logo

5. Dünya Lale Zirvesi İstanbul’da

5. Dünya Lale Zirvesi İstanbul’da

laleİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın çabalarıyla anayurduna dönen lale, artık dünyanın çiçek üretim merkezi Hollanda’ya Türkiye’den ihraç ediliyor.

Kanada, Avustralya, İngiltere ve Amerika’da yapılan Dünya Lale Zirvesi’nin 5’incisi bu kez İstanbul’da toplanıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın çabalarıyla anayurduna dönen lale, artık dünyanın çiçek üretim merkezi Hollanda’ya Türkiye’den ihraç ediliyor.

5. Dünya Lale Zirvesi 14-15 Kasım 2013 tarihlerinde 11 ülkeden 300’e yakın delegenin katılımıyla Haliç Kongre Merkezi’nde yapılacak.

Daha önce Kanada, Avustralya, İngiltere ve Amerika’da yapılan ‘Dünya Lale Zirvesi’ne bu yıl lalenin anavatanı İstanbul ev sahipliği yapıyor.

“DOSTLUK” adı verilen yeni lale türü İstanbul’da Emirgan parkına dikilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliği, Lale Vakfının desteği ve Ağaç AŞ’nin sponsorluğunda düzenlenen lale zirvesinde; Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Avusturya, Belçika, Kanada, Fransa, Güney Kore, Hollanda, İngiltere, İtalya, Özbekistan ve Türkiye heyetleri yer alacak. “Lale; doğada, tarihte ve sanatta” teması ile yapılacak zirveye dünyanın dört bir yanından çok sayıda bitki yetiştiricisi ve bahçıvan da katılacak.

Etiketler: » » » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ