logo

BATTAL İLGEZDİ ‘ANLAŞIN HAZİRAN’DA RUHSAT VEREYİM’

BATTAL İLGEZDİ ‘ANLAŞIN HAZİRAN’DA RUHSAT VEREYİM’

Battal İlgezdi ve ekibi Ataşehir Belediye binasında toplanan mahalle sakinlerine Yenisahra ve Yakın Çevresi 1/5000 ölçekli RNİP ve 1/1000’lik UİP hakkında bilgi verdi.

Recep Kenan/itvahber.com

Ataşehir Belediye Başkanlığı Binası 7. kat Konferans Salonu’nda Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin katıldığı, Barbaros ve Yenisahra mahalleleri imar planları ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Toplantıya, Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’ye Ataşehir Belediye Başkan yardımcıları Gül Coşkun, Sadık Kayhan, İlhami Yılmaz, Hüseyin Hışman, Kalender Özdemir, İBB Meclisi İmar Komisyonu Üyesi ve Ataşehir Belediye Meclisi İmar Komisyonu Başkanı Cemal Şerifoğlu, Ataşehir Belediyesi Plan – Proje Müdürü Temel Önder ile ilgili planlama kuruluşu temsilcisinden oluşan ekip eşlik etti. Ataşehir Belediye Meclis 1. Başkanvekili Sadi Özata, meclis üyeleri, belediye birim müdürleri ve mahalle muhtarlarının katıldığı toplantıya her iki mahalle sakinleri yoğun ilgi gösterdi. Salonun tamamı dolarken ayakta yer bulmakta sıkıntı çekildi.

40 yıldır bekleyen Yenisahra ve Barbaros mahallelerinin hakkı olan imar planlarının sonunda geçte olsa çıktığını kaydeden Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, bu konuda katkıları olanlara teşekkür ederek; 2,5 emsal hakkını kullanabilmek için 10 bin m2 olan yapı adasının 2500 m2’ye kadar çekildiğini, bir an evvel araya gelip birleşerek anlaştıkları müteahhitlerle gelinirse Haziran ayında ruhsat vermeye başlayacağını kaydetti.

MAHALLE KURULALI 40 YIL OLDU

Yıllardır beklenen planları nihayet sonuçlandığını kaydeden Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, Yenisahra ve Barbaros halkına hayırlı olsun dileği ile başladığı toplantıdaki konuşmasında; “Bu planlar yıllar önce yapılması gerekiyordu. Bu planlar ne Ataşehir Belediyesi’nin lütuftur sizlere, nede Büyükşehir Belediyesi’nin… Hakkınız olan bu planları geç de olsa aldınız. Bu mahalle kurulalı 40 yılı geçti. 1 yaşındaki çocuk 40 yaşına geldi. 40 yaşındakiler 80 yaşına geldi. Batı Ataşehir taş ocağıydı, orada Yenisahra vardı. Şimdi burada bir daire 1 milyon TL, Yenisahra hala aynı durumda; imar bekliyor” diyerek bölge halkının yıllardır imar beklediğini kaydetti.

SİZ HAKKINIZ OLANI ALDINIZ

İmar planlarının hazırlanmasında emeği geçen İBB Başkanı Kadir Topbaş’a öncelikli olmak üzere, İBB Meclisinde görev yapan bütün siyasi partilerin meclis üyelerine bölge halkı ve kendi adına teşekkür eden Battal İlgezdi, imarda siyaset olmayacağını altını çizerek; “Siz hakkınız olanı aldınız. Planlar istediğimiz gibi oldu mu? Olmadı… Ataşehir Belediye Başkanlığı ve sizlerin yapmış olduğu itirazların hepsi ret edildi. İtirazların hiç biri kabul edilmedi Büyükşehir’de” dedi.

10 BİN M2’Yİ ZORUNLU TUTARSANIZ SORUNU ÇÖZMEYİZ

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi Yenisahra ve Yakın Çevresi 1/5000 ölçekli Revize Nazım İmar Planı ile ilgili değerlendirmelerini şöyle sürdürdü:

Daha önce sizleri 2.5 Emsali alabilmeniz için 10 bin m2’ye zorunlu tutmuşlardı. Yani 10 bin m2 bir araya geleceksiniz verilen üst emsalden faydalanacaktınız. İBB Meclisi İmar Komisyonu üyemiz Cemal Şerifoğlu’na teşekkür ediyorum. İmar Komisyonu’nda toplantılarda; “10 bin m2’yi zorunlu tutarsanız bu m2’yi kimse toplayamaz, sorunu çözme şansımız olmaz” dedik.

EMSALDE DEĞİŞİKLİK OLDU

Emsalde iki değişiklik oldu. 2500 m2’ye kadar olan arsaya 2.2 Emsal verdiler. Daha önce burası 1 Emsaldi… 2500 m2 ile 5000 m2’ye 2.4 Emsal verdiler. 15 Kat yükseklik. 5000 m2 ve üzerine de; 2.5 Emsal ve 15 kat yükseklik verdiler. Bizim teknik ekibimiz ve İBB Meclis üyelerimizin telkini sonucunda bu noktaya geldi. Bu durum müteahhitlerin çok hoşuna gitmedi. Komşular bir araya gelir, 2500- 5000 m2’ye kadar adalarda istediği vatandaşa verebilir. Ne kadar çok birleşirseniz o kadar çok emsal alıyorsunuz.

“PLANLARI ÇIKASIYA KADAR MÜTEAHHİTLERLE SÖZLEŞME YAPMAYIN”

Başından beri bir çekincem vardı. Sizlere de ilettim bunu. Burada protokol yapan firmaların bazıları çok büyük sıkıntı çekiyor. Ben mahalle sakinlerine; “imar planları çıkasıya kadar müteahhitlerle sözleşme yapmayın” dedim. “İmza vermeyin… Mal senin… Sizin orası altın gibi yer. Anlaşmaları avukatla yapın. Düzgün müteahhitlere verin, sonra mağdur olmayasınız” dedim. Sizden ricam; bundan sonra anlaşma yapacak vatandaşlarımız bir avukat nezdinde yapsın anlaşmasını. Pazartesi gününden itibaren ofisimizi faaliyete geçiriyoruz. Kafanızdaki soru işaretlerini, bilmediğiniz bir şey varsa bizim ekibimize soruyorsunuz. Size bilgi veriyorlar.  Mutlaka bir hukukçu ile birlikte anlaşma yapın.

HEDEFİM HAZİRAN AYINDA İNŞAAT RUHSATINI VERMEK

Biz ne yapacağız? Biz hazırlıklarımızı yaptık arkadaşlar. Ada ada burada komşularımızı toplayacağız. Her gün yapacağım bu toplantıları. Seri bir şekilde… Çünkü ben Şubat’ın sonu itibarı ile planları Meclis’ten geçireceğim. Büyükşehir’e göndereceğim. Ataşehir Belediyesi olarak bizim yaptığımız 1/1000’lik planı İBB’nin onaylaması gerekiyor. Benim hedefim Haziran ayı itibarı ile sizlerin inşaat ruhsatını vermek…

YETKİM OLSAYDI 7 SENE ÖNCE PLANLARI YAPARDIM

Eğer benim yetkim olsaydı 7 sene önce planları yapardım. Vatandaş ilçe belediye başkanı ile büyükşehir belediye bakanının görevlerini bilmiyor. İlçe belediyesinin çatı yapma şansı bile yok. Bu doğru mu? Orada oturup buranın planını yapmak çok zor… Yetki bize verilseydi ben planı yapmıştım, vatandaşım konutlarında oturuyor olurdu. Ama ben yinede teşekkür ediyorum geç de olsa sorun çözüldü.

YEŞİL ALAN TRANSFERİNDE %40 KESİLİYOR

Bölgemizin yüzde 35,5’i yeşil alan. Park, cami, kültür merkezleri var. Ada transferi maddesi plandaki en büyük sıkıntımız. İmar transferi yaparken yeşil alanda kalan parselleri komşu adaya taşımamız gerekiyor. Ama oraya bir plan notu koymuşlar. Demişler ki; ada transferi olurken yüzde 40’nı keseceksiniz. 100 m2 arsanız varsa, 60 m2 üzerinden emsal veriliyor.

HAZİRAN SONU RUHSATLARI VERMEYE BAŞLARIZ

Biz elimizi çabuk tutuyoruz. Ekip arkadaşlarımızla çalışmalarımız yapıyoruz. Sizler de komşularınızla bir araya gelin, güvenilir firmalarla, bölgenin koşullarına göre anlaşmalarınızı yapın. Önemli olan sorunun çözülmesi… Şubat ayı sonu itibarı ile Ataşehir Belediye Meclisi’nden bu planlar (1/1000 ölçekli Uygulama Nazım İmar Planı) geçecek, Büyükşehir’e gidecek. Büyükşehir Mart veya Nisan gibi onaylarsa, Haziran’da bana gelir. Haziran sonu itibarıyla biz ruhsatları vermeye başlarız.

EMSAL DIŞI FAZLALIK HAKKINI KULANDIRACAĞIM

Niye Haziran ayına yetiştirmeye çalışıyorum? %0,25 imarda emsal dışı katkı payı alma durumumuz var. %0,25 emsal dışı fazlalık kazandıran yönetmelik var. Bu hakkı sizlere kullandırmak istiyorum bölgede. Bu hakkı kullanırsanız %2,75 Emsal üzerinden anlaşma yapacaksınız. Bu %25’i vatandaş bilmiyor. 100 m2 olan arsanınız 125 m2 olarak değerlendirilecek. Bundan sizler de yararlanacaksınız, müteahhitler de.

UZUN SÜREDİR ÇALIŞAN MÜTEAHHİT FİRMALAR AYAKTA KALMAYA ÇALIŞIYOR

Bölgede çok uzun süredir çalışan müteahhit firmalar var. Emek koydular, para koydular, kira veriyorlar. Uzun zamandır ayakta kalmaya çalışıyorlar. Türkiye’nin koşulları belli… Ne kadar elimizi çabuk tutarsak, sorun o kadar çabuk çözülür. Burası değişir, dönüşür. Sizler de 2 – 2,5 yıl sonra kendi evlerinize girersiniz. Arzu eden oturur, arzu eden satar başka yerden ev alır.

Biz bu işleri birlikte takip ettik. Adalet ve Kalkınma Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi ve Saadet Partisi ilçe başkanlarına teşekkür ediyorum.

TRANSFER OLACAĞI ADAYI BELİRLEYECEĞİZ

Plan çıkar çıkmaz yeşil alanda kalan hak sahipleri toplanıp transfer olacağı adayı belirleyeceğiz. Müteahhitler de itiraz etmez çünkü transfer alan adada Emsal üst limiti 3’e çıkıyor.

MÜLKİYET TRANSFERİ İSTEDİK

Biz mülkiyet transferi istedik. Türkiye’nin hiçbir yerinde bu uygulamanın olmadığını, yasaların da izin vermediğini söyleyerek kabul etmediler. Ne anayasada ne de yasada yeri olmadığından dolayı Mülkiyet transferi yok.

Dere yataklarında parsellerimiz var. İSKİ’den görüş alacağız bu parsellerle ilgili. Onları da en yakın adaya transfer edeceğiz.

Plan bitti ve bize geldi artık. İtiraz hakkımız yok. Mahkemeye gider iptal ettirirsek yeni, bir plan talep etme şansımız yok. Elimizi çabuk tutmak zorundayız. Ben de elimi çabuk tutmalıyım ki bir daha mağdur olamayasınız. Çok çabuk bir şekilde bir araya gelerek müteahhit firmalarla anlaşarak ruhsat için başvuru yaparsınız.

ANLAŞARAK BANA GELİN, RUHSATLARINIZI VERİYİM

Şunu da yaparsınız; komşular bir araya gelir 3 bin m2 alanı toplarsanız kendiniz de yapabilirsiniz. Bu çözüm mü? değil… Bir an önce bir araya gelip kaliteli, iş yapabilecek müteahhit firmalarla anlaşarak bana gelin. Ben de sizin ruhsatlarınızı veriyim.

Toplantı, Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi tarafından Yenisahra ve Barbaros mahalleleri sakinlerine Yenisahra ve Yakın Çevresi 1/5000 ölçekli RNİP ve 1/1000’lik UİP hakkında verilen bilgi sonrasında beraberindeki belediye ekibi vatandaşların sorularını yanıtladığı soru – yanıt bölümüyle devam etti.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

#

BATTAL İLGEZDİ ‘ANLAŞIN HAZİRAN’DA RUHSAT VEREYİM’” için 2 Yorum

  1. Kanuna nizama boynumuz kıldan incedir amma velakin adaletsizlik olduğu zaman ok yaydan çıkar kanun neyi gerektiriyorsa tc vatandaşı olarak hakkımız neyse adalet mutlaka tecelli eder haklıyı haklı çıkartır burda bir adaletsizlik var başkanım