logo

BARIŞ YARKADAŞ ‘TRT, OLİMPİYATLARI NEDEN YAYINLAMIYOR?’

BARIŞ YARKADAŞ ‘TRT, OLİMPİYATLARI NEDEN YAYINLAMIYOR?’

rio_2016-yaz-olimpiyat_oyunlariCHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, 2016 Rio Yaz Olimpiyat Oyunları’nı yayınlamayan TRT’yi TBMM gündemine taşıyarak bu Olimpiyatı neden yayınlanamayacağını sordu.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, 2016 Rio Yaz Olimpiyat Oyunları’nı yayınlamayan TRT’yi TBMM gündemine taşıdı.

Yayın hayatına geçtiği günden bu yana bütün olimpiyatları yayınlayan TRT’nin, bu yılki oyunları yayınlamayacak olması büyük tepki çekti.

‘DİZİLERE PARA VAR, OLİMPİYATA YOK!’

Konuyu TBMM gündemine taşıyan CHP’li Yarkadaş, “İzlenme orana yok denecek kadar az olan yapımlara milyonlar ödeme yapan TRT’nin dünyanın en kapsamlı spor etkinliği olan Yaz Olimpiyat Oyunları’na olan ilgisizliğinin sebebi nedir?” diye sordu.

Yarkadaş, Başbakan Yardımcısı Prof.Dr. Numan Kurtulmuş’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu önergede şu ifadelerde bulundu:

“206 ülkeden yaklaşık 10 bin 500 sporcunun 28 dalda mücadele edeceği 2016 Rio Yaz Olimpiyat Oyunları’nda Türkiye’yi 55 erkek ve 48 kadın sporcu Rio’da temsil edecektir. 200’ün üzerinde ülkeyi temsil eden sporcuların katıldığı etkinlikler, dünyanın en kapsamlı spor etkinliği konumundadır. Fakat bugün (05.08.2015) başlayacak olan 2016 Rio Yaz Olimpiyat Oyunları yayın haklarını, dizi ve belgesellere milyonlar harcayan TRT’nin bütçe sıkıntısı nedeniyle alamadığı ifade edilmektedir.

Bu çerçevede;

1- 206 ülkeden yaklaşık 10 bin 500 sporcunun 28 dalda mücadele edeceği 2016 Rio Yaz Olimpiyat Oyunları’nın Türkiye yayın hakkına sahip firmanın TRT’ye yayınlarının maliyetinin epey altında bir fiyat teklif ettiği doğru mudur?

2- TRT’nin anlaşma sağlanmasına rağmen spor spikerlerini iki gün önce Rio’ya gönderdiği doğru mudur?

3- İzlenme orana yok denecek kadar az olan yapımlara milyonlar ödeme yapan TRT’nin dünyanın en kapsamlı spor etkinliği olan Yaz Olimpiyat Oyunları’na olan ilgisizliğinin sebebi nedir?

4- 2016 Rio Yaz Olimpiyat Oyunları’nın Türkiye yayın hakkına sahip firma TRT ile anlaşmak için ne kadar fiyat istemiştir?”

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ