logo

ÇANKIRI’DA TELEF OLAN 5 MİLYON ARI ZEHİRLENDİ Mİ

ÇANKIRI’DA TELEF OLAN 5 MİLYON ARI ZEHİRLENDİ Mİ

ari-zehirGezgin arıcılık yapan Müslüm Armağan’ın Çankırı’nın Ilgaz ilçesinde zarar gören 52 kovanda telef olan yaklaşık 5 milyon arısının zehirlendiği iddia ediliyor.

Çankırı’da gezgin arıcılık yapan bir kişinin telef olan yaklaşık 5 milyon arısının zehirlendiği iddia edildi.

Yaklaşık 3 yıldır Çankırı’nın Ilgaz ilçesine bağlı Süleymanhacılar köyüne gezgin arıcı olarak gelen Müslüm Armağan’ın 52 kovanı zarar görürken, yaklaşık 5 milyon arısı telef oldu.

Arıların zehirlendiğini öne süren Armağan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çankırı’nın Orta, Kurşunlu ve Ilgaz ilçelerine 2008 yılından beri geldiğini belirterek, “Sakarya’da yaşıyorum. Yaklaşık 8 yıldır da 2-3 aylığına arılarımı Çankırı’ya getiriyorum. Süleymanhacılar köyüne 3 yıldır geliyorum. Bu bölgeye her geldiğimde güzel verim aldım.” dedi.

Ballarını süzdükten sonra bir süreliğine Sakarya’ya gittiğini ifade eden Armağan, “Balları aldıktan sonra memlekete gittim. Bir arkadaş, ‘arılarında bir anormallik var, gel bak’ dedi. Ben de çıktım geldim. Geldiğimde arka sıradaki kovanların hepsinin ağzına ilaç sıkıldığını gördüm. Diğer arılarım da onlara yağma yaptığı için hep hasta oldu. Moralim çok bozuk ve ne yapacağımı bilemiyorum.” diye konuştu.

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ