logo

Ataşehir Kadınlarına Kanserle Mücadele Eğitimi

Ataşehir Kadınlarına Kanserle Mücadele Eğitimi

Ataşehir İlçe Kadın Kolları serviks (rahim ağzı) kanseri farkındalık ayı dolayısıyla Ak Parti İlçe binasında meme ve rahim ağzı kanseri bilgilendirme semineri düzenledi.

Ataşehir Kadın Kollarına Kanserle Mücadele Eğitimi

Neslihan Yurtdagül başkanlığındaki Ak Parti Ataşehir İlçe Kadın Kolları kanserde erken teşhisin önemine binaen serviks (rahim ağzı) kanseri farkındalık ayı dolayısıyla Ak Parti İlçe binasında meme ve rahim ağzı kanseri bilgilendirme semineri düzenledi.

Ataşehir Toplum Sağlığı merkezinde Dr.Gizem Eroğlu ve hemşire Birgül Saraçoğlu meme ve rahim ağzı kanserinin önemli bir halk sağlığı problemi olduğunu ve erken tanının hayati önemine vurgu yaparak görsel slaytlar eşliğinde bilinçlendirme semineri sunumlarını gerçekleştirdiler.

Ak Parti Ataşehir Kadın Kolları Başkanı Neslihan Yurtdagül kansere bağlı ölümlerin azaltılmasında tarama yöntemlerinin oluşturduğunu, erken tanıyla kanserin basit yöntemlerle tedavisinin mümkün olduğunu belirterek kadınların tarama yöntemleriyle yılda en az bir kez test yaptırmaları gerektiğini söyledi.

HPV virüsünün rahim ağzı kanserine neden olduğunu ve HPV ve DNA testi taramasıyla bu kanser türünden korunabileceğini vurgulayan Yurtdagül, bu iki kanserin dünyada ve Türkiye’de en yaygın kanser türü olduğunu ve en önemli özelliğinin erken evrede tespit edilebilir olduğunu ifade etti.

Yurtdagül, “eskiden bu tarama tetkikleri üniversite hastanelerinde uzun randevu süreçlerinde yada özel hastanelerde bütçeleri zorlayan yüksek meblağlara yapılıyordu. Ama şimdi, Ak Parti hükümeti  tarafından  desteklenen, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan uygulama ile  mobil tırlar ile kolaylaştı” dedi.

“Kanserde erken teşhis” için uygulamaya konulan “Mobil Kanser Tarama” tırlarına değinen Yurtdagül, tırın mahalle mahalle dolaştığını, en gelişmiş, en çağdaş kanser tarama ve önleme programlarıyla milletin ayağına kadar giderek ücretsiz her türlü kanser tarama- mamografi taramaları yapıldığını, aile sağlığı merkezlerinde de simir ve benzer test hizmeti verildiğini, uygulamanın Ak Parti İktidarının sosyal devlet olmanın en güzel örneğini yansıttığını vurguladı.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ