logo

Bağırsak Sağlığına Yararlı Gıda Ürünleri Üreticileri İçin İyi Haber

Bağırsak Sağlığına Yararlı Gıda Ürünleri Üreticileri İçin İyi Haber

Bifidobakteriler gibi faydalı bakterilerin büyümesini teşvik etmek, bağırsak ortamı üzerindeki  pozitif etkileri yoluyla insan sağlığını desteklediği için önemlidir.

Bağırsak sağlığına yararlı gıda ürünleri geliştirmek isteyen üreticiler için iyi bir haber.

Yeni bir araştırma; Hindiba Kökü Liflerinin, Bifidobakterileri gıda uygulamasından ve matriksinden bağımsız olarak, seçici bir şekilde arttırdığını gösteriyor

BENEO-Enstitüsü ile iş birliği içinde, Reading Üniversitesi Gıda ve Beslenme Bilimleri Bölümü’nden (İngiltere) araştırmacılar tarafından yürütülen yakın zamanda yayınlanan bir araştırma, prebiyotik hindiba kökü liflerinin, hangi gıda uygulamasında ve gıda matriksinde kullanıldığına bakılmaksızın, insan bağırsağında Bifidobakterilerin seçici büyümesini desteklediğini göstermektedir. Bu sonuç, prebiyotik hindiba kökü lifinin bifidojenik etkisini ve bağırsak sağlığı yararlarını çeşitli gıda ürünlerine taşımak isteyen üreticiler için iyi bir haber.

Bifidobakteriler gibi faydalı bakterilerin büyümesini teşvik etmek, bağırsak ortamı üzerindeki  pozitif etkileri yoluyla insan sağlığını desteklediği için önemlidir. Aynı zamanda potansiyel patojen bakteriler için daha az elverişli yaşam koşulları yaratır ve genel refah için sindirim sağlığının ötesinde faydaları vardır. Bazı bileşenlerin ve besin maddelerinin biyoyararlanımı ve dolayısıyla etkinliğinin, içinde bulundukları gıda matriksinden etkilendiği bulunmuştur. Sonuç olarak, bileşenlerin işlevi, kullanıldığı uygulamaya veya matrikse bağlı olarak değişebileceğinden, üreticiler tarafından iddia edilen belirli faydalar inandırıcı olamaz, çünkü bileşenin işlevi, kullanıldığı uygulamaya veya matrikse bağlı olarak farklılık gösterebilir.  Ancak çalışma, gıda uygulamasına prebiyotik hindiba kökü lifi dahil edildiğinde durumun böyle olmadığını gösteriyor. Bu, prebiyotik satın alan dört tüketiciden üçünün ürün etkinliğini kilit bir satın alma faktörü olarak belirttiği göz önüne alındığında, üreticilerin göz önünde bulundurması gereken önemli bir faktördür.

Çeşitli gıda uygulamalarında ve matrikslerinde inülin tipi fruktanlarla ilgili birkaç çalışma zaten mevcut olmasına rağmen, hindiba kökü lifinin farklı gıda uygulamalarındaki etkilerinin ilk kez bir çalışma tasarımına dahil edildiği ve doğrudan karşılaştırılmalarını sağladığı görülmektedir. Bu çalışma prospektif, paralel gruplu, randomize bir çalışma olarak tasarlanmıştır. Katılımcılar dört gruba ayrıldı – her birinde 24 katılımcı vardı. Gıdalar, pişmiş, yarı katı ve sıvı gibi çok çeşitli matriksleri yansıtıyordu ve popülasyonların alışılmış diyetinin bir parçası olarak tüketiliyordu. İlk gruba saf inülin verilirken (karşılaştırma amacıyla), diğer katılımcılara  hangi  gruba ait olduklarına bağlı olarak kurabiye, sütlü çikolata veya pirinç içeceği biçiminde  inülin bakımından zenginleştirilmiş yiyecekler verildi. Tüm gruplar günde toplam 10g hindiba kökü lifi (BENEO’nun Orafti® Inulin’i) tüketmiştir (sabah 5g ve akşam 5g) ve dışkı örnekleri on günlük çalışmanın başında ve sonunda alınmıştır.

Çalışma periyodunun sonunda dört grubun sonuçları analiz edildi ve tüm vakalarda bakteri sayımı onuncu günde Bifidobakterilerde önemli bir artış gösterdi. Aslında, Bifidobakterilerin ortalama %92’lik bir artışı, başlangıca kıyasla dört grubun hepsinde görülmüştür  ve onuncu günde çalışma gruplarının  hiçbiri arasında anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. Gıda uygulaması ve matriksinden bağımsız olarak, prebiyotik hindiba kökü liflerinin Bifidobakterilerin seçici büyümesini desteklediği gösterilmiştir ve sonuçlar, araştırmada kullanılan iki farklı çalışma yönteminde tutarlıdır. Bu bulgular sayesinde, ürün geliştiriciler, BENEO’nun hindiba kökü liflerinin fonksiyonel faydalarının daha fazla bilime dayalı olduğuna güvenebilirler.

Anke Sentko, Vice President Regulatory Affairs & Nutrition Communication, BENEO (Ruhsatlandırma ve Beslenme İletişimi Başkan Yardımcısı) şunları söylüyor: “Bu çalışma sayesinde, ürün geliştiricileri kontrol listelerinden  önemli bir soruyu   silebilir: Fonksiyonel bileşen, son uygulamada kullanıldığında istenen faydayı sağlıyor mu? Hindiba kökü lifi zenginleştirmenin cevabı  açıkça  ‘evet’.  Artık    amaçlanan Bifidobakteri büyümesinin, kullanılan gıda matriksinden bağımsız olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu bulgular, halihazırda var olan  ve kanıtlanmış prebiyotikler inülin ve oligofruktoz üzerine 25 yıldan fazla süren bilimsel araştırmalara dayanan  hindiba kökü liflerinin yararlı etkileri hakkındaki geniş kapsamlı çalışmalara katkıda bulunmaktadır. “

BENEO’nun hindiba kökü lifleri Orafti® Inulin ve Oligofruktoz, kanıtlanmış tek bitki bazlı prebiyotiklerdir, prebiyotiklerin ISAPP (Uluslararası Probiyotikler ve Prebiyotikler Bilimsel Birliği) tanımına uygundur ve 25 yıldan fazla süren bilimsel araştırmalarda kurulan en yüksek bilimsel kanıtlarla desteklenmektedir[iii].  Hindiba kökü liflerinin prebiyotik etkisinin, gelişmiş bağırsak fonksiyonu, iç savunma sistemi, kilo ve kan şekeri yönetimi de dahil olmak üzere çok sayıda insanlı müdahale çalışmasında bir dizi sağlık yönünü desteklediği gösterilmiştir.

itvhaber

Paylaşın:
Etiketler: » » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ