logo

Afganistan’da Türk Elçilik Konvoyuna Saldırı ‘1 asker şehit’

Afganistan’da Türk Elçilik Konvoyuna Saldırı ‘1 asker şehit’

afganistan_turk_bombali_saldiriAfganistan’ın başkenti Kabil’de bomba yüklü araçla Türk Büyükelçilik çalışanlarının aracına Büyükelçilik binası yakınlarında düzenlenen saldırıda 1 asker şehit oldu.

Afganistan’ın başkenti Kabil’de bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda, Türk Silahlı Kuvvetlerine mensup bir personelin şehit olduğu, bir personelin de yaralandığı bildirildi. Saldırıyı üstlenen Taliban asıl hedeflerinin ABD aracı olduğunu açıkladı.

1 ASKER ŞEHİT, 1 YARALI

Edinilen bilgiye göre;Türk Büyükelçiliği’ne ait aracı hedef alan ve Taliban tarafından üstlenilen saldırıda 1 Asker şehit olurken, Bagram’daki NATO üssü hastanesinde tedavi gören TSK personelinin sağlık durumu iyiye gidiyor.

GENELKURMAY’DAN AÇIKLAMA:

Genelkurmay Başkanlığı’ndan, Afganistan Türk Görev Kuvvet Komutanlığından, NATO’nun Afganistan’daki Kıdemli Sivil Temsilcisi Büyükelçi İsmail Aramaz’a tahsisli koruma timinin aracına Kabil’de, Türkiye saati ile 05.45 sularında bomba yüklü araçla saldırıda bulunulduğunu, bir TSK personelinin şehit olduğu, bir personelin de yaralandığı bildirildi.

Bomba yüklü araçla gerçekleştirilen saldırının Türk konvoyunu hedef aldığını, Afganistan İçişleri Bakanı yardımcısı General Ayoub Salanghi açıkladı. Salanghi, patlamada aracın sürücüsünün yaşamını yitirdiği bilgisini verdi.

Kabil’deki intihar saldırısı Türk, Alman ve İran Büyükelçilikleri’ne oldukça yakın bir noktada gerçekleştirildi.

TALİBAN’DAN AÇIKLAMA

Saldırının ardından AA muhabirinin ulaştığı Taliban örgütünün sözcüsü Zabihullah Mücahit, saldırıyı üstlendiklerini ifade ederken, “Kabil’deki Türk Büyükelçiliği sokağından geçen ABD aracının hedef alındığını” öne sürdü.

Mücahit bu açıklamanın ardından AA muhabirini arayarak yaptığı ikinci açıklamada, “Bölgeden geçen ABD’ye ait araçları hedef aldık, ölenler de ABD vatandaşı, eğer saldırı anında Türklere ait araç da bölgede varsa yanlışlıkla onlar da zarar görmüştür, bizim Türklerle düşmanlığımız yok” diye konuştuğu belirtiliyor.

 

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ