logo

Çankırılı Devlet Adamı Nevzat Ayaz Yaşama Veda etti

Çankırılı Devlet Adamı Nevzat Ayaz Yaşama Veda etti

Devlet adamı kimliğiyle öne çıkan, Milli Savunma ve Milli Eğitim eski bakanlarımızdan, İstanbul eski valisi Çankırı Vakfı Onursal Başkanı Nevzat Ayaz yaşama veda etti.

Recep Kenan/itvhaber.com

Çankırı’nın önemli isimlerinden, devlet adamı kimliğiyle öne çıkan; Çankırıı siyaset ve devlet adamı, eski bakanlarımızdan Nevzat Ayaz 90 yaşında yaşama veda etti.

Milli Savunma ve Milli Eğitim eski bakanlarımızdan, İstanbul eski valisi, “devlet adamı” kimliğiyle öne çıkan, Çankırı’nın önemli isimlerinden, her zaman yanında olduğu Çankırı ve Çankırılı için çok şey yapan, Çankırılı devlet adamı Nevzat Ayaz yaşama veda etti.

PANDEMİ TEDBİRLERİ İLE İSTANBUL’DA DEFNEDLECEK

Tedavi gördüğü Acıbadem Hastanesi’nde yaşama veda ettiği öğrenilen Nevzat Ayaz’ın, pandemi tedbirleri nedeniyle ‘devlet töreni’ istemedikleri ve  sade bir tören ve sınırlı katılımla Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedileceği ifade ediliyor.

Onursal Başkanı ve kurucusu Çankırı Vakfı Taziye Mesajı yayınladı:
“İstanbul Çankırı Vakfı olarak, Değerli büyüğümüze Allah’tan rahmet, ailesi ve sevenlerine baş sağlığı ve sabırlar diliyoruz. Çankırımıza ve Vakfına yaptığı hizmetleri asla unutmayacağız. Başımız Sağolsun.

Yönetim Kurulu Adına,

Kpt.Mustafa CAN

Genel Başkan”

Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen’in Taziye paylaşımı:

“Ömrünü ülkesine ve milletine hizmete adamış devlet adamı, kıymetli hemşehrimiz Nevzat Ayaz beyfendinin vefat haberini derin bir üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayım.

Her zaman güzel hizmetleri ile hatırlayacağımız Eski bakanımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına ve dostlarına başsağlığı diliyorum.”

NEVZAT AYAZ KİMDİR

1930 yılında Çankırı’nın Kurşunlu İlçesi Bayramören Nahiyesinde dünyaya gelen Nevzat Ayaz’ın babası 1937 yılında şehit düşen polis memuru İsmail Ayaz’dır.

Nevzat Ayaz’ın çocukluğu babasının görevi sebebiyle, yedi yaşına kadar Ankara’da geçti. 1937 yılında, babasının meslekte şehit düşmesi sonrası annesi ve ablasıyla birlikte Bayramören’e geri dönmek zorunda kaldı. Bu gelecek yıllarda, onun meslek seçimini de belirledi.

İlkokulu Bayramören Nahiyesi’nde bitirdikten sonra bir sene polis dayısının, sonra da ablasının yanında kalarak ortaokulu Ankara’da okudu. Lise tahsilini Polis kolejinde yapmıştır. Her yıl, polis kolejini pekiyi dereceyle bitiren üç kişi, mülkiye ve hukuk fakültesine gönderiliyordu. Bu haktan yararlanarak emniyet burslusu olarak hukuk fakültesine girdi. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1954 yılında mezun oldu.

Nevzat Ayaz, mezun olduktan sonra Emniyet Genel Müdürlüğü’nde komiser muavini olarak göreve başladı. Polis Enstitüsü Yüksek Uzmanlık Kursu’na katıldı. 3. ve 4. Şube Müdürlüklerinde Komiser Muavini ve Komiser olarak görev aldı. Askerliğini İstanbul İstihkâm okulunda yedek subay olarak yaptıktan sonra da yine bu görevine devam etti. 1956 yılında Ankara Emniyet Müdürlüğü 1. Şube Müdürlüğü’nde Komiser ve Baş komiser olarak çalıştı.

1959 yılına kadar Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde komiserlik, baş komiserlik görevinde çalıştıktan sonra, 1959 yılında Sinop’a Emniyet Müdürü oldu. 27 Mayıs 1960 İhtilali’ni Sinop’ta Emniyet müdürü olarak karşıladı. Aynı yılın eylül ayında, ihtilalden sonra Emniyet Genel Müdürlüğü’ne 4. Şube Müdür Muavini olarak döndü. 1961 yılında da 4. Şube Müdürü olarak devam eti.

1966 yılında Emniyet Genel Müdürlüğü 1. Daire Başkanlığına ve 1969 yılında da Emniyet Genel Müdür Muavinliğine atandı. 1971-1972 senelerinde Balıkesir Emniyet Müdürü olarak görev aldı. 1972 yıla yeniden Emniyet Genel Müdür Muavinliğine getirildi.

17 Ağustos 1975 tarihinde Zonguldak’a vali olarak atandı. 1979 yılı sonuna kadar Zonguldak’ta görev yaptıktan sonra 4 Aralık 1979 tarihinde İstanbul Valisi olarak görevlendirildi. 1988 yılına kadar İstanbul’da vali olarak görev yaptı. 18 Ocak 1988 tarihinde İzmir valisi olarak atandı.

1990 yılında emekli olarak İstanbul’a yerleşti. Burada bir buçuk yıl kadar hukuk bürosu açarak işletti.

1991 yılının Ekim ayında Doğruyol Partisi’nden Çankırı Milletvekili adayı oldu ve 19. Dönem Çankırı Milletvekili seçildi. Süleyman Demirel kabinesinde, Milli Savunma Bakanı oldu. Milli Savunma Bakanı görevine 1993 yılı sonuna kadar devam etti. Tansu Çiller’in Başbakanlığı döneminde Milli Eğitim Bakanı oldu. İki sene de Milli Eğitim Bakanlığı yaptı. 1995 yılında seçimlere girmeyerek politikayı bıraktı.

İstanbul Çankırı Vakfı Onursal Başkanı olan, İstanbul Çankırı Vakfı Kurucu Başkanlığı ve, Haliç Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan yardımcılığı görevi yaptı.

90 yaşında yaşama veda eden Nevzat Ayaz, evli ve 2 çocuk babasıydı.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ