logo

2021 Şampiyonlar Ligi Finali İstanbul’dan Porto’ya Alındı

2021 Şampiyonlar Ligi Finali İstanbul’dan Porto’ya Alındı

UEFA, İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadyumu’nda oynanması planlanan 2021 Şampiyonlar Ligi finalinin Portekiz’in Porto şehrinde bulunan Dragao Stadı’na alındığını açıkladı. 

29 Mayıs’ta İstanbul’da oynanması planlanan Manchester City ile Chelsea 2021 Şampiyonlar Ligi finalinin Porto‘nun Estadio do Dragao stadında oynanacağı UEFA tarafından resmi olarak açıklandı.

Final geçtiğimiz yıl da Türkiye’de oynanacaktı ancak pandemi koşulları nedeniyle Portekiz’in Lizbon kentinde bulunan Estadio da Luz’da yapılmıştı. Bu sezona ertelenen Türkiye finali tekrar Portekiz’e alındı.

Manchester City ile Chelsea’nin finale kalmasının ardından İngiliz hükümetinin seyahat konusunda aldığı kararlar planları değiştirdi. 2020-21 sezonuna ait final İstanbul’dan alındı ve Porto’ya verildi. İki İngiliz takımın Şampiyonlar Ligi finaline kalması ve İngiliz hükümetinin Türkiye’ye seyahat konusunda aldığı kararların ardından UEFA harekete geçmişti. Finalin belirli sayıda seyirci ile oynatmak istenmesi ayrıca Türkiye’ye gelecek oyuncuların alınan kararlar gereği 10 günlük karantina sürecinin olması ve EURO 2020’de forma giyme durumlarını etkilemesi göz önünde bulunduruldu.

UEFA, finalin Türkiye’den Portekiz’e taşınma gerekçesi olarak Covid-19 hususunda Türkiye’nin İngiltere tarafından kırmızı listede bulunmasını gösterdi. Daha önce İstanbul’da final mücadelesi verecek Manchester City ve Chelsea takımlarına 4’er bin kişilik kontenjan açılacağı açıklanmıştı bu rakam Porto’da 6 bine çıkarıldı.

İtvhaber

Etiketler: » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ