logo

ATAŞEHİR’DE “EĞİTİM DİVANI” BASINA AÇIK TOPLANDI

atasehir_egitim_divanHaftalık değerlendirme toplantısını Ataşehir Kaymakamı’nın katılımıyla yapan İlçe MEM Ertuğrul Bilican kahvaltılı ‘Eğitim Divanı’ toplantısında basını bilgilendirdi.

Recep Kenan/itvhaber.com

Ataşehir‘de yapılan eğitim çalışmaları, okulların fiziki durumu ve yeni projelerle ilgili bilgi basın mensuplarına bilgi veren Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican, her hafta Salı günleri yaptıkları ve “Eğitim Divanı” adını verdikleri kahvaltılı toplantıda kurum çalışmalarının değerlendirildiğini kaydederek; eğitim sezonu başında planladıkları basınla buluşmanı bu gün gerçekleştirildiğini ifade etti.

IMG_0027

Ertuğrul Bilican’ın ev sahipliğinde Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Batı Ataşehir’de Selin Restaurant düzenlenen kahvaltılı basın toplantısına Ataşehir İlçe Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu ile birlikte; İlçe Milli Eğitim şube müdürleri Cemalettin Saydam, İbrahim Altundal, Selami Yalçın, Orhan Kuzu, Ali Eroğlu ve basın mensupları katıldı.

211 OKULDA 76 BİN EĞİTİM GÖRÜYOR

Ataşehir‘de; anaokulundan lise son sınıfına kadar 76 bin 91 öğrencinin, 58 bin 760’ı 74 resmi ve 17 bin 331’i de 137 özel olmak üzere; toplam 211 okulda eğitim gördüğünü, okullar dışındaki kurslar gibi diğer eğitim kurumlarıyla birlikte toplam kurumunun 81 olan sayısı ile birlikte toplam eğitim – öğretim kurum sayısının 292 olduğunu kaydeden Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican, her geçen gün öğrenci ve okul sayısında artış olduğunu belirtti.

IMG_0009

Ataşehir’de ihtiyaç olan okulların tamamlanması ile ilçe dışında eğitim almak zorunda olanların Ataşehir’e dönerek öğrenci sayısında artış olduğunu kaydeden İlçe MEM Ertuğrul Bilican, Kız Meslek, İmam Hatip ve Anadolu liseleri alanında tespit edilen eksikliklerin hızla tamamlandığını, iki İmam Hatip bir de Kız Meslek lisesi açtıklarının altını çizdiği; ilçede yapımı, yenilemesi ve bakımı yapılan okulların çalışmaları ile ilgili bilgiler verdi.

IMG_0019

Yeni okulların devreye girmesi ile birlikte öğrenci sayısındaki artışın devam edeceğini vurgulayan Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican; “Yıkılıp yapılan üç okul var. Necati Bey İlkokulu ve Mustafa Kemal Anadolu Lisesi yerine yapılan okullarımız Şubat – Mart gibi teslim edilecek. Mustafa Kemal Anadolu Lisesi yeni taşındığı binada kalmaya devam edecek. Mevcut yere de yeni bir Anadolu Lisesi açacağız. Yunus Emre İşitme Engelliler okulunu kapatmış, Kadıköy’deki okulla birleştirmiştik. Okulun olduğu yere çok engellilere yönelik bir okul yapılıyor. Orta ve ağır düzeyde engelli sınıfına giren çocuklarımız eğitim alacak. Böylece Ata İlkokulu’na kayıtlı olup da Metin Sabancı’da eğitim gören Cerebral Palsy’li çocuklarımız da yeni okulumuzda eğitim görebilecek. Böylece okulda tekli eğitime geçilecek. Rotary Çok Programlı Lisesinin yanına da bir Anadolu Lisesi yapacağız. TEB Ataşehir Anadolu Lisesinin güçlendirme işleri devam ediyor. Satış ofisi olarak kullanılan bina Emlak Konut tarafından okula dönüştürülüp sonradan belirlenecek türde eğitimin hizmetine girecek” ifadeleri ile çalışmaları özetledi.

IMG_0014

YENİ OKUL İNŞAATI VE YATIRIM PLANLAMALARI

İnşaat ve yatırım planlamaları olan Cahit Zarifoğlu AİHL ve Ataşehir Kız AİHL’nin yanına da İmam Hatip Ortaokulu yapılacağını belirten Ertuğrul Bilican, daha önce liseleri yanına yapılmasının planlandığı orta okulların yapımına başlanacağını, Akşemsettin İlkokulu’nun bahçesine ek bina yapılacağını kaydetti.

Resmi okullardaki eğitim – öğretim grubu kurum personel sayısının; 3412’si öğretmen, müdür ve müdür yardımcısı olmak üzere toplam 3750 olduğunu ifade eden Ertuğrul Bilican, İş-Kur kapsamında okullarda çalışan hizmetli sayısını 30, bakanlık ödeneği ile İlkokullar da çalıştırılan hizmetli sayısını 22 olarak açıkladı.

IMG_0024

 

14 BİN ÖĞRENCİ KURSLARA KATILMAK İÇİN BAŞVURDU

Okulların kendi bünyelerinde düzenledikleri destekleme kurslarına yoğun ilgi olduğunu belirten Bilican; “Ortaokul ve liselerde okuyan 34 bin öğrencimizden 14 bini kurslara katılmak için başvuruda bulundu. İlk uygulama olduğu için çekingenliğe rağmen ulaşılan bir sayı bu. Uygulamadaki iyi örneklerin ikinci dönemde öğrenci sayını artıracağını düşünüyoruz. Bir okulumuzdaki bütün öğrenciler görev almak isterken, bütün öğrencilerde kursa katılmak istedi. Kurslar ücretsiz. Öğretmenlerimiz ise ek ders ücreti alıyorlar” şeklinde konuştu.

KADINLARIN İSTİHDAMINA YÖNELİK EĞİTİM PROJESİ

Ataşehir İlçe Milli eğitim Müdürlüğü olarak yer aldıkları ve yürüttükleri projeler hakkında da bilgi veren Ertuğrul Bilican, Ataşehir’de uyguladıkları kadınların istihdamına yönelik atasehir_egitim_divan-eğitim projesi hakkında; “İstanbul Kalkınma Ajansı ile birlikte ‘Ataşehir’de Yarınlarımız, İş’te Kadınlarımız’ projemiz ile kadınlara istihdama yönelik eğitim vererek meslek sahibi yapmak, daha sosyal, mutlu, üretken ve özgüven sahibi bireyler olmalarına katkıda bulunmak. Bu kapsamda okullarımıza seramik atölyesi, anaokulu, mantar üretim serası ve aşçı yardımcılığı atölyeleri kuruyoruz. Kursa katılan kadınlarımızın çocukları varsa onlara da anaokulu eğitimi vereceğiz. Aynı zamanda kadınlarımıza işletmecilik dersi de verilecek” dedi.

OKULLARDA BAĞIMLILIKLA MÜCADELE

Ertuğrul Bilican, bunların dışında;“Haydi Hayatı Kucakla Yaşam Becerileri” projesinde de Ataşehir Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak ortağı oldukları proje ile Ataşehir Belediyesi’nin sahibi olduğu, konusu bağımlılıkla mücadele ve uygulama alanı okullar olan “Yeni Hayat” projesinin programlarında olduğunu söyledi.

“BENDE VARIM”LA ENGELLİLER NORMAL SINIFLARDA

Yazarlar okulda projesinin devam ettiğini kaydeden Ertuğrul Bilican, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı festival havasında kutlamak için de şimdiden çalışmalara başladıklarını, destek ve yetenek atölyesi çalışmaları ile özel yetenekli öğrencilerin, öğretmenin keşfi, velinin müracaatı ile sınava girmeleri için gerekli çalışmaları yürüttüklerini, “Bende Varım” projesi ile de özel engelli sınıflarda eğitim alan öğrencilerin normal sınıflarda ders almalarını sağlayarak arkadaşları ile kaynaştırdıklarını belirtti.

IMG_0048

410 BİN NÜFUSUYLA TÜRKİYE’NİN 30 – 35 VİLAYETİNDEN YÜKSEK POTANSİYEL

Eğitimle ilgili genel bir değerlendirmeyi Ertuğrul Bilican’ın sunduğunu söyleyen Kaymakam Zafer Karamehmetoğlu, Ataşehir’in 410 bin nüfusuyla Türkiye’nin 30 – 35 vilayetinden daha yüksek bir potansiyele sahip olduğuna dikkat çekti. Ataşehir’de ilçe dışından da talep alan okullar olduğu eğitimde kalitenin daha da yükseltilmesi için gayretlerinin süreceğini söyledi.

Madde bağımlılığı ile mücadele ettiklerini, projelerin kadınlara ve bağımlılıkla mücadeleye yönelik olduğuna dikkat çeken Kaymakam Karamehmetoğlu, Hükümet Konağı için Batı Ataşehir’deki arsa taleplerinin kabul görmediğini bunun üzerine mevcuttaki Kaymakamlık binasını bakıma aldıklarını kaydetti.

YENİSAHRA VE BARBAROS PALANINDA HÜKÜMET KONAĞI ALANI

Kentsel dönüşüm çalışmalarının yapıldığı Yenisahra ve Barbaros mahallelerinde Hükümet Konağı için talep ettikleri 10 dönüm yerin tahsis edilmesini beklediklerini belirten Kaymakam Karamehmetoğlu; İBB’nin planlamasından beklediklerini söyledi.

IMG_0022 IMG_0042

 

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
1423 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

ATAŞEHİR’DE “EĞİTİM DİVANI” BASINA AÇIK TOPLANDI” için 1 yorum

 1. recep : diyor ki:

  ATAŞEHİR’DE “EĞİTİM DİVANI” BASINA AÇIK TOPLANDI |
  İTV Haber:
  AYRINTI HABERİMİZDE, TIKLAYINIZ…
  https://www.itvhaber.com/?p=82570
  #AtaşehirKaymakamı #MEM #ErtuğrulBilican #EğitimDivanı #Ataşehir #MilliEğitimMüdürü #EğitimDivanı #Kaymakam #ZaferKaramehmetoğlu #Eğitim #Öğretim