logo

AV.İLGEZDİ; ‘İÇERENKÖY’DE İTİRAZLAR DAHA ÇOK EMSALE’

Ataşehir Belediyesi’nin açtığı 17.07.2017’de askıya çıkan, 15.08.2017’de askıdan inecek olan İçerenköy ve Küçükbakkalköy imar planı bilgilendirme ofisi yoğun ilgi görüyor.

Recep Kenan/itvhaber.com

İBB meclisinde onaylandıktan sonra 17.07.2017 tarihinde askıya çıkarılan ve 15.08.2017 tarihinde askıdan indirilecek olan İçerenköy ve Küçükbakkalköy ile Yakın Çevresi 1/5000’li Nazım İmar Planı ile ilgili Başkan Battal İlgezdi’nin talimatı ile Ataşehir Belediyesi’nin açtığı imar bilgilendirme ofisi çalışmalarını sürdürüyor.

15 AĞUSTOS’A KADAR ASKIDA

Başkan İlgezdi’nin talimatıyla Ataşehir Belediyesi, Neşet Ertaş Kültür Evi girişinde açılan ve hukukçular ile şehir plancıların İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde 17 Temmuz 2017 günü askıya çıkan ve 30 gün süreyle askıda kalacak olan İçerenköy ve Küçükbakkalköy Mahalleleri ile Yakın Çevresi 1/5000’lik Nazım İmar Planı hakkında Ataşehir Belediyesi görevli plancıları tarafından 19 Temmuz tarihinden itibaren vatandaşlara bilgi verilmeye başlandı. Vatandaşlar, 30 gün askıda kalacak ve 15 Ağustos’ta askıdan inecek plana bu tarihe kadar itiraz edebilecek.

ATAŞEHİR BELEDİYE İMAR BİLGİLENDİRME OFİSİNE YOĞUN İLGİ

16.12.2016 tasdikli 17 Temmuz 2017 günü askıya çıkan ve 30 gün süreyle askıda kalacak ve 15 Ağustos’ta askıdan inecek olan Ataşehir İlçesi, İçerenköy, Küçükbakkalköy Mahalleleri ve Yakın Çevresi 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ile ilgili Ataşehir Belediyesi tarafından açılan, vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği imar bilgilendirme ofisi, bölgede taşınmazı olan vatandaşları bilgilendirme devam ediyor.

17 TEMMUZ’DA ASKIYA ÇIKTI, 30 GÜN KALACAK

Neşet Ertaş Kültür Merkezi’nde açılan büroda vatandaşlara İçerenköy imarı planı ve hukuki detayları ile ilgi bilgi veren Av.Ali Rıza İlgezdi, 16.12.2016 tasdikiyle, 17 Temmuz 2017 günü askıya çıkan, 30 gün süreyle askıda kalacak ve 15 Ağustos’ta askıdan inecek olan Ataşehir İlçesi, İçerenköy, Küçükbakkalköy Mahalleleri ve Yakın Çevresi 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ile ilgili Recep Kenan aracılığıyla itvhaber.com’a yaptığı açıklamada planların geciktiğini, itirazların önemli bir kısmının emsale yapıldığını kaydetti.

ASKI İÇİN UZUN SÜRE BEKLENDİ

İçerenköy ve Küçükbakkalköy Mahalleleri Yakın Çevresi 1/5000 Ölçek Nazım İmar Planı(NİP)’nın İBB Meclisinden 15.12.2016 tarihinde geçtiğini kaydeden Av.Ali Rıza İlgezdi, o günden bu güne bölge halkının palanın askıya çıkmasını beklediğini vurgulayarak; “Vatandaşlar, plan için çok büyük bir zaman diliminde beklemek durumunda kaldılar. En sonunda, plan 17 Temmuz 2017 tarihinde askıya çıkarıldı. 30 gün süreyle askıda kalacak plan, 15.08.2017 tarihinde askıdan inecek. Bu 30 günlük süre içinde vatandaşlar planlarlara varsa, itirazları yapma hakkına sahipler.  Belediye Başkanımız Battal İlgezdi’nin talimatı doğrultusunda Neşet Ertaş Kültür Merkezinde bilgilendirme bürosu açıldı. Bu bilgilendirme bürosunda vatandaşlar kendi parsel durumuna bakıyorlar. Sıkıntılı bir durum varsa, bizlerde ona ilişkin dilekçelerini yazmalarına yardımcı oluyoruz. İtirazlar, planın askıda kaldığı  15.08.2017 saat 17.00’a kadar devam edecek” dedi.

İTİRAZLAR DAHA ÇOK EMSALE

İmar bilgilendirme bürosunda çalışmalar ile ilgili görüşünü aldığımız Av.Ali Rıza İlgezdi, İçerenköy ve Küçükbakkalköy Mahalleleri Yakın Çevresi 1/5000 Ölçek NİP (Nazım İmar Planı)’na itirazların daha çok emsale daha sonra da parsellerinin donatı alanında kalmasına yapıldığının altını çizerek; “Genel olarak itirazlar emsal üzerine. Emsale itirazlar açık ara önde gidiyor. Buradaki itirazlarda açık ara emsal öndedir” dedi.

TEMEL İTİRAZLARIN YAPILDIĞI ALANLAR BİREBİR EMSALLER

İlgezdi, itiraza konu olan emsallere ilgili; “3000 metre üzerinden 2,07 emsal alabiliyorsunuz. 2,07 emsalin olmadığı yerlerde 1,80 emsal var. Birebir verilen emsaller vatandaşın temel sıkıntılarının olduğu konular. O konular da temel itirazların yapıldığı alanlar da genellikle bu alanlar.” İfadelerine yer verdi.

İÇERENKÖY PLANINDA TRANSFER DAHA ORGANİZE OLMUŞ

Av. İlgezdi açıklamalarını şöyle sürdürdü;
“Teknik olarak şöyle ifade edeyim; (D) rumuzlu olarak adlandırdığımız yerlerde örneğin, 100 metre kare arsanız var. Bütünleşme halinde 2,07 emsal elde ediliyor. Yani 100 m2’de 207 metre kare inşaat yapma hakkınız var. Ama 100 metre kare arsanız D rumuzlu fonksiyona transfer edilirken  %25 kesintiyle; yani 75 metre kare olarak transfer ediliyor. Emsalde sıkıntı olmayacak, ama tapu oraya aktarılırken söylediğimiz şekilde olacak. İçerenköy planında Yenisahra planında uygulanan transfer burada biraz daha organize olmuş durumda. İçerenköy ve Küçükbakkalköy’deki alanlarda Düzenleme Ortaklık Payı (DOP) kesilmiş durumda” diye konuştu.”

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
3004 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

AV.İLGEZDİ; ‘İÇERENKÖY’DE İTİRAZLAR DAHA ÇOK EMSALE’” için 1 yorum

  1. recep : diyor ki:

    AV.İLGEZDİ; ‘İÇERENKÖY’DE İTİRAZLAR DAHA ÇOK EMSALE’
    https://www.itvhaber.com/av-ilgezdi-icerenkoyde-itirazlar-daha-cok-emsale.html#.WYYF450Nxp0.twitter
    #AtaşehirBelediyesi #İçerenköy #Küçükbakkalköy #İmarPlanı #İmarBilgilendirmeOfisi #NazımİmarPlanı #NİP #DOP #İmarBürosu #Hukukçu #ŞehirPlancısı #itvhaber