logo

BTP Genel Başkanı Haydar Baş Korona Virüsten Hayatını Kaybetti

BTP Genel Başkanı Haydar Baş Korona Virüsten Hayatını Kaybetti

ailesinden 8 kişinin ‘Covid-19’ testlerinin pozitif çıkması üzerine yoğun bakımda tedavi altına alınan Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Haydar Baş hayatını kaybetti. Haydar Baş Kimdir?

Recep Kenan/itvhaber.com

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Haydar Baş ve ailesinden 8 kişinin ‘Covid-19’ testlerinin pozitif çıktığı belirtildi. Memleketi Trabzon’da olan Baş ve ailesi hastanede tedavi altına alınmıştı.

Trabzon Akçaabat ilçesine bağlı Sarıtaş Mahallesi, Corona Virüs vakaları nedeniyle İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla karantinaya alınmıştı. Salgın yüzünden bir süredir memleketi Trabzon’da Sarıtaş Mahallesi’ndeki evinde bulunan BTP Genel Başkanı Haydar Baş ve ailesinden 8 kişinin ‘Covid-19’ testlerinin pozitif çıktığı belirtildi.

Baş ve ailesinden 8 kişinin Corona Virüs nedeniyle Akçaabat’taki özel hastanede tedavisi devam ederken Haydar Baş yaşama veda etti.

HAYDAR BAŞ KİMDİR?

1947 yılında Trabzon’da doğan Prof. Dr. Haydar Baş ilk, orta ve lise tahsilini Trabzon’da tamamlamasının ardından; 1970 senesinde, Kayseri’deki Erciyes Üniversitesi’ne bağlı Yüksek İslam Enstitüsü’nden mezun olmuştur.

Lisansüstü eğitimini ve doktorasını “Veda Hutbesinde İnsan Hakları” konusundaki tezi ile Bakü Devlet Üniversitesi’nde tamamlamış ve bu üniversitede göreve başlamıştır. Doktora sonrası akademik çalışmalarına devam ederek “İslam ve Hz. Mevlana”, “Tasavvuf Tarihi”, “Din Sosyolojisi” ve “Din Psikolojisi” konularındaki tezleri neticesinde “Profesörlük” unvanını da aynı üniversiteden almıştır.

Dokuz yıldır Bakü Devlet Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışan Sayın Baş, halen Doğu Dilleri ve Edebiyatlarını Araştırma Fakültesi, Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde vazifesini sürdürmektedir.

Akademik kariyerini eğitim sahasında yapmasına rağmen, aynı zamanda bir araştırmacı, yazar, işadamı, sanayici ve tüccar olan Prof. Dr. Haydar Baş’ın hayatından bazı kesitler şöyledir:

*Mefkureci Öğretmenler Derneği’nin Trabzon Şubesi Başkanlığını yapmıştır.

*Beş yıl Devlet Liselerinde, iki yıl Ticaret Liselerinde ve İmam Hatip Liselerinde olmak üzere yedi öğretim yılı öğretmenlik yapmıştır.

*İPA A.Ş.’nin Bölge Müdürlüğünü yürütmüştür.

*BAŞ Şirketler Grubunun, BAŞ Çelik Fabrikalarının, BAŞ Ticaret A.Ş.’nin ve BAŞ Isı Sanayi’nin kurucusudur.

*Halen başyazarlığını yapmakta olduğu İCMAL, ÖĞÜT ve MESAJ dergilerinin kurucusudur.

*Milli Basın Kurultayları’nı tertip eden Basın Kurulu’nun başkanıdır.

*Hayatını kaybeden Haydar Baş Bağımsız Türkiye Partisi’nin (BTP) Genel Başkanı idi.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ