logo

‘BU İŞ ÇOCUK OYUNCAĞI DEĞİL!’

‘BU İŞ ÇOCUK OYUNCAĞI DEĞİL!’

Türkiye’de temel özgürlüklerden mahrum, 1 milyonu aşkın çocuk işçi olduğuna dikkat çeken CHP’li Gamze Akkuş İlgezdi, çocuk işçiliğin insanlık ayıbı olduğuna dikkat çekti.

Recep Kenan/itvhaber.com

12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü dolayısıyla paylaşım yapan TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Üyesi, CHP PM Üyesi ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, “Çocuklarımızın geleceği için mücadele etmek siyasi değil, vicdani bir görevdir. Seyirci kalmayalım.”dedi.

Dünyadaki ve ülkemizdeki çocuk işçi sorununa dikkat çekmek amacıyla sosyal medyada paylaşım yapan TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Üyesi, CHP PM Üyesi ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, güvencesiz çalışma havuzunun ana kaynağı olarak gösterdiği “çocuk işçiliği”ne ve çocukların “Çocuk olma hakkı”na dikkat çekti. CHP’li İlgezdi paylaşımında; dünyada 5 çocuktan birinin, ülkemizde ise 1 milyonu aşkın çocuk işçinin varlığının altını çizerek, çocuklarımızın geleceği için mücadele etmenin siyasi değil, vicdani bir görev olduğunu vurguladı.

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Üyesi, CHP PM Üyesi ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi’nin 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü dolayısıyla yaptığı paylaşım:

Güvencesiz çalışma havuzunun ana kaynağı olan çocuk işçiliği, bir insanlık ayıbıdır. Bugün dünyada her 5 çocuktan 1’i çalışmak zorunda. Türkiye’de ise temel özgürlüklerden mahrum, 1 milyonu aşkın çocuk işçi olduğu biliniyor. Bu çocuklarımız; fiziksel, sosyal ve kültürel gelişimlerine zarar veren koşullarda, çağdaş köleler olarak çalıştırılıyorlar. Oysa onların tek istekleri var: “Çocuk Olma Hakkı.” Onlar; tamirhanelerde yağ birikintisinde değil, oyun oynarken kirlenmek istiyorlar. Onlar; tarlada çalışırken değil, top oynarken terlemek istiyorlar. Çocuklarımızın geleceği için mücadele etmek siyasi değil, vicdani bir görevdir!

Seyirci kalmayalım!

Etiketler: » » » » » » » »
Share
497 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ