logo

Bülent Tezcan ‘Başvuru Sayısı: 2822’

Bülent Tezcan ‘Başvuru Sayısı: 2822’

bulent-tezcan-adayCHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan milletvekili aday adaylığına 2173’ü erkek, 649’u kadın, 158’i genç ve 72’si engelli toplam 2822 başvuru olduğunu açıkladı.

Recep Kenan/itvhaber.com

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan “partimize 2173’ü erkek, 649’u kadın, 158’i genç ve 72’si engelli olmak üzere toplam 2822 kişi milletvekili adayı olmak için başvurdu” dedi.

Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan CHP Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında süre tamamlanarak başvurunun sona erdiğini duyurduğu, milletvekili aday adaylığı başvuruları hakkında ayrıntılı açıklamalarda bulundu.

2822 Aday Adayının 1871’i Önseçim İstiyor

2822 aday adayının 1871’i önseçime müracaat ettiğini belirten Bülent Tezcan, “Demek ki CHP Genel Merkezi değil, CHP üyeleri adayların çoğunu belirleyecek. 39 kontenjanımız var, kontenjana 461 müracaat oldu” ön seçime gösterilen ilginin altını çizdi.

Müracaatların %62,5’u Üniversite, %1,9’u İlkokul Mezunu

Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan aday başvuru profili oranlarını; “Müracaat edenlerin %62,5’u üniversite, %13,7’si lise mezunu. %9,7’si yüksek lisans yapmış. %8,7’si yüksek okul,  %3,5’u ortaokul, %1,9’u ilkokul mezunu. Meslek grupları arasında avukatlar birinci onları mühendisler, emekliler, işadamları, doktorlar izliyor” şeklinde olduğunu belirtti.

Adaylar 85 Seçim Çevresinin 55’inde Sandıkta Belirlenecek

Tezcan, basın toplantısında yaptığı açıklamada; “Türkiye’de 85 seçim çevresi var, bu 85 seçim çevresinin 55 tanesinde önseçim, eğilim yoklaması ya da aday yoklamasıyla yani sandık koyarak adaylarımızı üyelere belirletiyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi özellikle 80’lerden sonra en çok önseçim yaptığı aday belirleme sürecini yaşıyor. 55 seçim çevresinde önseçim yapacağız. 30 seçim çevresinde de merkez yoklaması yöntemiyle adaylarımızı belirleyeceğiz. Önseçim yöntemiyle aday belirlemenin örgüt tabanında yarattığı coşkuyu, heyecanı, hareketliliği şimdiden görmeye başladık” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan Şu Açıklamayı Yaptı:

Başvuru süresinde toplam  müracaat sayımız 2822. Cumhuriyet Halk Partisinden aday adayı olmak üzere müracaat edenler 2822. Bunun 2173 kişisi erkek müracaatçı, 649 kişisi kadın müracaatçı. Genç aday adayı sayımız 158. Engelli aday adayı sayımızda 72. Muhtemelen merak ediyorsunuz soracaksınız biraz sonra sormaya fırsat vermeden açıklayalım.

En Genç Aday Adayı 25 Yaşında Bursa’dan

En genç aday adayımız 25 yaşında Bursa’dan Semih Özdemir isimli arkadaşımız. En çok kadın aday adayı başvurumuz doğal olarak İstanbul’da yapılmış. Başvuru sırasına göre baktığımızda en çok aday adayı İstanbul, sonra Ankara, ondan sonra İzmir illerimiz geliyor. Aday adaylarından 1871 arkadaşımız önseçime müracaat etti. Yani 2822 aday adayının 1871’i görüyorsunuz büyük bir çoğunluğu %60’a yakın kısmı önseçimde yarışacak.

Demek ki Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi değil, Cumhuriyet Halk Partisi üyeleri adaylarını belirleyecek. 461 aday adayımız kontenjana müracaat etti. Toplam 39 kontenjanımız var. 28 önseçim yapılan hakim gözetiminde önseçim yapılan yerlerde. 11 örgüt denetiminde önseçim yapacağımız yerler. Toplam 39 yerimiz var. 39 kontenjan yeri için toplam 461 arkadaşımız başvuru yaptı. Merkez yoklamasına başvuranların sayısı da 490.

Enfazla Müracaat Ünversite Mezunu ve Avukat

Bu çerçevede 2822 aday adayı arkadaşımız müracaat etmiş durumda. Eğitim durumlarıyla ilgilide bir bilgi vereyim. Müracaat edenlerin %62,5’u üniversite mezunu. %13,7’si lise mezunu. Büyüklük sırasına göre iniyorum. %9,7’si yüksek lisans yapmış. %8,7’si yüksek okul mezunu. %3,5’u ortaokul mezunu. %1,9’u ilkokul mezunu.

Meslek grupları olarak en fazla müracaat edenler avukatlar. Ondan sonra mühendisler, daha sonra emekliler, işadamları, doktorlar olmak üzere sıralanıyor. Her meslek grubundan müracaat eden aday adayı arkadaşımız bulunmaktadır.

125 Milletvekilinin 110’u Müracaat Etti

Son olarak milletvekili arkadaşlarımızla ilgili bir merak vardır tahmin ediyorum. Biliyorsunuz şuanda 125 milletvekilimiz var Cumhuriyet Halk Partisi grubunda. 125 milletvekili arkadaşımızın 15 arkadaşımız henüz aday adaylığı için müracaatta bulunmadı. 110 milletvekili arkadaşımız aday adaylığı için müracaat etti. Tabi ki milletvekili arkadaşlarımız kendi değerlendirmeleri sonucu önümüzdeki günlerde de herhangi bir şekilde yasal süreç engel olmadığı sürece kararlarını verebilirler partiler bu noktada aday adaylıklarında her zaman yasal süreçleri, önseçimle ilgili yasal takvimi engellememek kaydıyla müracaatlar alınabilir.

29 Mart’ta 45 Bölgede Ön Seçim

Bu çerçevede aday başvurusu sürecini resmi olarak tamamladık. Şimdi önümüzdeki hedefimiz biliyorsunuz önseçime girecek arkadaşlarımız seçim takvimi gereği 29 Mart tarihinde yargıç gözetiminde Türkiye’de 45 bölgede seçim çevresinde önseçime girip kimlerin aday olacağı belirlenecek.

10 seçim çevresinde ise örgüt denetiminde biz adaylarımızı sandık koyarak belirleyeceğiz. Orada da il seçim ve ilçe seçim kurullarının belirlediği sistemi uygulayacağız. Sadece hakimi çıkaracağız devreden. Örgütlerimizin seçim kurulları, sandık kurulları görev yapacak, gözetmenler görev yapacak. Bunların bütün hazırlıklarını tamamladık çalışan arkadaşlarımızla, kadrolarımızla beraber.

Ön Seçim Oy Pusulaları Hazır

Oy pusulaları hazırlandı, sıralamaları belirlendi oy pusulasındaki sıraları, baskıya girdi, çuvalları, mühürlerine kadar her şey hazırlandı. Onların eğitim düzenleri şimdiden hazırlandı bölgelerde sandık başkanlarına gidip arkadaşlarımız eğitim verecek. Cumartesi Pazar bu hafta sonu 5 yerde, 21 – 22’sinde de kalan 5 yerde eğilim yoklamalarını yapacağız. Müracaatlar sürecinde partide çalışan 150’ye yakın arkadaşımız, parti çalışanımız, Genel Merkez siyasi kadrolarından bahsetmiyorum parti emekçisi arkadaşlarımız çok yoğun bir performans gösterdiler.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ