logo

Ataşehir Klasik Müzik Festivali’nde; Aura Musicale

Ataşehir Klasik Müzik Festivali’nde; Aura Musicale

Uluslararası Ataşehir Klasik Müzik Festivali kapsamında Aura Musicale Topluluğu Mustafa Saffet Kültür Merkezi Halit Akçatepe Sahnesi’nde müzikseverlerle buluştu.

Eva Posvanecz, Ildiko Hadhazy ve Balazs Mate’den oluşan Aura Musicale konser sonunda ayakta alkışlandı.

Konser sonunda ayakta alkışlanan sanatçılara Mustafa Saffet Kültür Merkezi Genel Sanat Yönetmeni Oben Özkal tarafından çiçek takdim edildi.

Aura Musicale üyelerinden Balazs Mate de kısa bir açıklama yaptı. Mate, 4. kez Türkiye’ye geldiklerini belirterek, “Her gelişimizde mutlu oluyoruz. Ataşehir Belediyesi’nin düzenlediği Uluslararası Klasik Müzik Festivali’nde sahne almaktan ve siz müzikseverlerle bir arada olmaktan büyük mutluluk duyduk. Festival organizasyonuna emeği geçenlere teşekkür ederiz” dedi.

Aura Musicale üyeleri; Eva Posvanecz – Barok Keman, Barok Viyola, Ildiko Hadhazy – Barok Keman, Balazs Mate – Barok Viyolonsel

1995’te Budapeşte’de kurulan “Aura Musicale” dünya çapında verdiği konserler ve her biri arşiv değeri taşıyan CD kayıtlarıyla barok müziğin ustaları arasında haklı bir üne sahip. Yalnızca Macaristan’da Macar müzisyenlerle değil dünya çapında pek çok uluslararası oda müziği topluluğuyla da başarılı konserler vermiş usta müzisyenlerden oluşan Aura Musicale’nin kurucusu ve sanat yönetmeni barok çello sanatçısı Balazs Mate’dir.

Aura Musicale Topluluğu’nun tohumları Salzburg ve Innsbruck festivallerinde katılmış, sanatçılar birlikte seslendirdikleri Avusturyalı barok besteci Heinrich Ignaz Franz von Biber’in “Chi la dura la vince” operasının provaları sırasında grup kurma arzusuyla bir araya gelmişler. Bu operadaki coşkulu, renkli, esprili ve usta yorumları seyirciden tam puan almış ve ayakta alkışlanmış. O günden bu yana kendini bilhassa Orta Avrupa bestecilerinin müziğine adayan grubun repertuvarı 1600’lerden 1800’lere uzanmakta ve çok sayıda nadir eser içermektedir. Bu eserlerin repertuvarlarına kazandırılması Aura Musicale Topluluğu’nun yıllara yayılmış deneyiminin ve yoğun araştırmasının ürünüdür.

Etiketler: » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ