logo

Bakan Koca, ‘Koronavirüs Salgını Sonu Yaklaşan Salgındır’

Bakan Koca, ‘Koronavirüs Salgını Sonu Yaklaşan Salgındır’

Bilkent Yerleşkesi’nde gerçekleştirilen Koronavinüs Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca  basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Koronavinüs Bilim Kurulu Toplantısı sonrası basın toplantısı yapan Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, tarihin sonu gelmemiş bir salgının kaydetmediğini vurgulayarak; “Dertler, çare ufukta henüz görünmemişken olduğundan büyük görünür. Çare belirdiğinde tahammül ve dirayet artar. Koronavirüs salgını sonu yaklaşan bir salgındır.” Dedi.

TÜRKİYE İÇİN SOKAĞA ÇIKMA GİBİ BİR YASAK SÖZ KONUSU DEĞİL

Koronavirüs Bilim Kurulu’nun vaka sayılarının artmasına bağlı olarak sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili bir önerisinin olmadığının altını çizen Bakan Fahrettin Koca, dünyada sokağa çıkma yasağına benzer kısıtlamalardan uzak kalındığını, bu uygulamaların tercih edilmediğini kaydederek; “Türkiye için de şu an sokağa çıkma gibi bir yasağın söz konusu olmadığını ve Bilim Kurulu’nun da şu an öyle bir önerisinin olmadığını söyleyebilirim. İnsandan insana geçen bu virüsün yakın temasla geçtiğini bildiğimiz için maske ve mesafeyi çok söylüyoruz ve hep de tekrara düşüyoruz ama bu bulaşın önlenmesinin en kestirme yolu, mesafe ve mesafeyi koruyamadığımız noktada maske.” Şeklinde konuştu.

7 BİN 185 HAYAT BENZER ŞEKİLDE SON BULDU

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca basın mensuplarına açıklamalarda, salgında 6 ayın geride bırakıldığını, kaybedilen ilk hastadan sonra 7 bin 185 hayatın daha benzer şekilde son bulduğunu belirtti.

BUGÜN AĞIR HASTA SAYISININ 1300’ÜN ÜZERİNDE

“Bugün, biz ve dünya virüsün saldırısı karşısında baştakinden daha zor bir dönemdeyiz” diyen Bakan Koca, bugün ağır hasta sayısının 1300’ün üzerinde olduğunu vurgulayarak, toplam vaka sayısının ise 100 binleri bulduğuna, insanlığın olaylardan çıkaracağı derslerin tüm dünyada ihmal edildiğine ve salgının giderek tırmandığına dikkati çekti.

DÜNYA GENELİNDE KORONAVİRÜS TANISI 29 MİLYON 500 BİNİ GEÇTİ

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre, dünya genelinde koronavirüs tanısı konulan kişi sayısının 29 milyon 500 bini geçtiğini, hayatını kaybeden insan sayısının ise 1 milyona yaklaştığını hatırlatan Koca, “Salgında İngiltere 41 bin 637, İtalya 35 bin 624, Fransa 30 bin 950, İspanya 29 bin 848, Belçika 9 bin 927, Almanya 9 bin 437 kayıp verdi. Vefat sayımız, Türkiye’nin kıyaslanabileceği Almanya gibi ülkeler dikkate alındığında, tedavide bir başarı gösterdiğimizi ortaya koymaktadır” bilgisini paylaştı.

KORONAVİRÜS SALGINI SONU YAKLAŞAN BİR SALGINDIR

Koronavirüs salgınının sonu yaklaşan bir salgın olduğunu dile getiren Koca, “Dertler, çare ufukta henüz görünmemişken olduğundan büyük görünür. Çare belirdiğinde tahammül ve dirayet artar. Koronavirüs salgını sonu yaklaşan bir salgındır. Eğer yolumuza dirayetle bıkkınlığa düşmeden devam edersek, maske ve mesafe kuralına titizlikle uyarsak dünyanın Kovid-19 sebebiyle sahne olduğu, hafızalardan silinmeyecek o görüntülere bizler tanık olmayız. Devletlerin gücünün sağlıktaki güçleriyle sınandığı bu dönemde biz güçlüyüz ve güçlü kalmaya devam etmeliyiz” ifadelerini kullandı.

“POZİTİF TANI KONULMUŞ HER KİŞİNİN TEMASLI TARAMASI YAPILMIŞTIR”

Sağlık Bakanı Koca, salgının başından bu yana “pozitif” tanı konulan her hastanın gerekli sağlık hizmetini muntazam şekilde aldığını, almaya da devam ettiğini belirterek, “Pozitif tanı konulmuş her kişinin temaslı taraması yapılmıştır. Yapılmaya devam etmektedir. Virüsün iz sürücüleri olan filyasyon ekiplerimizin sayısı 6 binden 11 bin 238’e çıkmıştır” şeklinde konuştu.

“SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZIN YÜKÜ DÖRT BEŞ KAT ARTMIŞ DURUMDA”

Salgınla mücadelede uygulanan tespit stratejisinin sağlık sistemine sorumluluk yüklediğine dikkati çeken Koca, şöyle devam etti:

“Her gün ortalama 100 bin test yapılıyor ve ister taşıyıcı ister hasta olsun sonucu pozitif olan herkesin tedavisi başlatılıyor. Artan yeni hasta ve ağır hasta sayısı ise bugüne kadar kimsenin tedavi almasına mani olmamıştır. İlk döneme kıyasla sağlık çalışanlarımızın yükü 4-5 kat artmış durumda. Bu mücadelede onlara verebileceğiniz yegane destek, kendinizi virüsten korumanızdır.”.

HERKESE TAŞIYICI GÖZÜYLE BAKMAK TEDBİRİN TEMEL MANTIĞI

Tespit edilen vakaların tüm temaslılarına ulaşmaya çalışılsa da virüsü taşıyan herkesin tespiti ve taşıyıcıların izole edilmesinin söz konusu olmadığını vurgulayan Koca, “Tüm taşıyıcıları bilmek mümkün olmadığı için herkese taşıyıcı gözüyle bakmak tedbirin temel mantığıdır. Eğer böyle yaparsanız, büyümekte olan sorunu yönetmemize yardımcı olursunuz. Telaffuzu korku uyandırmayacak sayılara geri dönmemiz sıkı tedbirle mümkündür” dedi.

“TEDBİR BİR SAĞLIK VE AHLAK KURALIDIR”

“Salgın maalesef herkes tarafından aynı şekilde önemsenmiyor. ‘Bana bir şey olmaz’ anlayışı ortadan kalkmış değil” diyen Koca, “Kişi kendisini düşünmese bile başkasını düşünmeye vicdanen, ahlaken mecburdur. Tedbir bir sağlık kuralı ve bir ahlak kuralıdır. Dün itibarıyla 7 bin 186’ya ulaşan kayıp ve 1327 olan ağır hasta sayısı hepimiz için uyarıcı olmalıdır. Her taşıyıcı, her hasta ve sonuç olarak her vaka, vefatlarda olduğu gibi toplum olarak gücümüzden moralimizden, yaşama heyecanımızdan bir şey eksiltiyor. Salgının toplumu zayıf düşürmesine izin vermeyelim” şeklinde konuştu.

HASTANE YÜKÜ ARTAN, SAĞLIK YATIRIMLARI ÖNE ÇEKİLEN İLLER

Son dönemde salgının kontrolden çıktığı şeklinde algılanmasının yanlış olacağını vurgulayan Koca, “Hastane yükümüzün arttığı, yoğunluğun da etkisiyle sağlık yatırımlarının öne çektiğimiz Diyarbakır, Konya, Van, Adıyaman, Gaziantep, Mardin, Şanlıurfa, Batman gibi illerimizde yatak kapasitesini ayrıca arttırdığımız doğrudur. Sorunları krize dönüşmeden çözebiliyor olmamız, sorunun kontrol altında olduğunun ispatıdır. Bizler bu savaşta, herkesin bizlerle aynı kararlılıkta olduğuna inanıyoruz. Gece gündüz çalışan sağlık ordumuzun omuzlarındaki bu yükü azaltmak için tedbir seferberliği başlatmak konusunda kararlı olalım. Hastalığa karşı her birimiz yeniden teyakkuza geçelim” değerlendirmesinde bulundu.

TARİH SONU GELMEMİŞ BİR SALGIN KAYDETMEMİŞTİR

Aşı çalışmalarına da değinen Bakan Koca, şunları kaydetti:

“Şimdi bugüne kadar duymayı en çok arzu ettiğimiz şeyi, ama ihtiyatı elden bırakmadan söylemenin vakti geldi. Daha önce de konuşmalarımda vurguladığım gibi tarih sonu gelmemiş bir salgın kaydetmemiştir. Bilimsel gelişmeler bu salgının da sonunun yakın olduğuna işaret etmektedir. İnsan aklı, koronavirüs karşısındaki galibiyetini yakın zamanda ilan edebilecektir. Aşı konusunda dünya kamuoyuna yansıyan bilgiler, umut veren belki de çare bildiren bilgilerdir. Bilim dünyası, yılın sonuna kadar sonuç alınacağı konusunda hemfikirdir diyebiliriz.

FAZ 3 AŞAMASINDA OLAN 9 AŞI VAR

Şu anda hazırlık çalışmaları Faz 3 aşamasında olan 9 aşı var. İngiltere, Almanya ve Çin uygulamayı başlatmış durumdadır. Biz de Türkiye olarak bir yandan kendi aşı çalışmamızı sürdürürken, en erken uygulama için tedarik teşebbüslerimizi başlattık. Bugün Sağlık Bakanlığının izniyle Çin Sinovac aşısının Türkiye’deki ilk uygulamasına Hacettepe Üniversitesinde 3 gönüllü sağlık çalışanında başlandı. Demektir ki sonu görülen salgın da son kritik ayları yaşıyor olabiliriz.”

Etiketler: » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ