logo

BAL İkincisi 5 Takımın TFF Riva Önünde Hak Arayışı

BAL İkincisi 5 Takımın TFF Riva Önünde Hak Arayışı

Gruplarını 2. Olarak tamamlayıp, 3’üncü Lig’e çıkma talebi olan Bölgesel Amatör Lig (BAL) kulüpleri temsilcileri, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) önünde basın açıklaması yaptı.

Recep Kenan/itvhaber.com

Bölgesel Amatör Lig’de (BAL) bulundukları gruplarda ikinci sırada yer alan 5 takımın temsilcileri, Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) Riva’daki tesisleri önünde basın açıklaması yaparak, 3’üncü Lig’e çıkması taleplerini dile getirdiler.

3’üncü Lig’e çıkma talebi olan Bölgesel Amatör Lig (BAL) kulüpleri temsilcileri, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) önünde basın açıklaması yaptı.

Bölgesel Amatör Lig (BAL) 2. Sırasındaki 5 takımın yöneticilerinin TFF’nin Riva’daki tesislerinin önündeki basın açıklamasına, Çiğli Belediyespor, 1074 Çankırıspor, DSİ Karadenizspor, Ankara TKİ Spor, Yunus Emre Belediyespor kulüplerinin başkan ve temsilcileri katıldı.

HAK ARAMA MÜCADELEMİZİ SONUNA KADAR DEVAM ETTİRECEĞİZ

Önceki gün Çankırı’da basın açıklaması yaparak tepkilerini dile getiren Bölgesel Amatör Lig (BAL) 4. Grubunun 42 puanla ikincisi 1074 Çankırıspor adına TFF Riva Tesisleri önünde açıklama yapan Kulüp Başkanı Alaattin Arslan, “Biz bir hak arama mücadelesi içerisindeyiz. Futbol Federasyonu geçen hafta alınan kararlar doğrultusunda Lig 1. ile arasındaki 3 puan farkı olan takımların 3. lige çıkardı. Bizim burada savunduğumuz olay eşitlik ilkesini aykırı bir davranışta bulunmaları. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir karar yoktur. İlk defa Türkiye Futbol Federasyonun aldığı bir karardır. Biz hak arama mücadelemizi sonuna kadar devam ettireceğiz.“ dedi.

VAR OLAN HAKKIMIZI TALEP EDİYORUZ

 “Üç aydır uykularımızı kaçıran bu süreci yaşıyoruz.” Diye konuşan Çiğli Belediyespor Asbaşkanı Deniz Çıtak, açıklamasında, “Bizim ligimizin adı TFF BAL Lig, Bölgesel Amatörlük. Ama TFF bizi muhatap almıyor.  Bu ligin adı bu aldıkları karardan sonra BAL Lig değil, -ballı birlik- haline geldi. Çünkü Nihat Özdemir’in söylemine göre ‘şampiyonluklar sahada kazanılır’ dendi. Masa başında hiçbir şey istemiyoruz. Var olan hakkımızı talep ediyoruz sadece. Biz hakkımızı helal etmiyoruz onlara. Nasıl böyle hukuksuz bir karar alıyorlar?” şeklinde konuştu.

2.SIRADAKİ 5 TAKIMIN 3. LİG’E ÇIKMASINI TALEP EDİYORUZ

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) 2019-2020 sezonu tescili uygulamasında yeniden oluşturulan 3. Lige alınmayan BAL ligleri 2.’si 5 takımın yöneticileri tarafından yapılan açıklamada, “TFF’nin 2 farklı kararı ile 3. Lige çıkarılan toplam 20 takımı kutluyoruz. Liglerde küme düşen takımları hangi düşünceyle ligde tuttuysanız, grubunda ikinci sırada yer alan 5 takımın da 3’üncü Lig’e çıkmasını talep ediyoruz” denildi.” ifadelerine yer verdi.

3 PUAN ÇİZGİSİ NEYİ İFADE ETMEKTEDİR?

Hak arayışındaki 5 BAL 2.si takımların yöneticileri TFF yönetimine; “Guruplarında 2. Sırayı almış takımlar mağdur edilirken, liderle arasında 3 puan olan takımların 3. Lige çıkarılması hükmü içerisindeki 3 puan çizgisi neyi ifade etmektedir?” sorusunu yöneltti.

İstanbul TFF’nin Riva’daki tesislerinin önünde 5 kulüp yöneticisi tarafından yapılan basın açıklaması:

Değerli spor ve futbol kamuoyunun dikkatine;

Hepinizin malumu olduğu üzere 2020 yılı Mart ayından beri ülke olarak pandemi sürecinin içerisinde bulunmaktayız. Tüm bileşenleri ile birlikte ülke olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bu sınavı hep birlikte başarı ile yönetmekteyiz. Ama maalesef bu süreçte yönetmekte sıkıntı çekilen husus futbolda adaletin sağlanması konusudur.

Pandemi sürecinden en çok etkilenen sektörlerden biri de spor sektörü ve bu sektör içerisinde yatırım yapan spor kulüpleri olmuştur.

15 Mart 2020 tarihide oynanan BAL lige maçları sonrası TFF tarafından alınan kararla birlikte BAL liglerinin durdurulmasına karar verilmiş bu süreçten sonra geçen yaklaşık 4 aylık süreçte TFF tarafından süreç çok yavaştan alınmış ve nihayetinde de TFF yönetim kurulunun 08.07.2020 tarih ve 40 sayılı kararı ile; BAL liginde guruplarda lider olan takımların 3. Lige alınması kararı verilmiştir. Kararın akabinde kararla ilgili en yetkili kurul olan ve kararları Anayasamızın 59. Maddesinin 2. Fıkrası gereği hiçbir yargı merciinde değiştirilmez olan TFF tahkim kuruluna yapılan tüm başvurular reddedilmiştir.

Şuan burada bulunan ve hak arama davasının peşinde olan bu 5 takımın da süreci bundan sonra başlamıştır. Tahkim kurulunun bu kararı sonrası özellikle içerisinde büyük il takımlarının ve İstanbul ili ve civarındaki takımların oluşturduğu 9 takımlı bir grup siyasi lobilerini de kullanarak liderle arasında 3 puan bulunan takımların da 3. Lige çıkarılması gibi anlamsız ve mesnetsiz bir çaba içerisine girmiş bu doğrultuda da görsel ve yazılı medya desteğini de arkalarına alarak konuyu en üst perdeden dillendirerek o değişmez denen TFF’nin aldığı yeni bir kararla bir üst lige çıkma hakkı elde etmişlerdir.

Her ne kadar TFF almış olduğu kararları TFF Statüsünün 80. Maddesindeki

– ¬Bu statüde yer almayan tüm konularda ve mücbir sebep hallerinde Yönetim Kurulu nihai olarak karar verir hükmüne dayandırsa da Aynı maddenin devamında

– TFF karar verirken FIFA ve UEFA kurallarını ve hak ve adalet ilkelerini dikkate alır. hükmü de bulunmaktadır.

– Ayrıca Anayasamızın m.1/4-5. Maddesinde “Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınmaz. Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadır.” Hükmü de bulunmaktadır.

Bu hükümler dikkate alındığında alınan bu kararın Anayasanın hak, hukuk, eşitlik ilkesi ile hiçbir ilgisi bulunmadığı, kararın tamamen İstanbul’da yapılacak seçimlerde koltuğunu kaybetme endişesi taşıyan ve adı tüm spor kamuoyunda bilinen malum şahsın bir takım ayak oyunları ve üst mercileri yanıltması sonucu alınmış olduğu tüm spor kamuoyunca bilinmektedir.

TFF’nin 2 farklı kararı ile 3. Lige çıkarılan toplam 20 takımı kutluyoruz, kendilerine hayırlı olsun diyoruz. Bizim yaptığımız bu eylemin o kulüplerle hiçbir ilgisi yoktur. Bizim amacımız onların hak ettiklerine inanarak kazanmış oldukları, bizim de hak ettiğimize olan inancımızdır ve biz de hak ettiğimizi alacağız.

Belki o camialar kadar gücümüz yok, belki onlar kadar ses getiremeyebiliriz ama bizim de kararı verecek insanların kalplerine etki edecek mangal gibi yüreklerimiz, vereceğiniz güzel kararlarla mutlu olacak ve yaşayamadıkları bayram coşkusunu biraz gecikmeli de olsa yaşayacak gencecik fidanlarımız var.

Guruplarında 2. Sırayı almış takımlar mağdur edilirken, liderle arasında 3 puan olan takımların 3. Lige çıkarılması hükmü içerisindeki 3 puan çizgisi neyi ifade etmektedir? Bunu TFF’deki değerli üyelerimizden ya da TFF Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Nihat Özdemir’den açıklamasını istemek en doğal hakkımızdır.

Bu kararların altında imzası bulunan kişilerin farkına varamadıkları en önemli hususlardan bir tanesi de mevcut durum itibarı ile 20 takımın 3. Lige yükseltilmesi ile birlikte 3. Ligdeki takım sayısı 67 ye yükselmiş olup 4 guruba bölündüğü zaman guruplar adeta topla ördek misali 3 tane 17 takımlı bir tane ise 16 takımlı gurup oluşturulacak ve takımların belirli haftaları boş geçmesi durumu ortaya çıkacaktır. Oysa hak talep eden 5 takımın sisteme dâhil edilmesi ile toplam takım sayısı 72 olacak ve 18 takımlı daha uygulanabilir bir lig sistemi ortaya çıkacaktır. Ama maalesef görmek istemeyen gözler bu detayı bile görmekten uzak davranmaktadır.

Aylarca verilen emeğimizin, maddi manevi yaşamış olduğumuz sıkıntıların bu şekilde emri vak-i bir kararla heba edilmesine göz yummadık ve yummayacağız. Söz konusu 9 takım olduğunda onları dinleme nezaketinde bulunan Sayın TBMM Başkanımız Dr. Mehmet Kasapoğlu’nun bizlerin de haklı isyanını duyacağını ve bizleri de dinleyip hakkımız olanı vereceklerine olan inancımız tamdır.

Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere konuya duyarsız kalmayacaklarına inandığımız tüm değerli büyüklerimize şimdiden şükranlarımızı sunuyoruz. Adaletin şaşmayacağına olan inancımızın tam olduğunu tüm spor kamuoyunun bilgisine sunarız.

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ