logo

Avrupa 2. Öykü Yarışması Ödülü Londra’da Yaşayan Ataşehirliye

Avrupa 2. Öykü Yarışması Ödülü Londra’da Yaşayan Ataşehirliye

Hollanda’da aylık yayımlanan Platform Dergisi ve Kadın Dergisi’nin birlikte organize ettiği 2.Avrupa Öykü Yarışması sonuçlandı. Yarışmada dereceye giren öyküler açılandı.

Recep Kenan/itvhaber.com

22 yıldır  aylık olarak Hollanda’da yayımlanan Platform Dergisi ve Kadın Dergisi’nin birlikte organize ettiği Avrupa öykü yarışmasına yoğun ilgi oldu.

SİVAS DOĞUMLU İSTANBUL ATAŞEHİRLİ; LONDRA’DA YAŞIYOR

2.Avrupa Öykü Yarışması’nda Sivas’ta doğup, Taşındığı İstanbul’’da (bu günün Ataşehir’inde) 14 yıl banka memurluğu yaptıktan sonra ikinci dalga göçle gittiği Londra’da yaşayan Dursaliye Şahan, Asiye adlı öyküsüyle 1.oldu.

10 senedir Avrupa genelinde düzenlediği Şiir yarışması ile bir marka haline gelen Platform Dergisi, Avrupa Öykü Yarışması düzenleyerek bir ilke daha imza atmıştı.

Platform Dergisi ve Kadın Dergisi’nin 2010 yılında düzenlediği 1. Avrupa Öykü Yarışmasına Avrupa, Türkiye ve dünyanın çeşitli ülkelerinden 115 öykü ile büyük bir katılım olmuştu.  Özellikle kaliteleri birbirlerine yakın olan öyküler kendi aralarında kıyasıya yarıştılar.

Bu sene gerçekleştirilen 2. Avrupa Öykü Yarışmasına Yoğun Katılım Oldu

Avrupa’nın birçok ülkesinden ve Türkiye’den yoğun katılım oldu.

2.Avrupa Öykü Yarışması Birincisi : 
Asiye adlı öyküsüyle Dursaliye Şahan  (İngiltere )kazandı.

2.Avrupa Öykü Yarışması İkincisi : 
Abdullah Bin Mükerrer’in Hikâyesi adlı öyküsüyle Bülent Başaran  (Türkiye – Adana )kazandı.

2.Avrupa Öykü Yarışması Üçüncüsü : 
Tahtadan Dünyalar Ateş Aldı Sobadan öyküsüyle Serra Gök (Türkiye- İstanbul) kazandı.

2.Avrupa Öykü Yarışması Dördüncü:
İntikam Bazen Bir Aperatiftir adlı öyküsüyle Kerime Sak ( Türkiye – İstanbul) kazandı.

2.Avrupa Öykü Yarışmasında 1.Olan Öykü:

Asiye / Dursaliye Şahan

Sivas’ın Geyikpınar Köyü’nde doğan Dursaliye Şahan; dört yaşında ailesi ile birlikte İstanbul’a göç etti. İstanbul’daki 13 yıllık banka memurluğundan sonra Londra’ya yerleşti. Irkçılık ve göçmenlik temalarının ağır bastığı öyküler, tiyatro oyunu ve romanlar yazan Şahan; zaman zaman yazı atölyeleri düzenliyor.

 Kitapları:

Benekli Vakvak (çocuk masalı) Ayarsız Kadınlar Cemiyeti (roman ) Parantez Aşklar (öykü) Tottenham Çocukları (roman) Ah O Kadınlar (öykü), Hikâye Hırsızı (2012) Zabit Londra’da (Karikatür), Uçan Halı (Çocuk hikâyesi) Fakir Cennet (öykü), Döndü (öykü)

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
280 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ