logo

BEBEKLİ KADININ ÜSTÜNE YÜRÜYEN OTOBÜS ŞOFÖRÜ  TBMM’DE

CHP PM Üyesi ve Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, kucağında minik yavrusu olan kadın yolcunun üzerine yürüyen özel halk otobüsü şoförünü TBMM gündemine taşıyarak bakana sordu.

Recep Kenan/itvhaber.com

CHP PM Üyesi ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle TBMM başkanlığına verdiği önergede İstanbul’da şehir içi ulaşımını daha güvenli hale getirmek için hizmet vermesi gereken İstanbul Büyükşehir Belediye bünyesindeki İETT’ye bağlı otobüslerde son günlerde yaşanan olayları sordu.

Özellikle İstanbul’daki Özel Halk otobüslerinin, tıpkı yolcu minibüsleri gibi durakta bekleyen yolcuları kapmak için trafik kurallarına uymayarak, seyahat eden yolcuların canlarını hiçe saymaların şikâyet konusu olduğuna dikkat çeken CHP’li Gamze Akkuş İlgezdi, İETT’ye bağlı otobüslerde şoför olarak hizmet veren belediye personelinin yolculara karşı fiziki müdahaleye varan tutumlarının da kaygı verici bir hal aldığını vurguladığı önergesinde; “Hatırlanacağı üzere, 6 Eylül 2016 tarihinde, bir metrobüs sürücüsü, klima nedeniyle tartıştığı yolcuyu, elindeki çakıyla yaralayarak, kaçmıştı. Yine 6 Ocak 2017 tarihinde, İETT hattında görev yapan bir şoförün, otobüse binmeye çalışan engelli bir vatandaşımıza yönelik, “ben sana yardım etmek zorunda değilim” sözleri tartışma yaratmış, söz konusu personel hakkında idari soruşturma başlatıldığı açıklanmıştı” ifadelerine yer verdi.

Son olarak dün sosyal medyada yayılan ve İstanbul Eminönü-Yeşilpınar hattında çalışan bir özel halk otobüsü şoförünün, kucağında minik yavrusu olan kadın yolcunun üzerine yürüdüğü görülen görüntülerin halkın büyük tepkisini topladığının altını çizen Gamze Akkuş İlgezdi; “İstanbul trafiğinde can taşıyan otobüslerde ve dolmuşlarda görev yapan şoförlerin, hem trafik kurallarını hem de insan haklarını çiğneyip geçmesi, toplu taşımacılığın sahipsiz kaldığının önemli bir göstergesidir. Durum böyle olunca, toplu taşıma araçlarında, toplu şiddet sahneleri de kaçınılmaz olmaktadır” dediği önergesinde, Bakan tarafından yanıtlanması istemi ile şu soruları yöneltti:

1-) İETT bağlı otobüslerde görev yapan şoförler sayısı nedir?

2-) İETT bağlı özel halk otobüslerinde görev yapan şoför sayısı nedir?

3-) 2002-2017 yılları arasında kavgaya karıştığı gerekçesiyle hakkında soruşturma açılan İETT şoförü sayısı nedir? Bu soruşturmalar sonucunda görevine son verilen şoför sayısı nedir? Bu sayının yıllara göre dağılımı nedir?

4-) 2002-2017 yılları arasında kavgaya karıştığı gerekçesiyle hakkında soruşturma açılan İETT’ye bağlı özel halk otobüsü şoförü sayısı nedir? Bu soruşturmalar sonucunda görevine son verilen şoför sayısı nedir? Bu sayının yıllara göre dağılımı nedir?

5-) 2002-2017 yılları arasında saldırıya uğrayan İETT şoförü sayısı nedir?

6-) 2002-2017 yılları arasında saldırıya uğrayan İETT’ye bağlı özel halk otobüsü şoförü sayısı nedir?

7-) 2002-2017 yılları arasında İETT’ye bağlı otobüslerde gerçekleşen taciz, darp ve hırsızlık olaylarının sayısı nedir? Bu sayının yıllara ve otobüs hatlarına göre dağılımı nedir?

8 -) 2002-2017 yılları arasında İstanbul’da trafik kazasına karışan İETT ve özel halk otobüsü sayısı nedir? Bu sayının yıllara ve hatlara göre dağılımı nedir?

9-) 2002-2017 yılları arasında İETT ve özel halk otobüslerinin karıştığı kazalarda hayatını kaybeden ve yaralanan yolcu sayısı nedir? Bu sayının yıllara göre ayrı ayrı dağılımı nedir? Otobüslerin karıştığı kazalarda hayatını kaybeden ve yaralanan yaya sayısı nedir? Bu sayının yıllara göre ayrı ayrı dağılımı nedir? Ödenen tazminat miktarı nedir?

10-) 2002-2017 yılları arasında hüküm giyerek cezaevine gönderilen İETT personeli şoför sayısı nedir? Bu sayının hüküm giydikleri suçlara göre dağılımı nedir?

11-) 2002-2017 yılları arasında sertifikası elinden alınan İETT şoförü sayısı nedir? Bu şoförlerin sertifikalarının geri alınma sebepleri nedir?

12-) 2002-2017 yılları arasında yüz kızartıcı suçtan dolayı İETT’den atılan ancak özel halk otobüslerinde çalışmaya devam eden şoför sayısı nedir?

13-) 2002-2017 yılları arasında İETT ve özel halk otobüsü şoförlerinden psikolojik tedavi gören var mıdır? Tedavi sonrası antidepresan ilacı kullanıp görevine devam eden var mıdır?

14-) 2002-2017 yılları arasında İETT ve özel halk otobüsü şoförlerinden intihar eden var mıdır?

15-) 2002-2017 yılları arasında İETT ve özel halk otobüsü şoförleri hakkında yapılan şikâyetlerin yıllara göre dağılımı nedir? Şikâyet konularının dağılımı nedir?

16-) İstanbul Eminönü-Yeşilpınar hattında çalışan bir özel halk otobüsü şoförünün, kucağında minik yavrusu olan kadın yolcunun üzerine yürümesi ile ilgili soruşturma başlatılmış mıdır? Şoför halen görevi başında mıdır? Bu şoför zorla mı çalıştırılmaktadır?

Etiketler: » » » » » » »
Share
952 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

BEBEKLİ KADININ ÜSTÜNE YÜRÜYEN OTOBÜS ŞOFÖRÜ  TBMM’DE” için 1 yorum

  1. recep : diyor ki:

    BEBEKLİ KADININ ÜSTÜNE YÜRÜYEN OTOBÜS ŞOFÖRÜ  TBMM’DE
    https://www.itvhaber.com/bebekli-kadinin-ustune-yuruyen-otobus-soforu-tbmmde.html#.WTHG4-wXnlw.twitter
    #KadınYolcu #ÖzelHalkOtobüsüŞoförü #TBMMGündemi #CHP #PMÜyesi #GamzeAkkuşİlgezdi #İçişleriBakanı #SüleymanSoylu