logo

Bakan Koca, ‘Faz 3 Aşamasında Uygulanmaya Başlanan 9 Aşı Var’

Bakan Koca, ‘Faz 3 Aşamasında Uygulanmaya Başlanan 9 Aşı Var’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Dünyada faz 3 aşamasında uygulanmaya başlanan 9 aşı olduğunu, erken uygulama ve tedarik için çalıştıklarını Türkiye’de aşı çalışmasının sürdüğünü söyledi.

Recep Kenan/itvhaber.com

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca Koronavinüs Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından aşı çalışmaları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

İNGİLTERE, ALMANYA VE ÇİN UYGULAMAYI BAŞLATTI

Dünyada faz 3 aşamasında uygulanmaya başlanan 9 aşı olduğunun altını çizen Sağlık Bakanı Koca, “Faz 3 aşamasında olan 9 aşı var. İngiltere, Almanya ve Çin uygulamayı başlatmış durumdadır. Biz de bir yandan kendi aşı çalışmamızı sürdürürken, en erken uygulama için tedarik teşebbüslerimizi başlattık.” Dedi.

BİLİMSEL GELİŞMELER, SALGININ SONUNUN YAKIN OLDUĞUNA İŞARETİ

Aşı çalışmaları hakkında bilgi veren Bakan Koca,“Bugüne kadar duymayı en çok arzu ettiğimiz şeyi ihtiyatı elden bırakmadan söylemenin vakti geldi. Daha önce de konuşmalarımda vurguladığım gibi tarih sonu gelmemiş bir salgın kaydetmemiştir. Bilimsel gelişmeler bu salgının da sonunun yakın olduğuna işaret etmektedir. İnsan aklı, koronavirüs karşısındaki galibiyetini yakın zamanda ilan edebilecektir. Aşı konusunda dünya kamuoyuna yansıyan bilgiler, umut veren belki de çare bildiren bilgilerdir. Bilim dünyası, yılın sonuna kadar sonuç alınacağı konusunda hemfikirdir diyebiliriz.” Dedi.

FAZ 3 AŞAMASINDA OLAN 9 AŞI VAR

Şu anda hazırlık çalışmaları Faz 3 aşamasında olan 9 aşı var. İngiltere, Almanya ve Çin uygulamayı başlatmış durumdadır. Biz de Türkiye olarak bir yandan kendi aşı çalışmamızı sürdürürken, en erken uygulama için tedarik teşebbüslerimizi başlattık. Bugün Sağlık Bakanlığının izniyle Çin Sinovac aşısının Türkiye’deki ilk uygulamasına Hacettepe Üniversitesinde 3 gönüllü sağlık çalışanında başlandı. Demektir ki sonu görülen salgın da son kritik ayları yaşıyor olabiliriz.”

“AŞI KONUSUNDA DÜNYADA YAYGIN BİR İLERLEME VAR”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, üretilen bazı aşıların faz-3 denemelerinin kaç kişi üzerinde yapılacağı ve hangi ülkelerin aşılarının deneneceğine yönelik soru üzerine Koca, aşı konusunda dünyada yaygın bir ilerleme olduğuna dikkati çekti.

ÇİN’DEN AŞI, HACETTEPE’DE 3 SAĞLIK ÇALIŞANIYLA UYGULAMA BAŞLADI

Şu anda faz-3 çalışması süren 9 aşı bulunduğun kaydeden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 6 çalışmada ise hastaya uygulamaların başladığını belirterek, “Başlayan uygulamalardan biri Çin’de. Bakanlık olarak izin verdiğimiz 2 aşı çalışması var. Biri Çin’den ‘Sinovac’ dediğimiz bir aşı. Hacettepe’de 3 sağlık çalışanıyla başlamış oldu. Ağırlıklı sağlık çalışanları gönüllü olarak katıldı. Baştan 1200 kişiye yapılmış olacak. Devamında 10 bin kişi daha ilave ediliyor olacak. İki aşı yapılıyor; bir baştan, bir de 15 gün ikinci aşı olmak üzere. Devamında ay sonuna doğru, 28-29’uncu günde antikor gelişimi görülüyor olacak. Dolayısıyla biz bu anlamda 1 ay sonrası için uygulanan bu aşının etkinliğini, antikor geliştirebilirliğini görmüş olacağız.” Dedi.

BİR BAŞKA AŞIDA FAZ 3 ÇALIŞMASI 10’DAN FAZLA MERKEZDE BAŞLIYOR

İstanbul’da Çapa ve Cerrahpaşa ile birlikte 10’dan fazla merkezde faz 3 çalışmalarına başlanan bir başka aşının olduğunu kaydeden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Faz 3 çalışması başlayan bir diğer aşı Pfizer aşısı. Pfizer’in çalışmasına da bununla ilgili izin verildi. İstanbul’da Çapa ve Cerrahpaşa dahil olmak üzere 10’dan fazla merkezde başlıyor. Önümüzdeki günler başlamış olur. Çünkü izni verilmiş oldu. Biz bu arada bu aşının da özellikle bizim vatandaşımızda genetik farklar olduğunda aşının etkisi farklı olabilir. Bunu da önümüzdeki 1 ay içinde görmüş olacağız.” Açıklaması yaptı.

RUSYA’DA GELİŞTİRİLEN BİR AŞI İLE İLGİLİ MÜRACAAT OLDU

Bakan Fahrettin Koca Rusya’dan gelen aşı ile ilgili de, “Rusya’da geliştirilen bir aşı ile ilgili müracaat oldu. Genel olarak aşının, yapılan çalışmalarının uygun olduğunu gördük. Hem fare hem maymunda hayvan çalışmaları faz-1, faz-2 insan çalışmaları yapılmış. Olumlu sonuçlar aldığını dosyadan anlıyoruz. Faz-3 için zannediyorum haftaya izin verilebilir bu eksik tamamlandığında.” İfadelerine yer verdi.

GÜVEN DUYDUĞUMUZ AŞIYI ERKEN DÖNEMDE GETİRME GAYRETİNDEYİZ

Aşıların vatandaş üzerinde genetik ve bölgesel farklılıklar olabileceği ve bunun etkisini görmek için Faz-3 çalışmasına izin verildiğini aktaran Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Sadece bu 3 aşı için değil, diğer aşılarla ilgili de yakın iş birliği ve ilişki içindeyiz. Erken dönemde emin olduğumuz, güven duyduğumuz, sonuç aldığımız aşıyı temin etme noktasında da bir gayret içinde olduğumuzu söylemek istiyorum. Yani sadece bir yere bağlı değiliz. Birden fazla ülkeyle yakın iş birliği ve ilişki içindeyiz. Ben yıl sonuna kadar dünyada birçok ülkede uygulamasının başlayacağını, bizim de yıl sonuna kadar bunu başlatabileceğimizi inanıyorum.” Dedi.

GELECEK YIL İÇİN YERLİ AŞIMIZI ÜRETME NOKTASINDA YOL ALACAĞIZ

Bakan Koca yerli aşı çalışmaları ile ilgili de, “Bizim yerli aşılarımızla ilgili 13 çalışmamız var. Bu 13 çalışmadan 2’si hayvan çalışmalarını bitirme noktasına gelmiş oldu. Daha Faz-1 çalışması başlayan olmadı. Hem rekombinant hem ‘inaktif’ dediğimiz Çin benzeri aşı da bu çalışmaların içinde. Zannediyorum bu yıl için değil ama gelecek yıl için yerli aşımızı da üretme noktasında oldukça yol alacağımız kanaatindeyim.” Bilgisini paylaştı.

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ