logo

ATAFOLK 10. YIL VE ATAFEST KAPANIŞINDA AYAKTA ALKIŞLANDI

ATAFOLK 10. YIL VE ATAFEST KAPANIŞINDA AYAKTA ALKIŞLANDI

ATAFEST etkinliklerinin sonuncusu,  Ataşehir Öğretmenleri Halk Oyunları Topluluğu (ATAFOLK )nun 10. yıl gösterisi ve halk oyunları hizmet ödül töreni gerçekleştirildi.

Recep Kenan/itvhaber.com

ATAFOLK’un 10. yıl gösterisi ve halk oyunları hizmet ödül töreninde Halk Oyunlarına Hizmet plaketi Ümit Gürtuna’ya verilirken;  Atafolk Kurucusu İrfan Zeki Er’e, eski – yeni Atafolk hocalarına yönetim kurulu üyelerine, Atafolk’un 10.yıl şarkısı yapımcısına, destek olan resmi ve özel kurumlar ile kişilere plaket verildi.

Zübeyde Hanım Hizmet İçi Eğitim Enstitüsü Konferans Salonun da düzenlenen ve ATAFOLK’un halk oyunları gösterisine sahne olan ATAFEST (Ataşehir Eğitim Kültür ve Sanat Festivali) kapanış programına, Ataşehir Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu ve ATAFOLK kurucularından Ataşehir eski Milli Eğitim Şube Müdürü İrfan Zeki Er ile birlikte; Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican, Ak Parti İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Nevzat Katırcı, Ak Parti Ataşehir İlçe Kadın Kolları Başkanı Neslihan Yurtdagül, Ataşehir İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Ercan Metin, Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Seyfi Güneysu, okul müdürleri ve Halk Oyunlarına gönül vermiş Ataşehirliler katıldı.

ATAFOLK’ un 2007 yılında dönemin İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü İrfan Zeki Er öncülüğünde ve TEB Ataşehir Ortaokulu öğretmeni Turan Çelebi’nin koordinatörlüğünde kurulduğunu vurgulayan Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican, kuruluşunda; eğitim camiasının kültürel faaliyetler kapsamında bir araya gelmelerini amaçlandığını kaydederek, “Topluluğun kurulmasındaki amaç; eğitim camiası içinde bulunan çalışanların kültürel faaliyetler kapsamında bir araya gelmeleri ile mesleki dayanışma ve paylaşımlarını sağlamak ve mesleki anlamda motivasyonlarını arttırmak” dedi. Bilican, projenin bir başka amacının da, “Anadolu kültürünün yaşatılmasını sağlamak, gelenek ve göreneklerimizin nesilden nesile aktarılmasında rol almak ve milli değerlere sahip çıkmak” olduğunu kaydetti.

20 kişi ile çalışmalara başlayan ATAFOLK’un 200 kişi ile Ataşehir ilçesi öğretmenlerini ile civar ilçelerdeki öğretmenler ve öğretmenlerin birinci derece yakınlarına da çalışmalarda yer verildiği kaydeden Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican, topluluğun Ataşehir’deki resmi tören ve kutlamalarda aktif rol aldığını, her yıl 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlamalarını organize ederek yaptığı gösteriler ile halkın beğenisini kazandığını ifade etti. Bilican, ATAFOLK’un dünyanın dört bir yanındaki kültür ve sanat festivallerine katılarak Anadolu Kültürünü dünyaya tanıtmakta olduğunun altını çizdi.

Ertuğrul Bilican, konuşmasının ardından ATAFOLK kurucularına, Halk Oyunlarına hizmet verenlere ve ATAFEST görevlilerine plaket takdim etti.

Halk Oyunlarına Hizmet Ödülü’ne layık görülen Üstün Gürtüna’nın ödülü Ataşehir İlçe Kaymakam Zafer Karamehmetoğlu tarafından kendisine iletilmek üzere yakınına takdim edildi.

Ataşehir’de göreve başladığı 4 yıldır bu ATAFOLK’un programlarını izlediğini ifade eden Ataşehir Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu, ödül töreni sırasında yaptığı konuşmada, etkinliğe gönül veren, katkı sunan herkesi tebrik ederek; “Eğitim camiamızın tamamı bu gün Atafolk’a kilitlenmiş. Öz kültürümüzün yaşatılması, halk oyunlarımızın çocuklarımızın ilgiyle izlemesini sağlamak önemlidir. Anadolu’muzun her bir tarafın hikâyesi vardır.  Kahramanlıkları, hüzünleri, aşkları, sevgileri buraya Anadolu’nun dört bir yanından buraya taşıyarak bizlere yaşatıyorlar. Herkes bu güzel çalışmayı görmek için sabırsızlıkla bekliyor. Bu güzel çalışmaya emek verenleri yürekten kutluyorum” diye konuştu.

Atafest (Ataşehir Eğitim Kültür ve Sanat Festivali) kapanışı, yılsonu ve kuruluşunun 10. Yılı gösterisi için Ataşehir Zübeyde Hanım Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü Konferans Salonu’nda gerçekleştiren Atafest Ataşehir Öğretmenleri Halk Oyunları Topluluğu (ATAFOLK) salondakilerin beğenisini kazanarak ayakta alkışlandı.

Ataşehir Öğretmenleri Halk Oyunları Topluluğu (ATAFOLK) ekibi, 10. Yıl gösterisine koordinatörleri Turan Çelebi ve hocaları Deniz Danış, Gültekin Çelik, Orhan Yıldız, Şeref Kurt ve Ersel Uygur tarafından hazırlandıkları gecenin ilk bölümünde; Zeybek, Halay, Gaziantp ve Kafkas yörelerinden oyunlar sahnelediler.

Tokat yöresi ile başlayan ve Semazen Gösterisi ile devam eden gösterinin ikinci bölümünde ise; Van, Edirne ve Kırklareli yöreleri halk oyunlarından örneklerin sahnelenmesi ve salonun ayakta alkışlayarak oyunlara katıldığı final bölümü sona erdi.

Gecede Halk Kültürü Araştırmacısı, Kolleksiyoner, Müzisyen ve Halk Oyunları Öğretmeni Müfit Gürtuna kolleksiyununa ait Anadolu kadın ve erkelerine ait başlıklar sergilendi.

Türkiye’nin eğitim alanındaki tek tescilli markası ATAFEST  (Ataşehir Eğitim Kültür ve Sanat Festivali) kapsamında bir ayı aşkın süredir düzenlenen etkinlikler, ATAFOLK Ataşehir Öğretmenleri Halk Oyunları Topluluğunun 10. yıl gösterisi ve halk oyunlarına hizmet verenlere ödül verilmesi ile sona erdi.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
471 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ