logo

Bu Mücadeleye Destek İçin: ‘Evinde Kal İstanbul’

Bu Mücadeleye Destek İçin: ‘Evinde Kal İstanbul’

Koronavirüs salgınına karşı verilen top yekûn bir mücadele tüm sağlık çalışanlarına teşekkür eden Vali Yerikaya: Bu mücadeleye destek için “Evinde Kal İstanbul” diyoruz.

Recep Kenan/itvhaber.com

İstanbul Valisi Ali Yelikaya yaptığı başın açıklamasında, Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulu kararları doğrultusunda mücadelenin devam ettiğinin altını çizerek; “Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında devletimiz pek çok tedbir aldı, almaya da devam ediyor.” Dedi.

RİSK GRUBU 65 YAŞ VE ÜSTÜ İLE KRONİK HASTALARA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Vali Ali Yelikaya, açıklamasında; “Bu tedbirlerden biri de Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulu kararları doğrultusunda; İçişleri Bakanlığımızca 22 Mart’ta ülkemiz genelinde Öncelikli risk grubunda bulunan 65 yaş ve üstü ile kronik hastalığı bulunan vatandaşlarımızın sokağa çıkmalarının yasaklanması uygulamasıdır.” Diye konuştu.

MECBUR KALMADIKÇA EVDEN DIŞARIYA ÇIKILMAMALIDIR

“Bu uygulamanın kararlılıkla sürdürülmesi, salgınla mücadelede çok büyük önem taşıyor.” İfadeleri ile açıklamasını sürdüren İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, “Kronik hastalığı bulunanlar ve yaşlılarımıza virüs bulaşmasını önlemenin tek yolu, vatandaşlarımızın gönüllü olarak kendilerine karantina uygulamaları, yani mecbur kalmadıkça evden dışarıya çıkmamalarıdır.” Uyarısını da yaptığı açıklamasında şu ayrıntılara yer verdi:

BÜYÜKLERİMİZİ İNCİTECEK EN KÜÇÜK BİR SAYGISIZLIĞI KABUL EDEMEYİZ

Sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi; “Yaşlı büyüklerimizle ilgili hassasiyetimizin sebebi, onların diğerlerine hastalık bulaştırıyor olması değil, onlara hastalık bulaşmasının önüne geçmektir. Bunun için başımızın tacı olan yaşlılarımızı sevgiyle saygıyla özenle korumalıyız. Büyüklerimizi incitecek en küçük bir saygısızlığı dahi kabul edemeyiz.”

İKAZLARA AZAMİ HASSASİYETİ GÖSTERMELİ, EVLERİNDE KALMALI

Değerli İstanbullulardan ricamız, önümüzdeki kritik günlerde hastalığın yayılmasını engellemek için, Bilim Kurulumuzun tavsiyeleri doğrultusunda hareket etmeleri; Sağlık Bakanlığımız ve İçişleri Bakanlığımız ile ilgili kurumlarımızdan gelen ikazlara azami hassasiyeti göstermeleri; evlerinde kalmalarıdır.

İL VE İLÇELERİMİZDE VEFA SOSYAL DESTEK GRUPLARI KURDUK

65 yaş ve üstü olan büyüklerimizden; Maddi durumu iyi olmayan, kronik rahatsızlığı bulunan, evlerinde ihtiyaçlarını karşılayacak yakınları bulunmayan bu vatandaşlarımızın sokağa çıkmadan temel ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla, il ve ilçelerimizde VEFA SOSYAL DESTEK GRUPLARI Kurduk.

EKİPLER YOĞUN BİR GAYRET GÖSTERİYOR

112, 155 ve 156’ya sizlerden gelen çağrı ve talepleri yerine getirmek için Kaymakamlarımızın koordinasyonunda 39 İlçemizdeki Vefa İletişim Merkezlerimizde görevli Polis, jandarma, belediye, AFAD, Kızılay ve Sivil Toplum Kuruluşlarımızın ekipleri yoğun bir gayret gösteriyor.

Uygulamanın başladığı 22 Mart Pazar günü saat 13.00’ten bugün sabaha kadar “Vefa” çalışmaları kapsamında İstanbul genelinde toplam 39.614 vatandaşımızın çağrısına cevap verildi.

36.301 vatandaşımızın temel ihtiyaçları ile ilgili talepleri alındı ve yerine getirildi. 3.313 vatandaşımızın ise bilgi edinme amaçlı çağrısına cevap verildi.

VEFA SOSYAL DESTEK ÇALIŞMALARIMIZDA  YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA SERGİLENİYOR

Valiliğimiz koordinasyonunda, Vefa Sosyal Destek çalışmalarımızın en güzel şekilde gerçekleşmesi için, bütün kurum ve kuruluşlarımız arasında güzel bir yardımlaşma ve dayanışma sergileniyor.

İçinden geçtiğimiz bu zor dönemde, Devletimizin şefkat elinin, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza en hızlı şekilde ulaşması için ekiplerimizin gösterdiği özveri ve gayretlere teşekkür ediyorum.

50 BİN VATANDAŞIMIZA 6 HAFTA BOYUNCA DÜZENLİ GIDA KOLİSİ

Değerli İstanbullular, Bugün özel bir çalışmayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

İstanbul VEFA hizmetleri kapsamında; Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarımızca belirlenen, 65 yaş ve üstü maddi durumu iyi olmayan 50 bin vatandaşımıza düzenli olarak 6 hafta boyunca gıda kolisi ulaştıracağız.

HAYIRSEVERLERE, GETİR FİRMASINA TEŞEKKÜRLER

Bu amaçla, Hayırseverlerimizin desteğiyle 300 bin gıda kolisi hazırlıyoruz. Gıda kolilerini Pazartesi gününden itibaren, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ulaştıracağız. Gıda kolileri, mobil uygulama GETİR tarafından Vatandaşlarımıza evlerinde teslim edilecek. Gıda kolilerinin temininde katkı sağlayan hayırseverlerimize, ücretsiz teslim görevini üstlenen GETİR firmasının yönetimi ve çalışanlarına, gösterdikleri duyarlık ve destekleri için teşekkür ediyorum. Allah hayırlarını kabul etsin.

SİZLERİ ÇOK SEVİYORUZ

Değerli büyüklerimiz, Annelerimiz, babalarımız; Dedelerimiz, ninelerimiz, Sizleri çok seviyoruz. Bu günlerimizi sizlere borçluyuz.  Sizler bizim dua kapımızsınız. Sizler evinizde kaldığınız sürece, elimizden gelenin en iyisini yapmaya gayret edeceğiz.

BU TOP YEKÛN BİR MÜCADELEDİR

Bu top yekûn bir mücadeledir. Sabır, anlayış ve işbirliği ve Allah’ın izniyle bu zor günlerin üstesinden hep birlikte geleceğiz. Zorunlu olarak dışarı çıkan vatandaşlarımızın da açıklanan tedbirlere riayet etmeleri hayati önem taşıyor. Bu süreçte tokalaşmamak gibi; toplu ulaşım,  sosyal ortamlar ve çalışma ortamlarında “sosyal mesafeye” dikkat etmek çok önemli.

MÜCADELEYE DESTEK İÇİN “EVİNDE KAL İSTANBUL”

Tedbirleri ne kadar sıkı uygularsak bu süreci o kadar hızlı atlatacağımızı lütfen unutmayalım. Son olarak, tüm sağlık çalışanlarımıza İstanbullular, ülkemiz ve milletimiz adına şükranlarımı sunuyorum. Bu mücadeleye destek için “Evinde Kal İstanbul” diyoruz.

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ