logo

BAKAN ‘FİKİRTEPE İÇİN NE GEREKİYORSA YAPILACAK’

BAKAN ‘FİKİRTEPE İÇİN NE GEREKİYORSA YAPILACAK’

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhasekiİstanbul’da toplantı yapacağını açıklayan Bakan Mehmet Özhaseki,  Fikirtepe’deki dönüşüm çalışmasının hızlandırılacağını, bir yılda 150 bin riskli konutun yenileneceğini belirtti.

Recep Kenan/itvhaber.com

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, afet riski altındaki binalar için yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarına hız verildiğini ve bir yılda 150 bin konutun yenileneceğini belirtti.

FİKİRTEPE’DEKİ DÖNÜŞÜM ÇALIŞMASI HIZLANDIRILACAK

“Önümüzdeki günlerde Fikirtepe için İstanbul’da bir toplantı yapacağını açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki,  Fikirtepe’deki dönüşüm çalışmasının hızlandırılması için de ne gerekiyorsa yapacağını söyledi.

“Bakanlık olarak devreye gireceğiz, elimizi taşın altına koyacağız” diye konuşan Bakan Özhaseki, Kensel dönüşümün belediyelere müteahhitlere havale ederek çözülemeyeceğinin altını çizerek, “Bu anlamda önümüzdeki günlerde çok daha büyük, binlerce yapı stokunun değişeceğini ifade edebilirim” dedi.

BİNLERCE DEPREM RİSKLİ YAPI STOKUNUN DEĞİŞECEK

Marmara Depremi’nin 17. Yıldönümünde binlerce deprem riskli yapı stokunun değişeceğini kaydeden Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, binaların güçlendirilmesine yönelik önlemler ve bu kapsamda yapılan kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi verdi.

BELEDİYELERE MÜTEAHHİTLERE HAVALE EDEREK ÇÖZEMEYİZ

Belediyelere atarak, müteahhitlere işi havale ederek dönüşümün sağlanamayacağının altını çizen  Bakan Özhaseki Fikirtepe’deki çalışmaların hızlanması için ne gerkiyorsa yapılacağını kaydederek; “Önümüzdeki günlerde Fikirtepe için İstanbul’da bir toplantı yapacağım. Oranın hızlandırılması için de ne gerekiyorsa yapacağım. Bakanlık olarak devreye gireceğiz, elimizi taşın altına koyacağız. Oradaki belediyelere atarak, müteahhitlere işi havale ederek çözemeyiz zaten. Bu anlamda doğrusu önümüzdeki günlerde çok daha büyük, binlerce yapı stokunun değişeceğini ifade edebilirim” dedi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM HIZLANDIRMAK, ENGELLERİ KALDIRMAK İÇİN TEDBİR

Türkiye’nin dört bir yanında yüzlerce kentsel dönüşüm projesinin uygulandığını bildiren Özhaseki, İstanbul’da birçok belediye başkanının ilçelerinde çok başarılı şekilde kentsel dönüşüm projelerini yürüttüğünü anlattı. Özhaseki, bu çalışmaları daha da hızlandırmak, önlerindeki engelleri kaldırmak amacıyla tedbirler almaya devam ettiklerini dile getirdi.

BELEDİYELERİN KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİYLE İLGİLİ ÇALIŞMA

İstanbul ziyaretlerinde bir ilçeyi gündemine alıp problemleriyle özel olarak ilgilendiğini kaydeden Özhaseki, Anadolu’da her ziyaret ettiği ilde belediye başkanlarıyla bir araya gelerek, oradaki kentsel dönüşüm projelerine yönelik çalışmalar yapacaklarını belirtti.

BİR YILDA 150 BİN KONUT YENİLENECEK

Bu çalışmalarla çok kısa sürede birçok çürük binanın yıkılıp, sağlam olmayan yapıların yok edilip, yerine çok daha sağlamlarının konulacağına işaret eden Özhaseki, “Şu anda bizden kentsel dönüşüm için izin almış 180 kadar yer var. Bunlar büyük gayretler içindeler. Pilot olarak başlattığımız bu işte risk alıp bakanlık olarak, ilgili genel müdürlüklerimiz olarak, hızlanması için oradaki proje ortaklığına da ‘evet’ diyoruz zaten.” şeklinde konuştu.

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ