logo

BARIŞ YARKADAŞ ‘DENİZİ DOLDURMAYIN’

BARIŞ YARKADAŞ ‘DENİZİ DOLDURMAYIN’

marti_proje_kabatasCHP, İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın mimar arkadaşı Hakan Kıran’ın tasarladığı Kabataş’da deniz doldurularak  yapılacak transfer merkezi ‘Martı’ projesi için araştırma komisyonu istedi.

CHP, ‘Martı Projesi’ için araştırma komisyonu istedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş’ın mimar arkadaşı Hakan Kıran’ın tasarladığı ‘Martı’ projesiyle Kabataş’a deniz doldurularak dev bir transfer merkezi yapılacak. Kabataş’ta şehir hatları, İDO, BUDO, Dentur iskeleleri ile Kız Kulesi Turistik İskelesi bulunduğu alan kaldırılacak.

 ‘CHP’DEN ARAŞTIRMA KOMİSYONU İÇİN TEKLİF’

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş ve arkadaşları tarafından TBMM Başkanlığı’na sunulan araştırma önergesiyle, “İstanbul  ilini yakından ilgilendiren ve kamuoyuna “Martı Projesi” olarak yansıyan projenin, İstanbul ve ülkemiz  üzerinde yaratacağı demografik-ekolojik etkilerinin araştırılması, çevre felaketi iddiaları ve hükümete yakın firmalara büyük rantlar sağlanacağı iddialarının araştırılması amacıyla Anayasanın 98 inci, İçtüzüğün 104 ve 105 inci maddeleri uyarınca Meclis Araştırması” istendi.

‘Martı projesi teknik olarak çok vahim’

CHP Milletvekili Yarkadaş’ın Meclis Başkanlığı’na sunduğu araştırma önergesinin gerekçesinde şöyle denildi:

  • Kabataş deprem bölgesi sınırları içindedir. Bu proje sıvılaşma riski taşıyan zemin üzerine inşa edilecektir. Olası bir depremde deniz dolgusu oturacak ve çökecektir. Kıyı ve Deniz Yapılarında Deprem Teknik Yönetmeliği’nde deprem riski yüksek olan bölgelerde, dolgu tipi rıhtım ve ağırlık tipi deniz yapılarının yapılmaması belirtilmektedir.
  • Kabataş konumu gereği Boğaz’da tarihi kıyı çizgisinin parçasıdır. Martı şeklinde mimari açıdan nitelik taşımayan, yapay ve beton bu proje Kabataş’ın tarihi dokusuna zarar verecektir.
  • Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Seyir, Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığının imar planına esas görüş ve önerileri ile gerekli izinler alınmadığı ifade edilmektedir.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ