotropikLateralSkleroz #itvhaber #ALS