logo

BARIŞ YARKADAŞ ‘TÜRK HALKINA HAKSIZLIK YAPIYORSUNUZ’

barisCHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Alman Federal Meclisinin “soykırım” tasarısını kabul etmesine ilişkin Meclis’te açıklama yaptı. Meclisin aldığı karar yok hükmünde.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Alman Federal Meclisinin “soykırım” tasarısını kabul etmesine ilişkin, “Alman Federal Meclisinin aldığı bu karar aslında yok hükmünde bir karardır” dedi.

Öte yandan, Milli Eğitim Müdürlüklerinde dile getirilen yolsuzlukların sorulduğu gerçekgündem.com adlı internet sitesinde yayınlamasının ardından Milli Eğitim Bakanlığının bürokratları, okullarda ve Milli Eğitim müdürlüklerinde gerçekgündem.com’a erişimini engellendiğini iddia etti.

baris_

‘YOLSUZLUĞU YAPAN DEĞİL, YAZAN CEZALANDIRILIYOR’

Yarkadaş, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında dönemin Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya iki soru sorduğunu belirterek şöyle dedi:

“Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı görevi dolayısıyla tüm siyasi partilere eşit durmak ve en nihayetinde bir bürokrat olarak Milli Eğitim Bakanlığındaki görevlerini yerine getirmek zorundadır, ancak bu Müsteşar, müsteşarlık yerine AKP’nin siyasi görevlisi gibi hareket etmiştir. Buna ilişkin sorumuza Milli Eğitim Bakanı herhangi bir cevap vermedi. Bir sonraki önergemizde ise Ankara Çankaya ve Yenimahalle ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerinde dile getirilen yolsuzlukları sorduk. Bu soruları sahibi olduğum gerçekgündem.com adlı internet sitesinde yayınlamamızın ardından Milli Eğitim Bakanlığının bürokratları internet sitemizin okullara ve Milli Eğitim müdürlüklerine erişimini keyfi bir biçimde engellediler” dedi. Yarkadaş, engellemenin kaldırılmaması halinde, Milli Eğitim Bakanları ile bürokratları hakkında dava açacağını da sözlerine ekledi.


“YOK HÜKMÜNDE BİR KARARDIR”

Bir basın mensubunun, “Almanya Federal Parlamentosu, ‘soykırım’ yasa tasarısını kabul etti, ne diyorsunuz?” sorusuna Yarkadaş, “Alman Federal Meclisinin aldığı bu karar aslında yok hükmünde bir karardır. Çünkü tarihi meseleler, tarihi olaylar her zaman tarihçilere bırakılmalıdır. Parlamentolar bu tür tarihsel olaylarla ilgili karar almaktan vazgeçmelidir. Tabii bu Alman iç siyasetiyle de ilgili alınmış bir karar. Merkel’in Tayyip Erdoğan ile olan yakınlaşmasına sanırım bir tepki için bu konuyu parlamentoya, Federal Meclise getirdiler. Erdoğan’a olan kızgınlığınız ya da Erdoğan’a olan tepkiniz yüzünden Türk Halkını çok ağır bir itham altında bırakacak bir kararı alamazsınız. Bu karar, Türk halkına haksızlıktır. Alman parlamentosu yanlış bir karar almıştır. Tarihçilere bırakılması gereken bir alana girmiştir. Umarım bu yanlıştan bir an önce dönerler” yanıtını verdi.

‘CEM ÖZDEMİR ÇELİŞKİ İÇİNDE’

Tasarıyı parlamentoya getirten Cem Özdemir’i de eleştiren Yarkadaş, “Önceki açıklamalarında, bu tür olayların parlamentoların ilgi alanına girmemesi gerektiğini söyleyen Cem Özdemir, ne yazık ki büyük bir çelişki içindedir. Özdemir, tasarıyı parlamentoya taşıyarak kendisiyle çelişki içine düşmüştür” dedi.

‘ÇADIR DEVLETİNE DÖNÜŞTÜRÜYORLAR’

Yarkadaş, basın toplantısında Başbakan Binali Yıldırım’ın bürokratlara yaptığı “Mevzuata uymayın” çağrısını da eleştirdi. Yarkadaş, “Anayasaya, yasalara ve mevzuata uymayın demek, Türkiye’yi çadır devleti haline dönüştürmek anlamına gelir. Mevzuata uymayanlar ve uymayın çağrısını yapanlar, keyfiliğin önünü açar. Bugün işinize yarayan keyfilik, gün gelir ayağınıza dolanır” ifadesini kullandı.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
888 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

BARIŞ YARKADAŞ ‘TÜRK HALKINA HAKSIZLIK YAPIYORSUNUZ’” için 1 yorum

  1. recep : diyor ki:

    BARIŞ YARKADAŞ ‘TÜRK HALKINA HAKSIZLIK YAPIYORSUNUZ’
    AYRINTI HABERİMİZDE; TIKLAYINIZ…
    https://www.itvhaber.com/?p=95028
    #CHPİstanbul #Milletvekili #BarışYarkadaş #AlmanFederalMeclisi #SoykırımTasarısı #Meclis #KararYokHükmünde #SoykırımKararı #MEB