logo

CAN DÜNDAR VE ERDEM GÜL SERBEST

CAN DÜNDAR VE ERDEM GÜL SERBEST

can_dundar_erem_gulAnayasa Mahkemesi, Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ü 3’e karşı 12 oy çoğunluğuyla tahliye kararı verdi.

Kararı 3’e karşı 12 oy çoğunluğuyla alan Anayasa Mahkemesi, Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün, kişi hürriyeti ve güvenliği haklarının ihlal edildiğine karar vererek, ihlalin ortadan kaldırılması için dosyayı ilgili mahkemeye gönderdi.

CAN DÜNDAR ve ERDEM GÜL TAHLİYE EDİLDİ

Mahkeme tarafından Anayasa Mahkemesi kararı doğrultusunda alınan karar ile Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile Ankara Temsilcisi Erdem Gül sabaha karşı saat 03:00’da tahliye edildi.

Anayasa Mahkemesi kararı 3’e karşı 12 oy çoğunluğuyla, kişi hürriyeti ve güvenliği haklarının ihlal edildiğine karar ver.

Anayasa Mahkemesi, MİT TIR’larındaki silah ve mühimmat görüntülerini yayımladıkları gerekçesiyle “terör örgütüne yardım, casusluk ve devlet sırlarını ifşa etmek” iddiasıyla geçen yıl kasım ayında tutuklanarak Silivri Cezaevi’ne gönderilen Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün yaptığı başvuruyu haklı buldu.

Mahkeme, Dündar ve Gül’ün tutukluluklarını “hak ihlali” kapsamında değerlendirerek serbest kalmalarını istedi. Mahkemenin kararında Anayasa’nın üç maddesinin ihlal edildiği belirtildi. Kararda, “kişi hürriyeti ve güvenliği”, “düşünceyi açıklama ve yayma hürriyeti” ve “basın hürriyeti” ile ilgili maddelerin ihlaline dikkat çekildi.

DÜNDAR VE ERDEM NE ZAMAN TAHLİYE EDİLECEK?

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Can Dündar ve Erdem Gül’ün tahliye taleplerini “hak ihlali” kararının bizzat Anayasa Mahkemesi tarafından gönderilmesinden sonra değerlendirilecek.

Anayasa Mahkemesi’nin Can Dündar ve Erdem Gül hakkında ‘Hak ihlali’ kararının ardından avukatları iki gazeteci hakkında tahliye talebinde bulunmak üzere Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayına geldi. Burada Dündar ve Gül’ün dosyasının bulunduğu İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi kalemine gelen avukatlar bir süre yüksek mahkemenin UYAP üzerinden yerel mahkemeye gönderilmesini bekledi.

Kararın UYAP üzerinden gelmemesi üzerine avukatlar tahliye içerikli dilekçelerini Anayasa Mahkemesi’nin kararı ile birlikte elden İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi kalemine verdi.

MAHKEME, İDDİANAME OKUNURKEN TAHLİYE TALEBİNİ İNCELEDİ

Talebi değerlendirecek mahkeme heyetinin iddianamenin okunulmasıyla devam eden Tahşiyeciler grubuna kumpas kurulduğu iddialarına ilişkin davada bulunması üzerine dilekçe salona götürüldü. Mahkeme kaleminde bulunan memurlar tahliye talebini elden duruşma salonunda bulunan mahkeme heyetine teslim etti. Mahkeme heyeti, iddianame okunurken avukatlar tarafından verilen tahliye talebini içeren dilekçeyi ve ekindeki Anayasa Mahkemesi kararını bir süre inceledi.

TAHLİYE TALEBİ ANAYASA MAHKEMESİNİN KARARI GÖNDERMESİNDEN SONRA DEĞERLENDİRİLECEK

Bir süre kararı inceleyen mahkeme, kararın Anayasa Mahkemesi tarafından kendilerine gönderilmesi gerektiğini kalemdeki memura iletti. Anayasa Mahkemesi’nin “Hak ihlali ” kararının bizzat Anayasa Mahkemesi tarafından mahkemelerine gönderilmesi sonrasında Dündar ve Gül’ün tahliyesi ile ilgili kararını vereceğini memur aracılığı ile Dündar’ın avukatlarına ilett

DÜNDAR VE GÜL’ÜN BAŞVURU GEREKÇESİ

Dündar ve Gül mahkemeye yaptıkları başvuruda kaçmaları, delilleri yok etme veya değiştirme hallerinin bulunmadığını gerekçe göstererek tutuklanmalarının Anayasa’ya aykırı olduğunu belirtmişlerdi.

Anayasa Mahkemesi’ne yapılan başvuru dilekçesinde, tutuklama kararıyla ifade özgürlüğünün çiğnendiği, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi kararlarına uyulmadığı vurgulanmıştı.

Mahkeme bireysel başvurular kapsamında hem Adalet Bakanlığı hem de Cumhuriyet gazetesi avukatlarından görüş bildirmelerini talep etmişti.

Anayasa Mahkemesi’nin görüş istediği Adalet Bakanlığı, AİHM’nin ifade özgürlüğüne ilişkin verdiği kararlara işaret ederek bu kriterlerin dikkate alınması gerektiği değerlendirmesine dikkat çekmişti.

ŞİMDİ NE OLACAK?

Can Dündar ve Erdem Gül’ün avukatları şimdi 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvuracak. Ve AYM’nin kararı doğrultusunda tahliyesi istenecek.

 

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ