logo

BAŞBAKAN KALKIŞMA OPERASYONUNU ILGAZ’DAN YÖNETTİ

Çankırı Valisi Mesut Köse, 15 Temmuz’da Başbakan Binali Yıldırım’ın kalkışmaya karşı operasyonu bir süre yürüttüğü Ilgaz Tüneli’nin bölge turizmine katkısının görüldüğünü söyledi.

Recep Kenan/itvhaber.com

Başbakan Binali Yıldırım’ın operasyonu Çankırı Ilgaz’dan yönettiğini ifade eden Çankırı Valisi Mesut Köse, 15 Temmuz’daki kalkışma nedeniyle başlatılan FETÖ operasyonu kapsamında Çankırı’da 500 civarında kişi ile ilgili işlem yapıldığını, idari işlemlerin kendilerince, adli işlemlerin ise adalet teşkilatı tarafından yürütüldüğünü kaydetti.

Son bir yıldır Çankırı’da görev yaptığını, Çankırı’yı ve Çankırılıları sevdiğini, Çankırılıların da kendisini sevdiklerini tahmin ettiğini kaydeden Çankırı Valisi Mesut Köse, Çankırı Vakfı tarafından düzenlenen Bahar Kahvaltısına katılmak üzere geldiği İstanbul’da Recep Kenan aracılığı ile itvhaber.com haber portalına Çankırı’da görev yaptığı bir yılın değerlendirmesini yaptı.

ÇANKIRI VALİSİ MESUT KÖSE, ÇANKIRI VAKFI BAHAR KAHVALTISI KONUŞMASI

5 YÜZE YAKIN KİŞİYE FETÖ’DEN İŞLEM

Çankırı’da göreve başlayalı bir yıl olduğunu hatırlatarak konuşmasına başlayan Çankırı Valisi Mesut Köse, Çankırı’ya atanmış olmakla kendisini şanslı hissettiğini, geçen zamanının kendisini haklı çıkardığını kaydederek, organizasyon için Vakıf yönetimine teşekkür ederek; “Çankırı’da görev yapıyor olmakla şanslı olduğumu teyit ettim. Çankırı’da göreve başladığımız bir yılın başında üzücü, can sıkıcı olayların olduğu darbe teşebbüsü yaşadık. Darbe teşebbüsünden sonra olağanüstü hal, devamında referandum… Bir yıldır biz Çankırı’da kamu hizmetlerini yürütmeye çalışırken, diğer taraftan da bu işlerle uğraştık. İlimizde yaklaşık 5 yüze yakın kişiye FETÖ’den işlem yapıldı. İdari kısımlarını Valilik olarak biz, adli kısımları ise adalet teşkilatı gerçekleştirdi. Olağanüstü hal ilanı ile birlikte kişisel hak ve özgürlüklere müdahalede bulunulmadan bir darbe girişimi sonrası sürecini yürütmeye çalıştık” dedi.

BİNALİ YILDIRIM 15 TEMMUZ KALKIŞMA OPERASYONUNU ILGAZ’DAN YÖNETTİ

Darbe gecesi Başbakan Binali Yıldırım’ın D100 (E80) karayolu ile İstanbul’dan Ankara’ya ulaşmaya çalıştığını, o gecenin bir kısmını Çankırı’da Ilgaz Tüneli’nde, bir kısmını da Ilgaz ilçesinde geçirdiğini, darbeye karşı operasyonu Çankırı’nın Ilgaz ilçesinden yönettiğini hatırlatarak; “Biz de Ilgaz ilçemizde kendisi ile bir araya geldik. Çankırı’daki durumu kendisine iletme şansımız oldu. İlimizde başlayan mitingin “Demokrasi Nöbeti” şeklinde devam edeceğini ilettik. Devlet büyüklerimizin de kulanmış olduğu “Demokrasi Nöbeti” ilimizde şekillenmiş oldu. Ankara’ya döndükten sonra yaptığı ilk basın açıklamasıyla bütün Türkiye’yi “Demokrasi Nöbeti” tutmaya davet etti” diye konuştu.

REFERANDUM SÜRECİNDE YOĞUN BİR TEMPO YAŞANDI

Devamında referandum sürecinde yoğun bir tempo yaşandığını, Çankırılının darbe sürecinde gösterdiği duruşunu referandum sürecinde de gösterdiğini vurgulayan Vali Mesut Köse, devletin yönetim şekli ile ilgili Anayasada yapılan değişikliğe tercihini %73,5 evet oyu vermek suretiyle kullanmış olduğunu kaydederek; “Bu bir demokratik tercihtir. Bu tercihi saygıyla ve takdirle karşılıyoruz” dedi.

TUZ MAĞARASI FETÖ OPERASYONUNDAN NASİBİNİ ALDI

Çankırı’da hizmetlerin kurumlar tarafından yürütüldüğünü, Belediyenin il merkezinde, Özel İdare’nin kırsal bölgelerde kamu hizmetlerini yürüttüğünü belirten Vali Mesut Köse, köylere hizmet götürme biriminin de kaynakları ile kırsal alanda hizmetlerini yürüttüğünü ifade ederek sürdürdüğü açıklamasını; “Tuz Mağarası Özel İdare tarafından ihale edilmiş ve çalışmalar devam etmekte iken, FETÖ operasyonundan nasibini aldı. Tuz Mağarası’nın müteahhitliğini yapan firma FETÖ operasyonuna maruz kaldığı için çalışmalar kesintiye uğradı. İşlerin aksamasını engellemek amacıyla Çankırı Belediyesi ile protokol yaptık. 20 Yıllık bir protokole Tuz Mağarası’nı işi ortaklığı şeklinde Belediyeye devrettik. 2 yıllık süre zarfında inşaatını tamamlayıp turizme açacaklar. Çankırı’da kış turizmi konusundaki çalışmalarımız sürüyor. 720 milyon TL’lik yatırımla yapılan 15 Temmuz Ilgaz Tüneli’nin ilimize katkısı olacağını düşünüyoruz. Bu kış Kadın Çayırı mevkisindeki turizme etkisini gördük” ifadeleri ile tamamladı.

ÇANKIRI 31’İ BÜYÜKŞEHİR 81 İL İÇERİSİNDE 40’INCI SIRAYA YERLEŞTİ

Eski bir vilayet olan Çankırı’da İl müdürlüklerinin teşkilatlandığını, her hangi bir eksiği olmadığını ifade eden Vali Köse, “Devletimiz ve Hükümetimiz tarafından da araç gereç ve personel ihtiyaçları sağlanıyor.”diyerek ve sağlanan imkanların diğer illerden daha az olmadığının altını çizerek; “Son değerlendirmelere göre gelişmişlik sırasında 40’ıncıyız. 81 il içerisinde 40’ıncı sıraya yerleştik. Bu önemli bir sıralama, gayri safi yurt içi sıralamasında. Zaten 81 ilin 31 tanesi büyük şehirler. Geriye kalan iller içerisindeki sıralamada çok ön sıralardayız. Gelişmesi devam ediyor. Bir taraftan OSB’ler, yatırım talepleri çok fazla. Fakat bir sorunumuz var; iş gücü… İş gücü azlığı sebebiyle yatırımlar ağır devam ediyor.

DORUK BÖLGESİNİN KASTAMONU VALİLİĞİ İLE ÇALIŞMA YAPACAĞIZ

Bölgedeki turizm yatırımları hakkında bilgi veren Çankırı Valisi Mesut Köse, Ilgaz Dağı’ndaki yatırımları Kasatmonu valiliği ile birlikte yürütmeyi planladıklarını kaydederek; “Ilgaz Tüneli yapıldıktan sonra bölgede canlılık yaşanıyor. Özellikle kış turizmine etkilerini bu yıl gördük. Bizim de yaptığımız düzenlemelerin de etkisiyle iki katına yakın turist çekti bölge. Doruk bölgesinin Kastamonu Valiliği ile birlikte yönetimi konusunda bir çalışmamız var.  Dağın bir tarafı Kastamonu, diğer tarafı Çankırı olduğu için Kastamonu’yla tek elden ortak yönetim çalışma başlatacağız” dedi.

YILDIZ TEPE ÇALIŞMASI KOORDİNASYONLUĞUMUZDA SÜRÜYOR

Vali Köse, Çankırı Valiliği’nin yürüttüğü Ilgaz’daki turizm yatırımları ile ilgili ise; “Bizim koordinasyonluğumuzda Turizm Müdürlüğümüz, Özel İdaremiz ve Ilgaz Kaymakamlığı’nın Yıldız Tepe ile ilgili çalışması sürüyor” ifadelerine yer verdi.

EĞİTİM, SAĞLIK YATIRIMLARI DEVAM EDİYOR

Vali Köse Çankırı İl Merkezi’ndeki yatırımlar ile ilgili şu ayrıntılara yer verdi; “Üniversite kampusü gittikçe gelişiyor. Eğitim yatırımları devam ediyor. Sağlık alanında hastane inşaatı çalışmamız var. Hem köy yolları, hem de kara yolları bakımında oldukça iyiyiz. İl merkezinde Karayolları tarafından tren yoluna Aşiyan’da bir köprü yapılıyor.”

ASAYİŞ BAKIMINDA OLDUKÇA İYİYİZ

Çankırı’nın asayiş konusunda iyi durumda olduğunu vurgulayan Vali Köse, “Asayiş bakımında oldukça iyiyiz. Uyuşturucu konusunda her hangi bir olay olmamasına rağmen çocuklarımızı koruma amacıyla çalışmalarımız sürüyor” diyerek, önleyici çalışmalar yürüttüklerinin altını çizdi.

ÇANKIRI’DA ÇOK SAYIDA BARAJ YAPIMI TAMAMLANDI

Çankırı’da çok sayıda baraj yapımının tamamlandığını belirten, Koyunbaba Barajı’nın yapımının da tamamlandığını kaydeden Çankırı Valisi Mesut Köse, DSİ’nin çalışmalarını yürüttüğü Kızlar Yolu Barajı’nın ihale aşamasında olduğunu, tamamlanacak ve hizmete girecek barajlar ile Çankırı’nın tarımsal faaliyetini artıracağını söyledi.

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
2282 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

BAŞBAKAN KALKIŞMA OPERASYONUNU ILGAZ’DAN YÖNETTİ” için 1 yorum

  1. recep : diyor ki:

    BAŞBAKAN KALKIŞMA OPERASYONUNU ILGAZ’DAN YÖNETTİ
    https://www.itvhaber.com/basbakan-kalkisma-operasyonunu-ilgazdan-yonetti.html#.WSLwtShxDZA.twitter
    #ÇankırıValisi #MesutKöse #15Temmuz #Başbakan #BinaliYıldırım #KalkışmaOperasyonu #IlgazTüneli #BölgeTurizmi #FETÖ #Çankırı #TuzMağarası