logo

CENGİZ HAN’IN MEZARI BULUNDU

CENGİZ HAN’IN MEZARI BULUNDU

cengiz - HanJaponya’nan “Kiodo Susin” ajansı ile Japon Bilim Merkezi, Burkan Kaldun dağında yapılan araştırma sonucunda Cengiz Han’ın mezarı keşfedildiği belirtiliyor.

Japonya’nan “Kiodo Susin” ajansı ile Japon Bilim Merkezi, Burkan Kaldun dağında uzun zamandan beri yapılmakta olan bilimsel araştırmaların ön raporunu açıkladı.

1990’dan bu yana yapılmakta olan söz konusu araştırma-incelemelerin sonucunda Cengiz Han’ın mezarı keşfedildiği bildirildi.

Açıklamada, NASA ve Japon Uzay Araştırmaları Merkezi “GVC”’in ortak çalışmaları sonucunda, Moğolistan’ın Kuzey Doğusunda Cengiz Han’ın mezarlığına ulaşıldığı ifade edildi.

İlgili keşfin bir Japon markası olan ve binlerce metrelik toprak derinliğini inceleme kapasitesine sahip olan “LCI” inceleme dürbünü sayesinde mümkün olduğu belirtildi.

Açıklamaya göre; Burkan Kaldun Dağı’nda bulunan Cengiz Han’ın mezarı 100 metrekareyi kapsamakta ve sekiz odadan oluşmakta. En ortada bulunan odada Cengiz Han, elinde (göbek kısmında) damgasını tutmuş şekilde yatırılmış durumda. Ayakucunun her iki tarafından aslanın heykelleri yapılmış. Başucunda ise Göğü/Tanrı sembolize eden uçmakta ulan yırtıcı kuşun heykeli bulunmaktadır.

Bununla birlikte sağ tarafında sekiz boz renkli at, eyer ve diğer at kültürü eşyaları, değerli taşlar konulmuş. Ayrıca, diğer odalarda bahadır ve hanımlarının da bulunduğu tespit edildi.

İleri bir tarihte dünya bilim adamlarının özel komisyon oluşturacağı ve Moğolistan Hükümetinden incelemelerin yapılması için izin alma işlemlerinin başlatılacağı ifade edildi.

Paylaşın:
Etiketler: » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ