logo

Çankırı Kurşunlu’daki Seramik Fabrikasında Üretim Durdu

Çankırı’nın Kurşunlu ilçesindeki Yıldızlar Holding A.Ş.’ye bağlı, 1000 kişinin çalıştığı seramik fabrikasında, elektrik ve doğal gaz borcu nedeniyle üretim durduruldu.

Çankırı’nın Kurşunlu ilçesinde faaliyet gösteren Yıldızlar Holding A.Ş.’ye bağlı, yaklaşık 1000 kişinin çalıştığı seramik fabrikasında, üretim durduruldu. İşçiler, ücretsiz izne çıkarılırken, fabrikanın borç nedeniyle elektriği ve doğal gazı kesildi.

Kurşunlu’da, 2011 yılında faaliyete başlanılan Yıldızlar Holding bünyesindeki seramik fabrikasında işçiler, ekonomik nedenlerle ücretsiz izne gönderildi.

Fabrikanın borç nedeniyle elektrik ve doğal gazı, geçen pazartesi günü kesildi. Türkiye’nin en büyük seramik fabrikaları arasında yer alan, 1 milyon metrekarelik kapalı alana sahip fabrikada 1000’e yakın işçi çalışıyordu. Fabrikanın faaliyetiyle ilgili belirsizlik sürerken, İşçilerin ücretsiz izne gönderildiği işçilerin bir kısmının işten çıkarabileceği öğrenildi.

1000’e yakın işçinin çalıştığı Yıldızlar SS Holdinge ait fabrikada geçtiğimiz hafta başında borcun ödenmemesi üzerine gaz vanası kapatıldı. BOTAŞ, kendi ana bayisi olan firmanın borcunu ödememesi üzerine; taşıyıcı firma KARGAZ’a gaz arzının durdurulmasını istedi. KARGAZ’a bağlı ekipler fabrikaya gelerek gaz akışını durdurdu. Ardından fabrikada elektrikler de borca bağlı olarak kesilince fabrika terk edilmiş kasaba görüntüsüne büründü. Fabrika yönetimi tarafından yıllık izinleri olan işçiler izne, izni olmayan işçiler ücretsiz izne gönderildi. Fabrika ile ilgili belirsizlik ise halen sürüyor.

Öte yandan fabrikanın üretim kapasitesini düşürerek işçi sayısını 500’e kadar indireceği şeklindeki halk arasındaki söylentiler işçiler arasında huzursuzluk yaşanmasına neden oluyor. Sorunun özellikle okulların açıldığı döneme denk gelmesi ise fabrika işçilerini kara kara düşündürüyor.

Tam kapasite çalışmaya başladığında 5 bin kişinin istihdam edileceği söylenen fabrika bölge halkı için umut kapısı olmuştu.

çalışmaya başladıktan istikrarı yakalamayan fabrika İşçi maaşlarını zamanında ödeyememiş, bir çok ekonomik sorunla karşılaşılmıştı. Maaşlarını alamayan işçiler defalarca D-100 Karayolunu kapatmış, Kurşunlu’ya kadar yürüme eyleminde bulunmuştu.  Maaşsız izne çıkartılan yüzlerce işçi fabrikadaki işinden ayrılmak zorunda kalmıştı. Yıldızlar SSS Holding; seramik, madencilik ve enerji sektörlerinde faaliyet gösteriyor. Holding, kendi bünyesindeki madenleri çıkarıp zenginleştiren sanayi tesislerine de sahip. Endüstriyel hammadde kaynakları, grup şirketlerinden Söğütsen Seramik Sanayi’nin fabrikalarında yer ve duvar karosu olarak değerlendirilip piyasaya sunuluyor.

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
1446 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ