logo

AK Parti’nin İstanbul B.B. Başkan Adayı Binali Yıldırım

Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla Sinan Erdem Spor Salonunda, düzenlenen AK Parti’nin, 31 Mart Yerel Seçimleri İstanbul BB Başkan adayı açıklandı.

Recep Kenan/itvhaber.com

31 Mart Yerel Seçimleri İstanbul Belediye Başkan Adayları Tanıtım Programı’nda Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Sinan Erdem Spor Salonunda, düzenlenen AK Parti’nin aday tanıtım programında 31 Mart Yerel Seçimleri İstanbul BB Başkan adayının Binali Yıldırım olduğu açıklandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Sinan Erdem Spor Salonunda, düzenlenen AK Parti’nin, 31 Mart Yerel Seçimleri İstanbul Belediye Başkan Adayları Tanıtım Programı’nda konuşan AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, İstanbul’a daha fazla hizmet borcu olduğunu belirterek, “Okumaya geldiğim İstanbul’a borcum var. Hepinize borcum var. Aday arkadaşlarımla, ekip arkadaşlarımla beraber, şimdi bu borcu ödemeye geliyorum inşallah. Çiceği altın yıldız, suyu telli, pulludur. Ay ve güneş ezelden iki İstanbulludur. Fatih’in fethettiği İstanbul, Sinan’ın süslediği İstanbul, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurtardığı İstanbul, Recep Tayyip Erdoğan’ın ayağa kaldırdığı İstanbul… Mevlama şükürler olsun yeniden birlikteyiz. Yeniden beraberiz.” Diye konuştu..

Kendisini, Topal Dursun’un ve Bahar Hanımın oğlu Binali…” olarak tanımlayan Binali Yıldırım, adaylık açılaması sırasındaki konuşmasında “Babam beni okuyayım diye İstanbul’a yolladı, Kasımpaşa’ya. Çok çalıştım. Burada ortaokulu, lise, üniversite okudum, meslek sahibi oldum. Burada aile babası oldum. Bu şehirde milletvekili oldum. Ben İstanbul’da Binali Yıldırım oldum. Rabbim, bana bu büyük millet için İstanbul’da çalışmayı nasip etti.” İfadelerine yer verdi.

AK PARTİ İBB BAŞKAN ADAYI BİNALİ YILDIRIM KİMDİR?

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk meclis başkanı, parlamenter sistemin son başbakanı Binali Yıldırım, 31 Mart yerel seçimlerde AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu.

Siyasete, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile AK Parti’nin kuruluş aşamasında yer alarak adım atan Yıldırım, 58, 59, 60, 61, 62 ve 64’üncü hükümetler döneminde 11 yıl görevde kalarak en uzun süre Ulaştırma Bakanlığı yapan isim olarak Cumhuriyet tarihine geçti.

Binali Yıldırım, 20 Aralık 1955’te Erzincan Refahiye’de dünyaya geldi. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesi’nden mezun olan ve aynı bölümde yüksek lisans yapan Yıldırım, İTÜ Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak çalıştı.

Eşi öğretmen Semiha Yıldırım ile 1975’te evlenen Binali Yıldırım’ın bu evlilikten Bülent, Erkam ve Büşra isminde 3 çocuğu dünyaya geldi. Binali Yıldırım, askerliğini 1980-81’de denizci yedek subay olarak yaptı.

Yıldırım, 1978-1993’te Türkiye Gemi Sanayi Genel Müdürlüğü ve Camialtı Tersanesi’nde çeşitli kademelerde yöneticilik görevlerinde bulundu, 1990-1991’de İsveç’teki Uluslararası Denizcilik Örgütüne (IMO) bağlı Dünya Denizcilik Üniversitesi’nde (WMU) Denizde Can ve Mal Güvenliği Yönetimi konusunda ihtisas eğitimi aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğunda Binali Yıldırım’ı İstanbul Deniz Otobüsleri İşletmelerine (İDO) Genel Müdür olarak atadı.

Yıldırım, 1994-2000’de yürüttüğü bu görev sırasında, İstanbul’da toplu taşımacılığın denize kaydırılması yönünde çeşitli projelere imza attı. Yıldırım, 1999’da deniz toplu taşımacılığı ve turizme katkılarından dolayı uluslararası Skal Kulübünce verilen Kalite Ödülü’ne layık görüldü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile AK Parti’nin kuruluş aşamasında görev alan Yıldırım, 3 Kasım 2002 seçimlerinden sonra AK Parti İstanbul Milletvekili ve Ulaştırma Bakanı oldu. Erdoğan’ın kurduğu AK Parti hükümetlerinde vazgeçmediği isimlerin başında gelen Yıldırım, vekillik yaptığı 3 dönem boyunca Ulaştırma Bakanlığı koltuğunu korudu.

AK Parti’nin 22 Mayıs 2016’da yapılan 2. Olağanüstü Büyük Kongresi’nde genel başkanlığa seçilen Binali Yıldırım, partinin 3’üncü genel başkanı olarak 1 yıl görev yaptı. Yıldırım, görevini, 21 Mayıs 2017’de AK Parti’nin 3. Olağanüstü Kongresi’nde yeniden parti genel başkanlığına seçilen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a devretti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 22 Mayıs 2016’da 65’inci Cumhuriyet Hükümeti’ni kurmakla görevlendirilen Binali Yıldırım, 65. Hükümet’i kurarak ilk kez Bakanlar Kurulunda Başbakanlık görevini üstlendi.

Binali Yıldırım, 24 Haziran 2018 genel seçimlerinde AK Parti İzmir Milletvekili seçildi. Seçimlerin ardından hayata geçen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle Başbakanlığın yürürlükten kaldırılmasıyla Yıldırım, Türkiye Cumhuriyeti’nin son başbakanı olarak tarihe geçti.

12 Temmuz 2018’de 28. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde ilk meclis başkanı olarak görevini sürdürdü.

AK Parti İstanbul İlçe Belediye Başkan Adayları:

Adalar AK Parti Adayı: Özlem Öztekin Vural

Arnavutköy AK Parti Adayı: Ahmet Haşim Baltacı

Ataşehir AK Parti Adayı: İsmail Erdem

Avcılar AK Parti Adayı: İbrahim Ulusoy

Bağcılar AK Parti Adayı: Lokman Çağırıcı

Bahçelievler AK Parti Adayı: Hakan Bahadır

Bakırköy AK Parti Adayı: Mehmet Umur

Başakşehir AK Parti Adayı: Yasin Kartoğlu

Bayrampaşa AK Parti Adayı: Atila Aydıner

Beykoz AK Parti Adayı: Murat Aydın

Beylikdüzü AK Parti Adayı: Mustafa Necati Işık

Beyoğlu AK Parti Adayı: Haydar Ali Yıldız

Büyükçekmece AK Parti Adayı: Mevlüt Uysal

Çatalca AK Parti Adayı: Mesut Üner

Çekmeköy AK Parti Adayı: Ahmet Poyraz

Esenler AK Parti Adayı: M. Tevfik Göksu

Esenyurt AK Parti Adayı: Azmi Ekinci

Eyüpsultan AK Parti Adayı: Deniz Köken

Fatih AK Parti Adayı: Ergün Turan

Gaziosmanpaşa AK Parti Adayı: Hasan Tahsin Usta

Güngören AK Parti Adayı: Bünyamin Demir

Kadıköy AK Parti Adayı: Özgül Özkan Yavuz

Kağıthane AK Parti Adayı: Mevlüt Öztekin

Kartal AK Parti Adayı: Ebubekir Taşyürek

Küçükçekmece AK Parti Adayı: Temel Karadeniz

Pendik AK Parti Adayı: Ahmet Cin

Sancaktepe AK Parti Adayı: Şeyma Döğücü

Sarıyer AK Parti Adayı: Salih Bayraktar

Sultanbeyli AK Parti Adayı: Hüseyin Keskin

Sultangazi AK Parti Adayı: Abdurrahman Dursun

Şile AK Parti Adayı: İlhan Ocaklı

Şişli AK Parti Adayı: Nihal Yıldırım

Tuzla: Şadi Yazıcı

Ümraniye AK Parti Adayı: İsmet Yıldırım

Üsküdar AK Parti Adayı: Hilmi Türkmen

Zeytinburnu AK Parti Adayı: Ömer Arısoy

Etiketler: » » » » » » » »
Share
966 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ